Regeringen og telebranchen dæmmer op for falske opkald og SMS-beskeder
Digitaliseringsminister Caroline Stage og erhvervsminister Morten Bødskov lancerer i dag sammen med Teleindustrien, Ældre Sagen, Forbrugerrådet Tænk og Finans Danmark tre initiativer til at begrænse svindel med falske opkald og SMS-beskeder.
En sms med et link til, hvornår din pakke bliver leveret. Eller et opkald fra et dansk nummer fra en, der udgiver sig for at være din bankrådgiver. Det virker uskyldigt, men i mange tilfælde er det vellignende svindel, hvor it-kriminelle lykkes med at lokke personlige oplysninger og store beløb ud af uheldige danskere.
Digital svindel er et stigende problem, og derfor præsenteres i dag tre nye initiativer, som skal hjælpe med at sætte en stopper for de it-kriminelles svindel:
- Filtrering af SMS’er: Der indføres en firewall, som sorterer sms’er med tegn på svindel fra.
- Udvidet spoofing-beskyttelse ved fup-opkald: Beskyttelsen skal mindske antallet af opkald, hvor svindlere foregiver at ringe fra et dansk nummer.
- Phishing-beskyttelse i MitID: Nyt sikkerhedslag i MitID, så man for eksempel bliver advaret, hvis man er ved at logge ind på en falsk udgave af MitID på en phishing-hjemmeside.
I 2023 modtog dansk politi over 35.000 anmeldelser om it-relatereret økonomisk kriminalitet. Det var en stigning på 30 procent sammenlignet med året før. Anmeldelserne viser, at der er sket en stigning i brugen af falske sms’er og fup-opkald, hvor svindlere udgiver sig for at være fra for eksempel banken eller offentlige myndigheder med henblik på at lokke personlige oplysninger ud af danskerne.
Læs mere om de tre initiativer, samt tal og fakta vedr. digital svindel her.
Digitaliseringsminister Caroline Stage:
”Alt for mange danskere er desværre blevet ofre for digitale svindlere, hvis metoder bliver mere og mere udspekulerede. Det har resulteret i, at både unge og ældre har mistet penge, der skulle have gået til opsparing, rejser eller helt basale fornødenheder. Vi ved, at spoofing – hvor svindlere udgiver sig for at være fra et velkendt nummer – har været skræmmende effektivt, og derfor er det tid til at sætte en stopper for det. Med de initiativer, vi lancerer i dag, sætter vi et stærkt værn op mod denne skruppelløse kriminalitet. Andre lande har vist, at lignende løsninger virker, og nu handler vi for at sikre, at danskerne kan føle sig trygge i deres hverdag,” siger digitaliseringsminister Caroline Stage.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Vi skal have et stærkere værn mod digitale svindlere. For vi kan på ingen måde sidde det overhørigt, at fx ældre borgere bliver franarret deres hårdt optjente penge. Vi har tidligere indført et loft på straksoverførsler på 50.000 kr. Med det nye samarbejde får vi sat en prop i sms- og telefonsvindlen. Det er forkasteligt, at kriminelle stjæler ved at udgive sig for at være en anden – især personer, som vi alle skal have tillid til som ens bankrådgiver. Med de nye tiltag gør vi livet surt for svindlerne og beskytte lovlydige danskere”, siger erhvervsminister Morten Bødskov.
Direktør i Teleindustrien Jakob Willer:
”Det er et teknologisk kapløb med svindlerne. Vi er derfor glade for, at vi nu har fået den nødvendige afklaring, så vi kan etablere nogle nye tekniske løsninger til at beskytte vores kunder bedre. Det er løsninger, der vil kunne hindre en stor del af svindlen i at nå ud til kunderne” siger direktør i Teleindustrien Jakob Willer
Direktør i Ældresagen Bjarne Hastrup:
”Vi har alle sammen brug for at kunne være trygge i en verden, der er så digital som vores. Vi har dog med stor bekymring konstateret, at den forfærdelige digitale svindel er i stigning, og at det bliver værre og værre for hver dag. Derfor takker Ældre Sagen aftalekredsen for disse tre initiativer, som er et vigtigt skridt på vejen mod en mere tryg og sikker digital hverdag. Vi kæmper samtidig videre for, og at alle, der kan, skal tage ansvar for bekæmpelsen af svindel. Derfor ser vi også frem til det videre samarbejde i denne aftalekreds med den ansvarlige minister for bordenden til at sikre samling og handling.”
Konstitueret adm. direktør i Finans Danmark Ane Arnth Jensen:
"Vi ved, at rigtig mange danskere bekymrer sig om svindelopkald og falske sms'er. Derfor præsenterer vi i dag en række nye løsninger, som skal gøre livet sværere for svindlerne. Selvom nogle af disse løsninger kan virke tekniske, er målet klart: At mindske mængden af svindelforsøg og gøre hverdagen mere sikker for danskerne. Sammen med Digitaliseringsstyrelsen arbejder vi hele tiden på at gøre MitID endnu mere sikkert i takt med trusselsbilledet og de teknologiske muligheder. Et eksempel er den såkaldte FiDo-teknologi, der hjælper med at opdage phishing-forsøg, som mange danskere udsættes for. Det vil gøre det endnu mere trygt at bruge MitID."
Direktør i Forbrugerrådet Tænk Winni Grosbøll:
”Vi ved fra vores app Mit Digitale Selvforsvar at svindlerne konstant bliver mere kreative og gør det næsten umuligt for forbrugerne at gennemskue svindelforsøgene. Derfor har vi brug for tekniske løsninger, der kan gøre det tryggere at være forbruger. Vi er glade for at have bidraget til arbejdet med disse vigtige initiativer, som kan hjælpe forbrugerne. Det er en akut opgave for hele samfundet at samarbejde om at stoppe svindlerne, og vi må aldrig acceptere svindel som et vilkår i en digitaliseret verden.”
Kontakter
Michael Højgaard BangPresserådgiver
Tlf:+45 72 28 24 16mihb@digmin.dkPoul Aarøe PedersenPressechef
Tlf:+45 29 32 98 47poa@digmin.dkVedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Bredbåndspuljen sikrer hurtigt internet til småøer11.12.2025 10:05:01 CET | Pressemeddelelse
851 adresser får tilskud til etableringen af bredbånd, og især småøerne kan nu se frem til hurtigt internet.
Ny rapport giver indblik i techgiganternes maskinrum: Tid, tanker og følelser er råstof i jagten på profit11.12.2025 09:01:54 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport viser, hvordan sociale medier systematisk fastholder brugerne gennem design, data og algoritmer. De mest fastholdte unge i undersøgelsen ser i gennemsnit 895 TikTok-videoer om dagen, hvor hvert klik, ophold og bevægelse registreres og bruges til at fastholde dem.
Ny app til digitale beviser skal hedde AltID28.11.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Til foråret lanceres en ny app fra det offentlige, der vil have et legitimationsbevis og et aldersbevis. På sigt vil appen kunne anvendes i hele EU og indeholde alverdens digitale beviser.
Fortsat høj tillid til de offentlige digitale løsninger25.11.2025 10:09:23 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at 84 procent af danskere mellem 15 og 89 år har tillid til de offentlige digitale løsninger. Analysen viser også, at de fleste borgere har gode oplevelser med de offentlige digitale løsninger.
Danmark går forrest – politisk aftale sætter en ny standard for digital beskyttelse af børn og unge7.11.2025 15:08:24 CET | Pressemeddelelse
Som et af de første lande i EU tager Danmark nu et banebrydende skridt mod at indføre aldersgrænser på sociale medier. Det sker for at beskytte børn og unge i den digitale verden. Med aftalen om digital børnebeskyttelse vil aftalepartierne fordele 160 millioner kroner på 14 initiativer, der skal styrke beskyttelsen af børn og unge online og skabe bedre rammer for deres digitale liv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum