Danske Regioner om sundhedsreform: En god dag for danskerne
18.9.2024 10:22:54 CEST | Danske Regioner | Pressemeddelelse
Danske Regioner roser store dele af regeringens sundhedsudspil. Det bidrager til mere sammenhæng for den enkelte patient, og almen praksis styrkes.
Med regeringens udspil her til formiddag er banen kridtet godt op for de kommende forhandlinger om en sundhedsreform. Danske Regioner er overordnet positiv over for de fleste elementer i udspillet – ikke mindst de dele, som er med til at skabe mere sammenhæng for borgerne.
Samtidig kan regionerne glæde sig over, at der investeres i det samlede sundhedsvæsen.
Mere sammenhæng
- Det er en god dag for danskerne, og overordnet er vi tilfredse med regeringens udspil. Først og fremmest er det positivt, at regeringen samler flere sundhedsopgaver i regionerne. Det er helt nødvendigt for at skabe et mere sammenhængende forløb for patienterne, siger Anders Kühnau, formand for Danske Regioner.
Det vil især gavne patienterne, at regionerne i fremtiden har ansvaret for sengepladserne uden for hospitalerne, og at akutsygeplejen, den patientrettede forebyggelse og dele af rehabiliteringen samles i regionerne.
- Der er grund til at glæde sig. Vi har i årevist efterspurgt mere sammenhæng for patienten, og nu sker der noget, siger Mads Duedahl, næstformand for Danske Regioner.
Regionerne for bordenden i nye råd
Regeringen foreslår, at der etableres 17 nye sundhedsråd rundt om i landet under regionerne med ansvar for det nære sundhedsvæsen.
- Nu må vi studere den del af udspillet meget nøje. Overordnet vil jeg sige, at vi støtter regeringens intention med rådene, og vi går positivt ind i drøftelserne og er parate til at sætte os for bordenden, siger Anders Kühnau.
Anders Kühnau understreger, at det er afgørende, at de nye råd bliver effektive og i stand til at træffe de nødvendige beslutninger.
Almen praksis styrkes
Danske Regioner har længe efterlyst, at almen praksis bliver styrket og hilser på den baggrund regeringens udspil på det område velkomment.
- Det er virkeligt glædeligt, at regeringen med udspillet vil modernisere rammerne for at drive almen praksis i Danmark. Der er brug for at øge kapaciteten og brug for at fordele ressourcerne bedre. Begge dele er meget vigtigt, når vi vil styrke det nære sundhedsvæsen, siger næstformand Mads Duedahl.
Han roser også, at regeringen vil sikre en bedre geografisk fordeling af speciallæger.
En stor region løser ikke problemerne
Danske Regioner er meget enig med regeringen i, at der er behov for at gøre en indsats for yder-områderne på Sjælland. Men forslaget om én meget stor region i Østdanmark, der skal dække halvdelen af Danmarks befolkning, er bekymrende.
- Vi noterer os, at der er enighed i regeringen om en stor region, og vi vil arbejde konstruktivt med at få det bedste ud af den situation. Men vi må være ærlige og sige, at en stor region ikke i sig selv er en løsning i forhold til at skabe mere lighed i sundhed. Vores fokus vil være, at vi skal levere sundhed til dem, der har brug for det, og det kræver andre redskaber end en sammenlægning, siger Anders Kühnau.
Arbejdet i psykiatrien skal fortsætte
Regeringen foreslår i udspillet en integration mellem psykiatrien og det øvrige sundhedsvæsen. Også her er det vigtigt at holde fokus.
- Vi skal passe på med at tro, at et mål om integration af psykiatri og somatik i sig selv gør en forskel. Vi vil være optagede af, at vi ikke mister fokus. Ikke mindst skal vi målrettet fortsætte med at gennemføre 10-års-planen, siger Mads Duedahl.
Nye rettigheder i det nære og en folkesundhedslov
Danske Regioner glæder sig også over, at regeringen med udspillet imødekommer regionernes og en række andre organisationers ønske om en folkesundhedslov. Ligesom regionerne hilser kroniker-pakkerne og nye rettigheder til patienterne i det nære sundhedsvæsen velkommen:
- Det er en reform, der sætter patienten i centrum. Vi er meget glade for at se, at patientrettigheder, som har drevet en enormt positiv udvikling på sygehusene, nu også kan være med til at styrke udviklingen af det nære sundhedsvæsen, siger Mads Duedahl.
Folkevalgte politikere
Sundhed er et af de allervigtige emner for danskerne, og derfor er det selvfølgelig også et område, som skal styres af direkte folkevalgte politikere. Regeringen vil i udspillet justere antallet af regionalpolitikere.
- Det afgørende for mig er, at det med udspillet er slået fast, at vi skal have et folkevalgt regionalt demokrati. Det er godt, og der er nu skabt ro om rammerne for regionerne. Men vi skal være opmærksomme på demokratiets vilkår på Sjælland. Når man skaber en så stor region, så bør man også sikre tilstrækkelig demokratisk repræsentation af borgerne, siger Mads Duedahl.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Nyt tilbud skal hjælpe børn og unge med angst og depression hurtigere8.10.2026 16:48:53 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge med angst og depression skal fremover have hurtigere adgang til hjælp. Med en ny behandlingsret får unge ret til behandling inden for 30 dage, men regionerne overtager samtidig en venteliste på over 5.000 unge.
Danske Regioner efter kritik: Demensområdet skal tænkes forfra5.10.2026 13:40:49 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange venter for længe på at blive udredt for demens. 84 procent med mistanke om demens er i løbet af de seneste år ikke blevet udredt inden for udredningsretten på 30 dage, viser Rigsrevisionens netop udsendte rapport.
Danske Regioner: Kræftpatienternes rettigheder er fundamentale23.9.2026 17:18:23 CEST | Pressemeddelelse
Overholdelse af de maksimale ventetider for kræftpatienter er afgørende. - Alle overskridelser skal selvfølgelig indberettes til Sundhedsstyrelsen, siger formand for Danske Regioners Sundhedsudvalg, Christoffer Buster Reinhardt.
Rekordmange besøgte Åbent Hospital 20266.9.2026 17:42:45 CEST | Pressemeddelelse
Søndag afholdt de fem regioner Åbent Hospital på 25 hospitaler, hospitalsbyggerier, ambulancebaser og andre sundhedstilbud landet rundt. 2026 blev et tilløbsstykke, som slog deltagerrekord med 21.398 deltagere.
Kom til Åbent Hospital på søndag d. 6. september2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Grib chancen. På søndag inviterer regionerne alle nysgerrige indenfor på en række hospitaler landet rundt. Velkommen til en unik dag med læring og sjove aktiviteter i dit sundhedsvæsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum