Handicappolitisk topmøde med fokus på unge uden uddannelse eller job
Omkring 40.000 unge med et handicap i alderen 16-29 år har hverken en uddannelse eller er i beskæftigelse. Det viser en ny rapport fra VIVE på dagen, hvor der er Handicappolitisk topmøde på Christiansborg.
Et stigende antal unge med et handicap behøver ikke sætte vækkeuret for at nå undervisning eller møde ind på arbejde. Det fremgår af en ny VIVE-rapport, der beskriver udviklingen for personer, der efter eget udsagn har et handicap. De er en del af den gruppe borgere, som er omfattet af den nye brede politiske aftale om Ungeløftet, der skal hjælpe den enkelte på tværs af udfordringer med bl.a. beskæftigelse, sundhed og psykiatri.
Siden 2012 er antallet af unge med et handicap i alderen 16-29 år uden uddannelse eller job gået fra 31.000 til omkring 40.000 sidste år. Det skal ses i lyset af, at andelen i den erhvervsdygtige alder med et selvvurderet handicap er steget markant de seneste ti år. Torsdag er der særligt fokus på den gruppe, når politikere, organisationer og interessenter drøfter, hvad der kan gøres for, at flere personer med handicap kan få en fod ind på arbejdsmarkedet.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
- Vi skal gøre det bedre som samfund. Mange personer med handicap både kan og vil bidrage, hvis rammerne er de rigtige, og vi skal hjælpe med, at de får mere indhold i hverdagen. Der ligger stadig et stort uforløst potentiale her for den enkelte, for samfundet og for virksomhederne.
Rapporten viser samtidig, at 20 pct. af unge mellem 16-29 år i 2023 fortæller, at de har et handicap. Det er en fordobling i aldersgruppen siden 2014, hvor det var 10 pct. Stigningen skyldes især, at flere i aldersgruppen angiver, at de har et psykisk handicap. I dag er psykisk handicap den hyppigst forekommende type af handicap blandt unge.
- Vi skal passe på, at vi ikke taber en stor del af en generation på gulvet. Alt for mange unge er hverken i uddannelse eller job blandt andet på grund af et handicap og psykiske udfordringer. Derfor er det godt, at vi for nylig indgik en aftale om Ungeløftet, hvor vi har sat 1,3 mia. kroner af til at hjælpe en del af denne gruppe ind på arbejdsmarkedet, siger Ane Halsboe-Jørgensen.
Handicappolitisk topmøde foregår i Landstingssalen på Christiansborg og begynder i dag kl. 10.00. Det kan følges på Folketingets TV.
Her kan du se hovedresultaterne i rapporten: https://www.vive.dk/media/pure/qz5583bz/26226400
Du kan læse hele rapporten fra VIVE her: https://www.vive.dk/media/pure/qz5583bz/26226398
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Lovforslag giver mulighed for at frakende rockere og bandemedlemmer deres førtidspension ved grov kriminalitet9.9.2025 15:24:35 CEST | Pressemeddelelse
Rockere og bandekriminelle får frakendt deres førtidspension, hvis de bliver dømt for grov kriminalitet. Lovforslaget er sendt i høring tirsdag den 9. september.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 202521.8.2025 08:18:52 CEST | Pressemeddelelse
I juni 2025 var der 3.057.800 lønmodtagere i job. Det er 2.300 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden juni 2024 er der dermed samlet set kommet 34.400 flere beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 1.400 flere lønmodtagere fra maj til juni 2025. I samme periode er der kommet 900 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi har et stærkt arbejdsmarked, hvor virksomheder har gode muligheder for vækst og udvikling. Derfor oplever vi endnu en gang, at flere lønmodtagere er kommet i job. Det er positivt i lyset af, at mange virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure, når de skal eksportere deres varer". "De seneste tal viser desværre også, at antallet af unge uden job og uddannelse fortsat stiger. Derfor er det ekstra vigtigt, at vi skruer op for hjælpen til de unge, så de kan få foden inden for på arbejdsmarkedet eller i uddannelse. Alle landets kommuner er ved at
Tæt på uændret ledighed i juli 202520.8.2025 09:01:33 CEST | Pressemeddelelse
Der er 87.800 fuldtidsledige i juli 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 300 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Det er positivt, at ledigheden holder sig på et lavt niveau, selvom nogle virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure. - Samtidig med, at vi har en meget lav ledighed og rekordhøj beskæftigelse, stiger antallet af unge uden job og uddannelse desværre stadig. Den udvikling skal vendes. Derfor glæder det mig, at virksomheder, organisationer og samtlige af landets kommuner nu går sammen om Ungeløftet. Her rækker de i fællesskab hånden frem og tilbyder de unge job og uddannelse på vilkår, der passer til den enkelte. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for august 2025 den 18. september 2025.
EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse
Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.
Invitation til uformelt ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre den 7.-8. juli i Aalborg om fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU3.7.2025 07:57:06 CEST | Pressemeddelelse
Den 7.- 8. juli afholdes det første uformelle ministermøde under det danske EU-formandskab i Aalborg. Fri og fair bevægelighed i EU og EU-landenes konkurrenceevne er på dagsordenen for EU’s beskæftigelsesministre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum