Hør, hvor vi gungrer
Traditionelt puster lobbyorganisationen Landbrug & Fødevarer sig op en gang om året for at imponere intetanende politikere. Med stor snilde presses 200 såkaldte landbrugsvirksomheder sammen på landbrugsavisens årlige liste med megastore milliardomsætninger, men en nærmere analyse afslører, at listen er fyldt med humbug

Landbrugsavisen præsenterede selv sin årlige liste over danske landbrugsvirksomheder 14. september med disse ord:
”Godt nok tales der i disse år meget om, hvor meget Novo Nordisk betyder for dansk økonomi og vækst. Men landbrugets virksomheder står også for en betydelig aktivitet og værdiskabelse i det danske samfund. Således viser LandbrugsAvisens analyse af de største 160 virksomheder, at de tilsammen omsætter for 483 milliarder kroner, mere end dobbelt så meget som Novo Nordisk i 2023.”
Altså – dansk landbrugs 160 største virksomheder har tilsammen en omsætning på 483 gode danske milliarder af kroner. Der kan berømte Novo Nordisk godt gå hjem at lægge sig.
Vilde imponerende tal, ikke sandt – men de er ikke sande.
Her er tallene
De tre topscorere på Landbrug & Fødevarers liste er mejerikoncernen Arla, svinekødskoncernen Danish Crown og Dansk Landbrugs Grovvareselskab.
Tilsammen havde de tre i 2023 angiveligt en omsætning i Danmark på 237 milliarder kroner, men sandt er tallet ikke - altså en omsætning, der har fundet sted i Danmark. Lad os se nærmere på tallene.
Nummer 1 på landbrugsavisens gyldne liste er Arla
Arla Foods amba er en dansk-registreret international andelsmejeri-koncern. Selskabet fik sit nuværende navn efter en fusion mellem danske MD Foods og det tidligere svenskejede Arla i 2000, senere er koncernen vokset gennem opkøb og fusioner i Storbritannien, Tyskland, Holland, Belgien, Sverige og Luxembourg. Koncernens 12.629 andelshavere var i 2013 fordelt på syv lande. Landene var Sverige, Danmark, Storbritannien, Holland, Belgien, Tyskland og Luxembourg. I Sverige var der 3.865 (2011) andelshavere, i Danmark 3.838 (2011) og i Storbritannien 2.800 (2013). Altså kun en tredjedel (30 pct.) af mælkebønderne i Arla er bosat i Danmark.
Nummer 2 på den gyldne liste er Danish Crown
Danish Crown er en internationalt orienteret fødevarevirksomhed med slagterivirksomhed, forædling og salg af primært svine- og oksekød. Gennem en række datterselskaber er koncernen bred repræsenteret indenfor fødevareindustrien med forskellige fødevareprodukter. Koncernen beskæftiger cirka 26.600 medarbejdere fordelt på 89 produktionssteder, 40 lagerhuse og 38 kontorer på tværs af 30 lande. Koncernen er verdens største svinekødseksportør og Europas største producent af svinekød.
Nummer tre på listen er DLG
Dansk Landbrugs Grovvareselskab A.m.b.a. (forkortet DLG) er et landbrugsselskab ejet af danske landmænd, men med 40 datterselskaber fordelt over 18 lande. Danmark, Tyskland og Sverige er de markeder, som DLG primært opererer på, men DLG-koncernen eksporterer maltbyg, foder- og brødkorn og rapsfrø- og olie til Europa, Mellemøsten, Afrika og Sydamerika. I 2021 havde koncernen ca. 6.600 medarbejdere, heraf 2.000 medarbejdere ansat i Danmark.
Disse tre virksomheder havde angiveligt en samlet omsætning i 2023 på 237 milliarder kroner, men altså ikke i Danmark. Deres placering på Top 200-listen som danske virksomheder med milliardomsætning i Danmark er derfor særdeles diskutabel.
De helt skæve
Sagligheden af mange andre posteringer på landbrugsavisens liste kan diskuteres, men her skal blot nævnes to nedslag på listen. De illustrerer begge landbrugsavisens letfærdige omgang med fakta:
Som nr. 31 udnævnes virksomheden Goodvalley A/S med en omsætning på 2 mia. kr. Der er tale om den tidligere virksomhed Axzon A/S, der ejes af danske svinekødsproducenter, som driver svinekødsproduktion i Østeuropa. Koncernen har selskaber i Polen og Ukraine, der styres fra et hovedsæde i København.
Og på plads nr. 160 bliver det endnu mere overraskende. Her finder man Aage V. Jensen Naturfond med en dansk omsætning på 16 mio. kr. Placeringen på guldlisten skal forstås sådan, at landbrugsavisen mener, at æren for naturfondens omsætning tilfalder landbruget i Danmark. Læs selv fondens egen formålsparagraf:
”Aage V. Jensen Naturfond yder støtte til mange naturprojekter i Danmark inden for forskning, formidling og tiltag, der skal øge befolkningens glæde ved naturen. Endvidere har Fonden erhvervet en række af Danmarks vigtigste naturområder, så det har været muligt at igangsætte og udføre en målrettet naturbeskyttelse, naturgenopretning og naturformidling til gavn for nuværende og kommende generationer. Driften og udviklingen af naturområderne planlægges i samarbejde med myndigheder, grønne organisationer, faglige eksperter og lokale naturråd, og indsatsen prioriteres omhyggeligt. Fonden ejer i dag 30 naturarealer, fordelt på 22 lokaliteter, på tilsammen ca. 18.000 ha i Danmark.”
Nøgleord
Kontakter
Kjeld HansenRedaktør
Tlf:26215326kjeld@baeredygtighed.dkBilleder


Vedhæftede filer
Om Gylle.dk
Foreningen GYLLE.DK er en nonprofit, uafhængig sammenslutning, der udgiver et journalistisk nyhedsmedie med kritisk journalistik om natur, klima og landbrug. Mediet bringer nyheder, baggrundsartikler og analyser, der tilbyder engagerede borgere, beslutningstagere, lobbyister og andre indsigt med et præcist fokus på emner og årsagssammenhænge, der sjældent eller aldrig publiceres af traditionelle medier.
Publiceringen følger den amerikanske metode: "Tell the Facts, Name the Names".
Da agroproduktion beslaglægger 63 procent af det yndige land, undgås det næppe, at der af og til vil optræde indlæg, som beskæftiger sig med den omdiskuterede industri og dens stadig færre udøvere. Sådan er det bare!
GYLLE.dk anbefaler, at du abonnerer på bloggens RSS-feed, så du løbende orienteres om nye indlæg.
Velkommen til en verden af viden om alt det, der betyder noget for livet omkring os!
Følg pressemeddelelser fra Gylle.dk
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gylle.dk
Landbruget overholder hverken aftalerne om mindre kvælstof eller regelret brug af sprøjtegifte - eller beskyttelse af drikkevandet1.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad betyder det for den grønne trepart, at beskyttelsen drikkevandet er kuldsejlet? Den vigtigste del af aftalen handler om at gøre 140.000 hektar landbrugsjord til ny natur og plante skov på 250.000 hektar, men redder det drikkevandet? Hvis vi ikke har nået det mål til tiden, og der ikke er en plan B, vil det virkelig få folk til at miste troen på sådanne grønne aftaler - og på Landbrug & Fødevarer - i fremtiden
Foråret så sagte kommer28.2.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Overskriften er som mange vil vide titlen på præsten Kaj Munks erindringsbog; den har et strejf af ømhed, som let leder tanken hen på hans folkekære digt om den blå anemone
Danske svinekødsproducenter eksporterer bunker af resistente stafylokokker til den halve verden28.2.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Velkendt er det, at de mange millioner levende danske svin, der ruller over den danske grænse og ud i Europa, er bærere af de resistente CC398 MRSA-bakterier, men nye tal fra Statens Serum Institut viser, at de resistente bakterier også eksporteres til fjerne lande som Brasilien, Uganda og Vietnam, uden at sundhedsmyndighederne løfter en finger
Sig det med blomster, men hvor køber man buketter uden giftrester?27.2.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark opretholder nidkært et miljøværn for borgerne, når det gælder rester af ulovlige pesticider på fødevarer fra både EU og især fra lande udenfor fællesskabet, men hvor der gælder skrappe regler for giftrester på frugt og grønt, så er der frit slag, når det gælder arbejdsmiljøet for de blomsterhandlere, der håndterer afskårne blomster som roser fra Kenya og Etiopien eller prydplanter fra Malaysia og Filippinerne
Landmandens ansvar for din kræftsygdom er ikke længere til diskussion27.2.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Med Danmarks topplacering som det værst kræftramte land i verden sættes der et stort spørgsmålstegn ved landbrugets udstrakte anvendelse af kraftige sprøjtegifte, der kan fremkalde kræftsygdomme. Myndighedernes godkendelser af disse midler tenderer en overtrædelse af menneskerettighedernes helt basale påbud, om statens pligt til at sikre borgerne gode fundamentale livsvilkår herunder retten til sundhed
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum