Danmark lever allerede op til mindstelønsdirektivet
Mindstelønsdirektivet får ingen indvirkning på reglerne i Danmark. Sådan lyder vurderingen fra Beskæftigelsesministeriets Implementeringsudvalg, der består af arbejdsmarkedets parter.
For to år siden blev EU's mindstelønsdirektiv vedtaget. Direktivets formål er at sikre, at alle medlemslande fastsætter et passende niveau for mindsteløn enten gennem lovgivning eller kollektive overenskomster. Medlemslandene er forpligtet til at implementere direktivet senest 15. november i år.
Nu har Beskæftigelsesministeriets Implementeringsudvalg afsluttet arbejdet med en afrapportering om direktivet. Af rapporten fremgår, at Danmark aktuelt lever op til bestemmelserne i direktivet. Der er dog enkelte formelle krav, der betyder, at Beskæftigelsesministeriet fremover hvert andet år skal sende en række data og informationer til EU-Kommissionen om fx overenskomstdækning og de laveste lønsatser.
Danmark har fra starten været imod mindstelønsdirektivet og har anlagt et annullationssøgsmål ved EU-Domstolen. I regeringen, et bredt flertal i Folketinget og blandt arbejdsmarkedets parter er der bred enighed om, at EU ikke skal blande sig i spørgsmål om løndannelse.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
- Herhjemme foregår løndannelsen mellem arbejdsmarkedets parter – ikke i EU. Det er positivt, at vi allerede lever op til direktivet i Danmark. Men vi er stadigvæk helt principielt imod direktivet. Vi har 125 års gode erfaringer med at overlade forhandlinger om løn- og arbejdsvilkår til parterne. Nu ser jeg frem til at modtage EU-Domstolens vurdering af det igangværende annullationssøgsmål.
Implementeringsudvalget har lagt til grund, at direktivet er gyldigt, indtil EU-Domstolen evt. måtte konstatere noget andet i forbindelse med det verserende annullationssøgsmål.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Tæt på uændret ledighed i august 202518.9.2025 09:01:53 CEST | Pressemeddelelse
Der er 87.800 fuldtidsledige i august 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 100 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Den fortsat lave ledighed er udtryk for, at vi har et meget robust arbejdsmarked på trods af fyringsrunder og international uro, der kan påvirke ledigheden. Erhvervslivet har de senere år ansat rekord mange udenlandske medarbejdere, men det er min forventning, at virksomhederne også vil give de grupper, der stadig står uden for arbejdsmarkedet, en chance. Det gælder ledige seniorer og mennesker, der mangler et fleksjob. Men også de stadig flere unge uden job og uddannelse skal vi bringe mere i spil. Her er vi via Ungeløftet allerede i fuld gang, med at hjælpe unge videre.
Lovforslag giver mulighed for at frakende rockere og bandemedlemmer deres førtidspension ved grov kriminalitet9.9.2025 15:24:35 CEST | Pressemeddelelse
Rockere og bandekriminelle får frakendt deres førtidspension, hvis de bliver dømt for grov kriminalitet. Lovforslaget er sendt i høring tirsdag den 9. september.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 202521.8.2025 08:18:52 CEST | Pressemeddelelse
I juni 2025 var der 3.057.800 lønmodtagere i job. Det er 2.300 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden juni 2024 er der dermed samlet set kommet 34.400 flere beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 1.400 flere lønmodtagere fra maj til juni 2025. I samme periode er der kommet 900 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi har et stærkt arbejdsmarked, hvor virksomheder har gode muligheder for vækst og udvikling. Derfor oplever vi endnu en gang, at flere lønmodtagere er kommet i job. Det er positivt i lyset af, at mange virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure, når de skal eksportere deres varer". "De seneste tal viser desværre også, at antallet af unge uden job og uddannelse fortsat stiger. Derfor er det ekstra vigtigt, at vi skruer op for hjælpen til de unge, så de kan få foden inden for på arbejdsmarkedet eller i uddannelse. Alle landets kommuner er ved at
Tæt på uændret ledighed i juli 202520.8.2025 09:01:33 CEST | Pressemeddelelse
Der er 87.800 fuldtidsledige i juli 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 300 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Det er positivt, at ledigheden holder sig på et lavt niveau, selvom nogle virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure. - Samtidig med, at vi har en meget lav ledighed og rekordhøj beskæftigelse, stiger antallet af unge uden job og uddannelse desværre stadig. Den udvikling skal vendes. Derfor glæder det mig, at virksomheder, organisationer og samtlige af landets kommuner nu går sammen om Ungeløftet. Her rækker de i fællesskab hånden frem og tilbyder de unge job og uddannelse på vilkår, der passer til den enkelte. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for august 2025 den 18. september 2025.
EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse
Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum