Byggebranchen går glip af robotgevinster
Bygge- og anlægsbranchen halter gevaldigt efter industrien, når det kommer til at udnytte kunstig intelligens og automatisering i dagligdagen. Ny analyse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk El-Forbund dokumenterer, hvordan teknologien kan være med til at løse udfordringen med mangel på elektrikere.

Mens cirka 38 procent af industrivirksomhederne bruger robotteknologi, så er billedet helt anderledes i bygge- og anlægsbranchen, viser dagens nye tal fra Danmarks Statistik. Her melder statistikken kun tre procent.
Brugen af kunstig intelligens er stigende, men byggebranchen halter stadig efter industrien.
Det er en skam, da en ny analyse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk El-Forbund viser, at netop brugen af robotteknologi helt bogstaveligt kan være den hjælpende hånd i dagligdagen med stor mangel på blandt andet elektrikere.
- Vi har vist et stort uindfriet potentiale for at automatisere og opnå effektiviseringsgevinster, som jeg håber, får flere i branchen til at tage springet ud i “robothavet”, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
Teknologisk værn mod mangel på medarbejdere
Og det behøver ikke at være science fiction og fremtidsmusik. Faktisk kan op mod 14 procent af den forventede mangel på arbejdskraft i elbranchen i 2030 løses ved, at installationsvirksomhederne tager de kendte automationsløsninger i brug. Vel at mærke dem, de kan købe allerede i dag, viser analysen.
- Industrivirksomhederne har gennem årtier gjort brug af robotteknologi. Nu er teknologierne modnet, og kombinationen med AI gør det helt oplagt for virksomhederne i byggebranchen også at træde ind på den scene og høste gevinsterne, siger Maria Schougaard Berntsen.
I løbet af projektet blev 13 elektrikeropgaver på tværs af renovering, service og nybyggeri fremhævet som egnede til at blive automatiseret og optimeret med ny eller eksisterende teknologi. Det afslørede et stort potentiale i at automatisere opgaver som træk af kabler, hulboring i vægge og lofter, opmåling og afmærkning samt rilleskæring.
- Vi har manglet et overblik over automationsmulighederne i branchen. Nu kan vi vise, hvordan man kan gribe det an – og at selv mindre virksomheder kan drage fordele af automatisering uden, at det behøver at koste en bondegård. De bedste resultater kommer, når ledelse og medarbejdere er i dialog om mulighederne, siger Lars B. Sørensen, områdeleder i Dansk El-Forbund.
På tværs af installationsbranchen kan automatisering af disse opgaver med eksisterende teknologi frigøre arbejdstid tilsvarende 929 årsværk (14 procent af den forventede mangel i 2030), ifølge estimater fra HowToRobot.
HowToRobot vurderer, at der kan frigøres helt op til 4.660 årsværk blandt elektrikerne, hvis der investeres i at udvikle nye løsninger. Det svarer til 70 procent af den forventede mangel på elektrikere i 2030.
Yderligere information, kontakt:
Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne: 51 30 95 37 / msb@tekniq.dk
Lars B. Sørensen, områdeleder i Dansk El-Forbund: 23 20 57 23 / lbs@def.dk
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkBilleder
Om TEKNIQ Arbejdsgiverne
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Unge strømmer til tekniske uddannelser15.10.2025 11:14:59 CEST | Pressemeddelelse
Elektrikeruddannelsen holder rekordkurs, og antallet af lærlinge på smedeuddannelsen er det højeste i 10 år. Det viser, at unge ser en fremtid med mening og muligheder, vurderer erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Flere tabte job viser behov for robuste virksomheder8.10.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af tabte fuldtidsjob i smede- og metalindustrien er steget markant det seneste år. Tallene viser, hvor vigtigt det er, at virksomhederne står robust, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Danmark skal opruste med mere end våben7.10.2025 13:35:54 CEST | Pressemeddelelse
Danmark skal opruste klogt, så vi både kan beskytte os og bevare vores konkurrencekraft, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ i kølvandet på statsministerens åbningstale.
Varmepumpeindustrien er flyttet ind hos TEKNIQ6.10.2025 15:05:50 CEST | Pressemeddelelse
Varmepumpeindustrien (VPI) har flyttet sit sekretariat til erhvervsorganisationen TEKNIQ. Det styrker både VPI’s medlemmer og TEKNIQs rolle som samlingspunkt for det tekniske erhvervsliv.
Lønstigninger viser høj aktivitet i det tekniske erhvervsliv1.10.2025 08:38:22 CEST | Pressemeddelelse
Lønomkostningerne fortsætter opad i 3. kvartal 2025, viser nye tal. Det er et udtryk for, at der fortsat er høj aktivitet i samfundet, men som også kan komme til at udfordre virksomhederne, understreger TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum