EU-støttet projekt vil gøre tangdyrkning til en økonomisk bæredygtig forretning
Den selvejende institution Havhøst har fået lidt over 1 mio. kroner til at undersøge, om og
hvordan erhvervsmæssig tangdyrkning kan blive en god forretning.

Tang er en ressource, som kan bruges til utallige formål i fødevareindustrien – og så er tang, mens det vokser, det perfekte gemmested for blandt andet småfisk. Det mener Joachim Hjerl, som er stifter af den selvejende institution Havhøst. Havhøst er en sammenslutning af maritime nyttehaver, NGO’er, skoler, virksomheder og almindelige mennesker, som har bæredygtig udvikling samt kærligheden til havet og dets spiselige goder til fælles.
Havhøst har netop fået støtte fra Det Europæiske Hav-, Fiskeri- og Akvakulturprogram (EHFAF). Sammen med Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri, Dansk Tang og Fiskerikajen skal de undersøge, om etableringen af såkaldte ’havmarker’ kan blive en kommercielt bæredygtig forretning – økonomisk såvel som miljømæssigt.
”De havmarker, vi vil etablere, er to hektar, det vil sige et område på 100 gange 200 meter ude på havet. Markerne består af bøjer, der ligger ved siden af hinanden, og imellem bøjerne er der spændt liner ud. Hele molevitten er så forankret ned til havbunden med ankre,” fortæller Joachim Hjerl.
Havmarkerne skal ligge i henholdsvis Nekselø bugten ved Havnsø og i Korsørområdet.
Er tang det nye kål?
På linerne skal vokse tang, som Joachim Hjerl og hans kollegaer får fra et såkaldt ’klækkeri’, der ’forspirer’ tangplanterne. De små babytangplanter sidder fast på tynde snore, som bliver viklet rundt om linerne ude på havmarken i løbet af efteråret. Herefter begynder tangplanterne at vokse.
I løbet af foråret er tangen klar til at blive høstet og brugt til alskens formål i fødevareindustrien. For spørger man Joachim Hjerl, er mulighederne for afsætningen af tang utrolig mangfoldige. Derfor skal vi eksperimentere en masse for at finde ud af, hvor tang kan spille en rolle i vores fødevaresystem.
”En af pionererne fra branchen i USA troede først, at tang var det nye kål. At det skulle optræde ligesom kål i vores fødevareforbrug. Men nu er han gået over til at tro, at tang er det nye soja. At det er en ingrediens, der vil være overalt – og indgå i alle mulige produkter,” fortæller Joachim Hjerl og tilføjer:
”Vi har også besøgt en lokal tangvirksomhed i Wales, der fokuserer på tangbaseret gødning som erstatning for kunstgødning. Vi kan forestille os alt muligt om, hvad tangen kan bruges til. Men jeg tror, at vi skal lade tiden gå.”
En grøn mission
Formålet med projektet er at levere konkrete erfaringer med kommerciel tangdyrkning i Danmark. Og at få endnu flere i gang med erhvervsmæssig tangproduktion.
Joachim Hjerl og hans samarbejdspartnere har to år til at gøre deres erfaringer i forhold til muligheder og udfordringer, når man driver en kommerciel havmark med tang. Og som en ekstra gevinst kan de forhåbentlig få flere til at interessere sig for at dyrke tang kommercielt.
I sidste ende har Joachim Hjerl nemlig en større grøn mission – og den håber han, at projektet kan bidrage til:
”Forhåbentlig kan det her projekt kickstarte en værdikæde og nogle virksomheder, der kan tjene penge på tangdyrkning. Hvis ikke der er nogen, der tjener penge på den grønne omstilling, så kommer den ikke til at ske.”
Projekt ’Tangdyrkning og kystfiskeri’
- Projektet ’Tangdyrkning og kystfiskeri’ fik i 2023 lidt over 1 mio. kroner i støtte fra Det Europæiske Hav-, Fiskeri- og Akvakulturprogram (EHFAF) under ordningen: ’Grøn omstilling akvakultur – Udviklingsprojekter samt udvikling af erhvervsmæssig tangproduktion’. I 2023 blev der samlet set uddelt knap 60 mio. kroner under ordningen.
- Den specifikke ordning er lukket for ansøgninger, men andre ordninger under EHFAF programmet er stadig åbne.
Bibeskæftigelse til kystfiskere
- Projektet har endnu et formål: at give kystfiskere en bibeskæftigelse i form af tangdyrkning.
- To kystfiskere har indvilget i at bidrage til driften af de tangmarker, der etableres i forbindelse med projektet.
- Fiskerne bliver oplært i at etablere, vedligeholde og høste tangmarkerne.
- Håbet er, at flere bliver interesserede i at dyrke tang til erhvervsmæssig brug
Om Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen er en styrelse under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri og omfatter en central del med afdelinger i både København og Sønderjylland samt en regional fiskerikontrol med lokalafdelinger flere steder i landet og tre fiskerikontrolskibe.
Følg pressemeddelelser fra Fiskeristyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fiskeristyrelsen
Er du klar til laksepremiere i dag?: Det skal du huske, når du fisker efter laks16.4.2025 05:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 16. april 2025 er for mange lystfiskere en festlig dag. Her er der nemlig såkaldt ’laksepremiere’ i de danske åer. Men inden snøren kastes ud, er det vigtigt at man har styr på reglerne.
Fiskerikontrollen fjerner ulovlige ruser ved Als4.4.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fiskerikontrollører fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsens Fiskerikontrol har været en tur på vandet nær Als, efter et tip fra en årvågen borger. Her fandt Fiskerikontrollen 10 ulovligt opsatte ruser, uden den lovpligtige afmærkning og mærkning. Ruserne blev derfor konfiskeret af vores fiskerikontrollører.
Fiskerikontrollen stiller skarpt på ulovligt fiskeri af stenbider18.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ved årsskiftet trådte det nye forbud mod erhvervsfiskeri af stenbider i kraft. Medio januar trådte et lignende forbud for lyst og fritidsfiskere i kraft. Det betyder, at det ikke er tilladt hverken at fiske, medbringe eller lande stenbidere i danske farvande frem til den 31. december 2025. Fiskerikontrollen vil derfor i år have særligt fokus på kontrol af, at forbuddet mod fiskeri af stenbider overholdes.
Plantefonden er klar med ny pulje på 212 millioner kroner til plantebaserede projekter14.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
212 millioner kroner skal styrke den plantebaserede fødevaresektor, og Plantefonden står klar til at modtage ansøgninger, når puljen åbner for ansøgningsrunden i dag klokken 12:00. Projekterne, der kan søge puljen, skal bidrage til at øge produktionen og forbruget af plantebaserede fødevarer samt danskernes muligheder for at tilvælge en mere planterig kost.
Nye regler for lyst- og fritidsfiskeri i 2025: Nu er det bl.a. forbudt at fiske efter stenbider31.1.2025 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Både stenbideren og torsken er på listen over arter, det er forbudt at fiske efter i 2025. For torsken gælder reglerne i Østersøen. For stenbideren gælder det i alle danske farvande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum