TEKNIQ: Fri data er nøglen til succes
Bedre adgang til data er et helt rigtigt greb i regeringens nye AI-udspil. Vigtigt for virksomhedernes evne til at udnytte det store potentiale, der ligger i kunstig intelligens, lyder det fra TEKNIQ, der organiserer det tekniske erhvervsliv.

Danske virksomheder skal være blandt verdens bedste til at bruge kunstig intelligens, lyder det i regeringen nye AI-udspil. Den ambition er erhvervsorganisationen TEKNIQ helt enig i.
- Adgangen til åbne datakilder er helt afgørende for at træne de AI-modeller, der vil komme til at spille en afgørende rolle i at sikre vores fremtidige vækst og konkurrenceevne, så det er helt rigtigt set af regeringen at gå i den retning, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, der organiserer det tekniske erhvervsliv.
Konkrete AI-værktøjer i brug
TEKNIQ har selv taget brugen af kunstig intelligens til sig. Siden januar har AI-rådgiveren KVIQ serviceret medlemsvirksomhederne døgnet rundt med svar på en lang række spørgsmål, som tidligere krævede komplicerede søgninger på website eller opkald til huset.
- Det er et godt eksempel på, hvad man kan gøre med adgangen til de rette datakilder. Ellers havde vi aldrig kunne bygge den AI-platform, som indtil videre har besvaret knap 12.000 henvendelser, siger Troels Blicher Danielsen.
- Kunstig intelligens er ikke længere et fancy sci-fi begreb, men faktisk ganske afgørende for, at vi også i fremtiden kan levere borgernær velfærd. For eksempel ved at forbedre talegenkendelses- og oplæsningsteknologier, siger Troels Blicher Danielsen.
Yderligere info, kontakt:
Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ: 72 14 20 17 / tbd@tekniq.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkLinks
Om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Imponerende medaljerække til danske talenter13.9.2025 20:35:47 CEST | Pressemeddelelse
Tre talenter fra det tekniske erhvervsliv har imponeret ved EuroSkills med en sølvmedalje, en bronzemedalje og en medallion for excellence. Deres talent og faglighed er en stor gevinst.
TEKNIQ: Flot hæder til dansk svejser13.9.2025 20:29:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Østergaard Nielsen fra Wind Steel i Vojens fik anerkendelse for sit høje faglige niveau ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk elektriker-talent13.9.2025 19:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S sikrede sig en flot bronzemedalje ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk vvs-talent13.9.2025 19:14:22 CEST | Pressemeddelelse
Foran et feststemt publikum i Herning kunne Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS træde op på podiet og sikre Danmark en sølvmedalje i Plumbing and Heating.
Ny metode giver boligejere et mere præcist energimærke12.9.2025 08:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligejere kan fremover få et energimærke, der bedre afspejler husets faktiske energiforbrug. En ny metodefrihed giver mulighed for at udvikle nye beregningsmodeller, der bedre tager højde for den teknologiske udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum