Trafik bidrager positivt til resultat og Femerntunnel får støttemidler fra EU

Del

Mens der var et mindre fald i vejtrafikken på Storebæltsbroen i årets første halvdel, steg antallet af køretøjer på Øresundsbron. Samlet set bidrager trafikken til et tilfredsstillende resultat i forhold til forventningerne til perioden.

På Storebæltsforbindelsen faldt den gennemsnitlige døgntrafik samlet set med 1,0 pct. i 1. halvår. Personbiltrafikken faldt med 1,3 pct., mens lastbiltrafikken steg med 1,8 pct. Indtægterne fra vejtrafikken steg 1,5 pct. i forhold til første halvår af 2023 og var på 1.543 mio. kr.

Omsætning fra jernbanen er i 1. halvår tilbage på tidligere niveau efter et fald i 2023 grundet omfattende sporarbejder, der reducerede antallet af tog over Storebæltsforbindelsen og dermed størrelsen på vederlaget.

På Øresundsbron steg den gennemsnitlige døgntrafik med 3,0 pct. i forhold til samme periode i 2023. Personbiltrafikken steg med 3,4 pct., mens lastbiltrafikken faldt med 1,1 pct. Vejindtægterne steg med 21 mio. kr. til 784 mio. kr. i første halvår sammenlignet med samme periode sidste år.

- Mens personbiltrafikken steg på Øresundsbron, faldt den på Storebæltsforbindelsen i 1. halvdel af året. Den modsatte tendens kunne ses for lastbiler, hvor der var et fald på Øresundsbron, mens flere lastbiler krydsede Storebælt og satte flere trafikrekorder. Først på sommeren blev ugerekorden for antal lastbiler først slået i uge 24, og dernæst igen i uge 26, siger CEO i Sund & Bælt, Mikkel Hemmingsen.

EU’s medlemslande har på et møde den 16. juli godkendt Europa-Kommissionens indstilling til tildeling af støttemidler til europæiske transportinfrastrukturprojekter. En af modtagerne er Femern Bælt-forbindelsen, der er tildelt 1.188 mio. kr. i støtte. EU-midlerne kommer fra EU’s infrastrukturfond Connecting Europe Facility (CEF), der støtter anlæg af infrastrukturprojekter på det transeuropæiske transportnet (TEN-T). TEN-T har til formål at styrke det indre marked ved blandt andet at fjerne flaskehalse og fremme mere effektive, grænseoverskridende transportkorridorer.

I resultatopgørelsen er indregnet 50 pct. af resultatet i Øresundsbro Konsortiet I/S, svarende til en indtægt på 457 mio. kr.  

Koncernens nettofinansieringsomkostninger udgør 401 mio. kr. hvilket er 75 mio. kr. højere end samme periode sidste år. Denne udvikling skyldes primært, at inflationsopskrivningen på den inflationsindekserede gæld var lavere i første halvår 2023.

Resultatet før dagsværdiregulering og skat inkl. andel fra Øresundsbro Konsortiet, blev i årets første seks måneder et overskud på 938 mio. kr. mod et overskud i samme periode sidste år på 968 mio. kr.

Værdireguleringer af koncernens gæld inkl. andel fra Øresundsbro Konsortiet I/S udgør en indtægt på 1.672 mio. kr. Koncernens resultat efter værdireguleringer og skat blev et overskud på 2.036 mio. kr. mod et overskud på 781 mio. kr. sidste år.

Den rentebærende nettogæld for A/S Storebælt er efter andet kvartal 16,6 mia. kr. Tilbagebetalingstiden udgør 36 år, regnet fra åbningstidspunktet af Storebæltsforbindelsen, svarende til 2034.

På baggrund af udviklingen i 1. halvår er det fortsat forventningen af realisere et overskud før dagsværdireguleringer og skat i størrelsesordenen 1,6 - 1,9 mia. kr.

Det udmeldte estimat i årsrapporten var baseret på en forventning om inflation på 3,0 pct. Skønnet reduceres nu til 2,5 pct. Samtidig er resultatet i 1. halvår positivt påvirket af refinansiering til et lavere renteniveau end forudsat i budgettet. Herudover har trafikken over Storebæltsforbindelsen i 1. halvår oplevet en større tilbagegang end forudsat.

Af disse årsager fastholdes forventningen til årets resultat, men det præciseres, at koncernen forventer at realisere et resultat i den øvre del af intervallet.

Forventningerne til 2024 er forbundet med usikkerhed og afhænger fortsat af udviklingen på de finansielle markeder og de makroøkonomiske forhold.

Læs hele halvårsrapporten her

Resultat for Sund & Bælt koncernen 1. januar – 30. juni *) 

null

*Sund & Bælt koncernens regnskab inkluderer resultaterne for de 100 pct. ejede datterselskaber A/S Storebælt, A/S Øresund, A/S Femern Landanlæg, Femern A/S, Sund & Bælt Partner A/S, Brobizz A/S og BroBizz Operatør A/S samt for den danske halvdel af Øresundsbro Konsortiet I/S, der står for driften af Øresundsbron.

Værdiregulering er et regnskabsprincip, hvorefter man ved regnskabsaflæggelsen fastsætter ændringer i værdien af de finansielle aktiver og passiver til deres markedsværdi. Det vil sige den værdi, de på det givne tidspunkt har i markedet, hvis de skulle handles. Værdireguleringen har ikke nogen effekt på virksomhedens evne til at tilbagebetale sin gæld.

I resultatandelen fra Øresundsbro Konsortiet I/S indgår i 1. halvår 2024 en indtægt på 106 mio. kr. vedr. værdireguleringer. Resultatandelen ekskl. værdireguleringer udgør et overskud på 351 mio. kr.

Biltrafik over broerne 1. januar – 30. juni 

 

 Storebælt

Biler pr. dag

2024

 2023

Vækst 2024/23

Personbiler

30.881

31.302

-1,3 pct.

Lastbiler

4.631

4.550

1,8 pct.

Busser

85

98

-13,3 pct.

 I alt

35.597

 35.950

-1,0 pct.

Biltrafik over broerne 1. januar – 30. juni 

 

 Øresund

Biler pr. dag

2024

 2023

Vækst 2024/23

Personbiler

17.143

16.573

3,4 pct.

Lastbiler og varevogne

1.862

1.883

-1,1 pct.

Busser

131

127

3,1 pct.

 I alt

19.136

 18.583

3,0 pct.

 

Kontakter

Vedhæftede filer

Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt

Nye priser på Storebælt i 2026 for fritidstrafikken5.12.2025 12:38:57 CET | Pressemeddelelse

Priserne for at passere de grønne ekspresbaner med bizz eller nummerplade stiger fra 201 til 205 kr. 1. januar 2026. For personbiler, der betaler kontant eller med kort, stiger prisen til 235 kr. Besparelsen ved at benytte ekspresbanerne bliver dermed 30 kr. Priserne for at passere Storebælt justeres årligt i takt med den generelle prisudvikling og reguleres på baggrund af forbrugerprisindekset. Ekprespris kræver ikke længere en særaftale Fra 1. januar 2026 bliver det lettere at opnå ekspresprisen med bizz eller nummerpladebetaling. Hidtil har det krævet en Storebælt Privataftale, men fremover vil man automatisk opnå besparelsen uden behov for en særskilt aftale. Det gælder, uanset om man er kunde hos Brobizz, ØresundPay eller øvrige udbydere. Formålet er at forenkle processen for alle privatkunder, uanset hvilken udbyder man benytter. Sådan ser priserne ud for privatkunder i 2026 Køretøjstype Eksprespris Kort- og kontantpris MC / personbil under 3 m 109 kr. 125 kr. Personbil under 6 m

Prisændringer for erhvervskunder på Storebælt i 20265.12.2025 12:38:12 CET | Pressemeddelelse

1. januar 2026 stiger prisen for at passere Storebælt med grøn rabat for lastbiler og busser mellem 10-20 meter fra 874 kr. til 887 kr. Prisen uden grøn rabat stiger fra 1.005 kr. til 1020 kr. Dermed bliver besparelsen 133 kr. med grøn rabat. Priserne for at passere Storebælt justeres årligt i takt med den generelle prisudvikling og reguleres på baggrund af forbrugerprisindekset. Grøn rabat erstattes af eksprespris for lette erhvervskøretøjer I det nye år vil lette erhvervskøretøjer automatisk få turen til eksprespris, hvis der betales med bizz eller nummerplade i ekspresbanerne. Det betyder, at grøn rabat afskaffes, og man skal derfor ikke længere søge om grøn rabat for at få en besparelse. Ekspresprisen i en almindelig personbil med bizz eller nummerplade bliver 205 kr. i 2026. Grøn rabat vil fortsat være gældende for alle tunge erhvervskøretøjer. For at opnå grøn rabat kræver det, at ens køretøj opfylder betingelserne. Find alle priser og læs mere om betingelser for Grøn rabat på St

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye