Ny undersøgelse: Korsang løfter livskvaliteten hos personer med demens
26.8.2024 07:17:00 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Et nyt pilotprojekt fra Aalborg Universitet indikerer, at korsang øger livskvalitet og trivsel blandt demenssyge. Pilotprojektet har fulgt 17 personer med demens, og resultaterne viser, at jo mere fremskreden demenssygdommen er, jo større kognitiv forbedring har deltagerne med demems oplevet som følge af korsangen.

Et nyt pilotstudie fra Aalborg Universitet viser, at korsang ikke kun spreder glæde, men også kan have en markant positiv effekt på livskvaliteten for mennesker med demens.
Pilotstudiet er blevet udført i forbindelse med DR-dokumentarserien ”Demenskoret”, der følger 17 danskere med demens, og hvordan de trods deres sygdom bliver klar til at holde en stor koncert i DR Koncerthuset.
De 17 personer med demens deltog i løbet af otte uger i ugentlige korprøver, og en forskningsgruppe fra Aalborg Universitet indsamlede data om deltagerne før og efter hver korprøve.
Undersøgelsen viser en signifikant forbedring af deltagernes kropslige kognition, som refererer til deres evne til at kunne mærke deres følelser, finde ordene, udvise empati og synes, at livet giver mening.
For deltagere med moderat og svær demens viste resultaterne, at jo mere fremskreden demensen var, desto lavere var deres score før korsangen, men til gengæld oplevede de den største forbedring i deres kropslige kognition efter korsangen.
"Der er tydeligvis en positiv effekt ved at synge for korsangerne med demens. Kor kan tilrettelægges og tilpasses på mange forskellige måder. Det giver masser af muligheder, og der er brug for sådanne meningsfulde måder at være sammen på for mennesker med demens," siger pilotstudiets forskningsleder, Hanne Mette Ochsner Ridder, der er professor i musikterapi på Aalborg Universitet.
Måleredskab udviklet med demensramte
Forskerne brugte måleredskabet EmDAS (Embodied Cognition in Dementia Assessment Scales). EmDAS er udviklet i tæt samarbejde med personer med demens og måler deres oplevelse af kropslig kognition.
"Det spændende ved måleredskabet er, at det er personer med demens, der har været med til at udvikle det. Så det er baseret på, hvad de vurderer som relevante ændringer efter deltagelse i musikterapi – og her specifikt i et demenskor," siger Hanne Mette Ochsner Ridder.
Korsang har længe været kendt for at skabe fællesskab og glæde, men den nye undersøgelse viser, at sang også har en dybere effekt på mennesker med demens. Ifølge forskerne peger resultaterne på, at korsang kan være en vigtig aktivitet i demensplejen, især når det gælder om at forbedre livskvaliteten for personer med demens.
Aktiverer minder og følelser
Det er ikke kun den øjeblikkelige glæde ved at synge, der har betydning. Korsangen ser ud til at aktivere kroppens minder og følelser, selv hos personer med svær demens. Aktiveringen af "kropshukommelsen" kan være med til at opretholde en grundlæggende følelse af identitet, selv når de kognitive evner svækkes.
Fremtidige studier med større deltagergrupper er nødvendige for at bekræfte fundene i pilotstudiet, men de første resultater indikerer, at korsang kan blive en vigtig del af behandlingstilbuddene til mennesker med demens.
Dyk ned i forskningsresultaterne og læs mere om pilotstudiet her: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/14713012241272910
Pressekontakt
Hanne Mette Ochsner Ridder
Professor i musikterapi ved Aalborg Universitet
Mail: hmr@ikp.aau.dk
Telefon: 5171 9569
AAU Presse
Mail: presse@adm.aau.dk
Telefon: 22150192
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Ny indsigt i arvelighed kan gøre behandlingen af kroniske tarmsygdomme mere præcis12.2.2026 09:58:04 CET | Pressemeddelelse
Kronisk tarmbetændelse er en alvorlig og uforudsigelig sygdom, og mange med sygdommen får i dag enten for lidt eller for meget behandling. En ny dansk undersøgelse åbner for at forudsige, om et sygdomsforløb udvikler sig mildt eller alvorligt. Det er første skridt på vejen mod personaliseret behandling af mennesker med kronisk tarmbetændelse.
Dansk forsker: Kvinders risiko for stroke ved atrieflimren undervurderes11.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nyeste europæiske retningslinjer har fjernet køn som risikofaktor for stroke ved atrieflimren. Ifølge dansk forsker hvilede beslutningen på et spinkelt datagrundlag og kan få alvorlige konsekvenser for håndteringen af kvinders behandling. Nu skal et nyt forskningsprojekt give mere præcise svar.
AAU-forskere: Sådan tager du magten over dit digitale liv tilbage29.1.2026 12:40:08 CET | Pressemeddelelse
Krisen mellem USA og Danmark skaber usikkerhed - også digitalt. Hvis du bruger software og digitale tjenester fra tech-giganter i USA, kan det være tid til digital prepping. Her får du AAU-forskeres anbefalinger.
Forskere: Fordrivelse er en systematisk del af Israels politik28.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Siden terrorangrebet i oktober 2023 har Israel fordrevet palæstinensere fra Gaza ved hjælp af bombninger, sult, gentagne evakueringer og angreb på civile, der søger hjælp. Bosætterkolonialismen dybe rødder i Israelsk politik, lyder det i en ny rapport fra DIIS og AAU.
Danskerne har ændret syn på, hvornår man er for gammel til at arbejde – men ikke på, hvornår man er for ung til at stoppe26.1.2026 11:15:17 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse af forskere fra Aalborg Universitet beskriver befolkningens, seniorernes og arbejdsgivernes opfattelser af, hvornår man er ”for gammel” til og ”for ung” til at forlade arbejdsmarkedet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum