EUDP: Innovative energiprojekter søger om milliardbeløb
Der er overvældende stor interesse i støtte til nye grønne energiprojekter. Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram har netop modtaget hele 96 ansøgninger om tilskud til udvikling og demonstration af nye energiteknologiske løsninger. De 96 projekter har sammenlagt søgt om mere end en milliard kroner.

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop lukket for årets anden ansøgningsrunde d. 2. september – og igen er der rift om midlerne. Programmet modtog nemlig ansøgninger om støtte til nye innovative energiprojekter for 1,03 milliarder kroner.
Med 296 millioner kroner i puljen svarer det til 3,5 gange puljens størrelse – og der kan dermed forventes en succesrate på knap 30 % blandt de indsendte ansøgninger.
Ud af de 296 millioner kroner er 16 millioner kroner udbudt gennem Nordsøpuljen, der har til formål at støtte udviklings- og demonstrationsprojekter med tilknyttet forskning, der kan bidrage til en mere miljøvenlig og energieffektiv produktion af olie og gas. Fire af ansøgerne har søgt om støtte fra Nordsøpuljen.
EUDP’s generelle pulje på 280 millioner kroner dækker også tilskud til internationale samarbejder under Det Internationale Energiagentur (IEA). Ud af de 96 ansøgninger hører 21 under IEA.
I oversigten nedenfor ses det, hvordan den ansøgte støtte umiddelbart fordeler sig på EUDP’s fokusområder.
Størstedelen af rundens ansøgninger ligger inden for fokusområderne ”Mere grøn el – og til flere formål” og ”Energieffektivisering” – dog er en stor andel af støtten søgt inden for andre fokusområder, såsom”CO2-fangst, -udnyttelse og -lagring”, trods et lavere antal ansøgninger.
Fokusområde
|
Antal ansøgninger |
Ansøgt tilskudsbeløb |
1. Mere grøn el – og til flere formål |
23 |
181.980.885 kr. |
2. Energieffektivisering |
29 |
223.978.219 kr. |
3. Persontransport og let varetransport |
3 |
17.840.360 kr. |
4. Tung transport og Power-to-X i stor skala |
8 |
151.508.727 kr. |
5. Varme og varmelagring |
2 |
8.477.114 kr. |
6. Grøn procesenergi |
2 |
14.102.804 kr. |
7. Fleksibel el-anvendelse, netudbygning og digitalisering |
8 |
143.122.452 kr. |
8. CO2-fangst, -udnyttelse og -lagring |
9 |
176.639.701 kr. |
9. Andet |
12 |
113.936.127 kr. |
I alt |
96 |
1.031.586.389 kr.
|
Ansøgningerne modtaget d. 2. september vil i den kommende tid blive bedømt og indstillet til EUDP’s uafhængige bestyrelse, der i december vil beslutte, hvilke projekter, der skal modtage tilskud til udviklingen og demonstration af ny innovativ energiteknologi.
Om EUDP
EUDP støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med demonstration af nye, grønne energiteknologier. Siden programmets etablering i 2007 har EUDP givet tilskud til mere end 1.200 innovative projekter med over 6,2 milliarder kroner. Fælles for de perspektivrige projekter er, at de alle understøtter Danmarks klimamål. Samtidig skal programmet fremme udnyttelse og udvikling af erhvervspotentialer på området til gavn for vækst og beskæftigelse.
Du er altid velkommen til at kontakte EUDP-sekretariatet, hvis du vil høre nærmere om mulighederne for at søge om tilskud. Du kan finde sekretariatets kontaktoplysninger og blive klogere på vores respektive fagområder her.
Kontakt
Claus Meineche, sekretariatschef, clme@ens.dk, +45 33 92 77 93.
Kontakter
Energistyrelsens pressetelefon (modtager ikke SMS'er)
Tlf:+45 33 95 08 00presse@ens.dkEnergistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Kristoffer Böttzauw stopper som direktør i Energistyrelsen5.9.2025 10:14:02 CEST | Pressemeddelelse
Kristoffer Böttzauw stopper med udgangen af september måned som direktør i Energistyrelsen, hvor han har været en del af direktionen i samlet set 10 år – de seneste 7 år som direktør.
Stor interesse for at søge støtte til innovative energiprojekter3.9.2025 11:50:44 CEST | Pressemeddelelse
Der er fortsat stor efterspørgsel på finansiering til udvikling og demonstration af fremtidens energiteknologier i Danmark. Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har modtaget ansøgninger om støtte for 891 millioner kroner til i alt 92 projekter.
Energistyrelsen har truffet afgørelser i sager under åben dør-ordningen1.9.2025 14:10:32 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har givet afslag på ansøgninger om forundersøgelsestilladelser under åben dør-ordningen. Vurderingen er, at udstedelse af forundersøgelsestilladelser til nye kommercielle åben dør-projekter vil indebære ulovlig statsstøtte. Den statsstøtteretlige vurdering, der ligger til grund for Energistyrelsens afgørelser, er foretaget i dialog med styrelsens juridiske rådgivere.
Milliardudbud til fangst og lagring af CO₂ går ind i sin næste fase27.8.2025 14:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Fristen for at afgive indledende bud i forbindelse med puljen til fangst og lagring af CO2 er udløbet. Energistyrelsen går nu i dialog med budgiverne frem mod fristen for at afgive endelige bud til puljens 28,7 milliarder kroner.
Havvindmølleparkerne Nysted og Middelgrunden kan fortsætte med at producere grøn strøm27.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har meddelt de to ejerkredse af Nysted Havmøllepark syd for Lolland og Middelgrunden Havvindmøllepark i Øresund, at de får forlænget deres tilladelse til elproduktion. Dermed er der mulighed for, at de to havvindmølleparker kan producere strøm i henholdsvis ti år og 25 år frem i tiden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum