Swecos klimamål godkendt af Science Based Targets initiative
24.10.2024 15:01:23 CEST | Sweco | Pressemeddelelse
Swecos kortsigtede mål for at reducere emissioner er netop blevet valideret og godkendt af Science Based Targets initiative (SBTi). De godkendte klimamål frem mod 2030 dækker emissioner på tværs af virksomhedens Scope 1, 2 og 3 og er i overensstemmelse med målene i FN's Parisaftale.

Europas førende arkitekt- og ingeniørrådgiver Sweco har forpligtet sig til aktivt at støtte transitionen til et lavemissionssamfund. Ved at fastlægge videnskabeligt baserede mål for virksomhedens egen reduktion af emissioner har Sweco taget et vigtigt skridt mod dekarbonisering.
På kort sigt har Sweco forpligtet sig til at reducere absolutte drivhusgasemissioner i Scope 1 og 2 med 90 procent og drivhusgasemissioner i Scope 3 med 30 procent inden 2030 med 2020 som basisår. Målene er blevet valideret og godkendt af SBTi og er i overensstemmelse med en halvering af de samlede emissioner inden 2030.
”Jeg glæder mig over, at vores kortsigtede klimamål er blevet valideret af en anerkendt instans som SBTi, og at vi som virksomhed agerer i overensstemmelse med, hvad den nyeste klimavidenskab anser for nødvendigt for at begrænse den globale opvarmning til 1,5 grader,” siger Dariush Rezai, CEO i Sweco Danmark.
Han uddyber:
”Som arkitekt- og ingeniørrådgiver er vi hver eneste dag dybt involveret i at hjælpe vores kunder med projekter og løsninger, der imødegår klimaudfordringerne. SBTi-valideringen er et klart signal til vores kunder og samarbejdspartnere om vores dedikation til at transformere samfundet sammen.”
Swecos langsigtede mål er fortsat at reducere emissioner på tværs af virksomhedens værdikæde og opnå klimaneutralitet inden 2040.
Swecos klimamål og -aftryk i korte træk:
- Reducere absolutte Scope 1 og 2 drivhusgasemissioner med 90 procent inden 2030 fra et basisår i 2020 (SBTi-godkendt)
- Reducere absolutte Scope 3 drivhusgasemissioner fra indkøbte varer og tjenester, kapitalgoder, brændstof- og energirelaterede aktiviteter, affaldshåndtering, forretningsrejser og medarbejderpendling med 30 procent inden 2030 fra et basisår i 2020 (SBTi-godkendt)
- Opnå klimaneutralitet inden 2040
- Swecos klimaaftryk i 2023 udgjorde 66.449 tons CO2e. Sammenlignet med basisåret 2020 faldt Scope 1-emissionerne med 25 procent, Scope 2-emissionerne faldt med 36 procent, og Scope 3-emissionerne steg med 18 procent som følge af øgede forretningsaktiviteter. I alt steg emissionerne med 2 procent i 2023 sammenlignet med basisåret 2020.
Om SBTi
SBTi er et globalt partnerskab mellem Carbon Disclosure Project (CDP), FN's Global Compact, We Mean Business Coalition, World Resources Institute (WRI) og World Wide Fund for Nature (WWF). Videnskabeligt baserede mål giver en klart defineret vej for virksomheder og finansielle institutioner til at reducere drivhusgasemissioner, hvilket hjælper med at forhindre de værste virkninger af klimaændringer og fremtidssikre forretningsvækst. Mål anses for videnskabeligt baserede, hvis de er i overensstemmelse med det niveau af dekarbonisering, der kræves for at holde den globale opvarmning godt under 2 grader over det førindustrielle niveau og stræber efter at begrænse opvarmningen til 1,5 grader.
Nøgleord
Kontakter
Morten LaasholdtKommunikationsdirektørSweco Danmark
Tlf:+45 31 17 71 17morten.laasholdt@sweco.dkBilleder

Sweco planlægger og designer fremtidens bæredygtige byer og samfund. Med vores kunder og den samlede viden hos vores 22.000 arkitekter, ingeniører og andre eksperter, skaber vi sammen løsninger, der adresserer urbanisering og digitalisering og gør vores samfund mere bæredygtige. Sweco er Europas førende arkitekt- og ingeniørrådgiver med en omsætning på SEK 29 mia. (EUR 2.5 mia. / DKK 18.6 mia.). Virksomheden er noteret på Nasdaq Stockholm. www.sweco.dk.
Følg pressemeddelelser fra Sweco
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sweco
Vejle viser vejen i kampen mod et kommunalt vejefterslæb på 6,5 mia. kr.19.3.2026 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Hård vinter, tungere biler og flere kilometer i forfald: Kommunernes vejnet presses af stigende trafik og stramme budgetter, og et Sweco-notat opgør nu det samlede efterslæb på landsplan. I Vejle har man valgt at handle på baggrund af data og investere i de mest trafikerede strækninger, før skaderne bliver markant dyrere at rette op.
Ny AI-løsning er biologernes ekstra øjne der spotter truede arter hurtigere18.3.2026 07:03:14 CET | Pressemeddelelse
Arkitekt- og ingeniørrådgiveren Sweco har udviklet en specialiseret AI-algoritme, der kan identificere den truede danske birkemus op til 80 procent hurtigere end ved manuel gennemgang. Løsningen frigør biologernes tid til faglig vurdering og rådgivning og giver bygherrer tidligere klarhed over naturhensyn i bygge- og anlægsprojekter.
Sweco overtager historisk rolle som Miljøstyrelsens Referencelaboratorium for støj18.2.2026 13:40:35 CET | Pressemeddelelse
I en tid med stigende fokus på sammenhængen mellem støj, sundhed og samfundsøkonomi overtager Swecos akustikere ansvaret for Miljøstyrelsens Referencelaboratorium for Støjmålinger
Sweco Danmark leverer rekordindtjening i solidt 202511.2.2026 10:02:45 CET | Pressemeddelelse
Arkitekt- og ingeniørrådgiveren Sweco Danmark fastholder i 2025 rekordomsætningen og forbedrer markant indtjeningen, der lander på højeste niveau nogensinde.
Sweco og Spottet i Skive lancerer seks benspænd for en planetær byggeskik27.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Seks skrappe krav om blandt andet genbrug, lokale ressourcer, færre kvadratmeter og bidrag til biodiversitet skal skubbe til branchen. Kravene implementeres i arbejdet med det regenerative egnshus Spottet i Skive.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum