Offentlige Chefer i Djøf får ny formand
31.10.2024 10:30:45 CET | Djøf | Pressemeddelelse
Kommunaldirektør Steen Vinderslev, Middelfart, overtager formandsposten for Offentlige Chefer i Djøf efter ambassadør Hanne Fugl Eskjær.

De knap 9.000 medlemmer af Djøfs delforening for Offentlige Chefer har fået ny formand.
Steen Vinderslev, kommunaldirektør i Middelfart Kommune og medlem af bestyrelsen for Offentlige Chefer i Djøf siden 2019, har overtaget formandsposten efter Hanne Fugl Eskjær, som er blevet udpeget som Danmarks ambassadør i Frankrig.
Hanne Fugl Eskjær har varetaget formandsposten siden 2018. Hun er glad for at kunne give stafetten videre til Steen Vinderslev efter flere års tæt samarbejde.
"Steen har et stort engagement og en dyb indsigt i offentlige chefers situation, vilkår og den offentlige sektors udvikling generelt. Og han kan med vid og bid sætte fingeren på problemerne og sammen med bestyrelsen finde konstruktive løsninger", siger Hanne Fugl Eskjær.
Steen Vinderslev er stærkt optaget af, hvordan offentlige chefer kan bidrage til at skabe en endnu mere velfungerende offentlig sektor.
"Derfor står udvikling af ledelse og ledere i den offentlige sektor højt på min prioritetsliste. Det handler om vores kvalifikationer og vores råderum til at løfte de opgaver, de folkevalgte politikere definerer", siger Steen Vinderslev og fortsætter:
"Man skal også være bevidst om at give plads til forskellige kompetencer i ledelsen, så alle ikke ligner hinanden. Det er et klart fokusområde for mig at bekæmpe bias i ledelse."
Steen Vinderslev slår også et slag for, at den offentlige sektor åbner sig mere i dialog med omverdenen og de mange interessenter, der er omkring de opgaver, den offentlige sektor løser.
Samtidig takker Steen Vinderslev Hanne Fugl Eskjær på bestyrelsens vegne for hendes kæmpe indsats for fortsat udvikling af ledernes vilkår og bedre rammer for at bedrive offentlig ledelse i Danmark.
Fakta
Steen Vinderslev er 62 år.
- Uddannet cand.scient i geografi fra Aarhus Universitet og EMBA i ledelse fra Handelshøjskolen i Aarhus.
- Kommunaldirektør i forskellige kommuner siden 2011, senest i Middelfart Kommune fra 2022.
- Medlem af bestyrelsen for Offentlige Chefer i Djøf siden 2019 og næstformand i bestyrelsen siden 2022. Medlem af Djøfs bestyrelse siden 2022.
- Aktiv i Kommunaldirektørforeningen fra 2015-2019.
Steen Vinderslev træffes for yderligere kommentarer på telefon 60 20 50 50.
Om Djøf
Djøf er fagforening og rammen om faglige fællesskaber for 110.000 ledere, medarbejdere, selvstændige og studerende i den private og offentlige sektor i Danmark og i udlandet.
Djøfs medlemmer er langt fra ens. Men de deler passionen for faglighed og akademisk udvikling. Og de er fælles om viljen til at drive og udvikle erhvervsliv og samfund i en bæredygtig retning.
Djøfs medlemmer sætter deres viden i spil overalt i samfundet: Som rådgivere og konsulenter. Direktører og dommere. Advokater og analytikere. Projektledere og kommunikatører. Bestyrelsesmedlemmer og finansfolk. Eksperter og embedsmænd. Forskere, frivillige og fuldmægtige. Og meget mere.
Derfor driver Djøf faglig udvikling og inspiration, 1:1 rådgivning og karrieresparring, netværk og debat om aktuelle dagsordener og fremtidens arbejdsmarked.
Vi arbejder for at sikre ordentlige løn- og arbejdsvilkår og et inkluderende arbejdsliv for alle medlemmer. Og vi bakker dig op – også juridisk, hvis du får brug for det.
Følg pressemeddelelser fra Djøf
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Djøf
DJØF, IDA, DM og EQUALIS: Barselssystemet er blevet en jungle - ryd op nu4.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder mister penge, og familier træffer valg i blinde. Tre fagforeninger og Tænketanken EQUALIS opfordrer Christiansborgs politikere til at modernisere barselssystemet og giver tre konkrete forslag til, hvordan det kan gøres.
Djøfbladet henter chefredaktør fra egne rækker29.4.2026 09:29:44 CEST | Pressemeddelelse
Mads Bang, 45 år, er ansat som ny ansvarshavende chefredaktør for Djøfbladet.
Djøf, Dansk Erhverv og CBS: Danske virksomheder på vej mod alvorlig mangel på afgørende arbejdskraft28.4.2026 08:09:18 CEST | Pressemeddelelse
Danmark risikerer at mangle 24.000 medarbejdere med business-kompetencer i 2040. Det vil bremse vækst, eksport og produktivitet i danske virksomheder. Derfor går Dansk Erhverv, Djøf og CBS nu sammen i alliancen Brug for business og kalder på en ny kurs i uddannelsespolitikken.
Djøf kårer Årets Djøf Senior 202620.4.2026 17:38:43 CEST | Pressemeddelelse
Jens Fejø, professor emeritus, Frederiksberg, er kåret som Årets Djøf Senior 2026. Prisen gives som en anerkendelse af hans faglige præstationer. Han får den også sit store engagement i fællesskabet og sin evne til at samle mennesker om fælles oplevelser og interesser.
Djøf henter chef for politik og presse fra Danske Bank10.4.2026 12:06:25 CEST | Pressemeddelelse
Djøf skal have ny chef for Politik og Presse og henter solide public affairs kræfter fra Danske Bank. Det sker 11. maj 2026, når Djøf udvider chefgruppen med Martin Mogensen som ny politik- og pressechef i Djøf.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum