1,4 millioner underskrifter mod pelsproduktion på rekordtid

I september 2022 gav den daværende regering grønt lys for, at minkproduktion kunne genoptages fra årsskiftet, og de første avlsdyr ankom i denne måned. Men sideløbende har mere 60 dyrevelfærdsorganisationer siden maj sidste år samlet underskrifter ind i kampen for at forbyde pelsproduktion og markedsføring af pels i hele EU. Et storstilet samarbejde som i weekenden rundede 1,4 millioner underskrifter. Aldrig har et borgerforslag nået så mange underskrifter på så kort tid. Det viser med alt tydelighed europæernes holdning til pelsproduktion, mener Dyrenes Beskyttelse.
- Selvom vi i Dyrenes Beskyttelse var meget uforstående overfor beslutningen om en ny periode med minkavl på dansk jord, har vi ikke på noget tidspunkt mistet troen på, at vi kan få lukket den danske minkindustri. Og det faktum, at den europæiske underskriftsindsamling i weekenden har rundet de 1,4 millioner underskrifter, er et kæmpe skridt på vejen. Et stop for pels og markedsføring af pels vil jo naturligvis også betyde stop for mink i Danmark, siger Britta Riis, direktør i Dyrenes Beskyttelse.
Med de mere end 1, 4 millioner underskrifter til borgerforslaget er der med sikkerhed sikret de over én million gyldige underskrifter, det kræver at få kommissionen til at tage forslaget op til diskussion.
- Borgerne har gjort deres stemme klar: Vi skal have et forbud mod pelsdyravl. Nu er det EU- kommissionens tur til at handle, siger Britta Riis.
Fakta:
- I Danmark er der d.d indsamlet mere end 50.300 underskrifter via Anima, WAP og Dyrenes Beskyttelse
- Parlamentet har nedsat en arbejdsgruppe som skal arbejde videre med forslaget. I den gruppe er der dansk deltagelse, da Margrethe Auken er blandt medlemmerne.
- Underskriftsindsamlingen fortsætter – jo flere underskrifter – jo bedre.
Kontakter
Søren KrogsgaardPressechefKommunikation
Tlf:42474833Tlf:42474833skr@dyrenesbeskyttelse.dkBilleder
Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse kræver bedre dokumentation i dyrevelfærdskontrollen: ”Det er for let at skjule svigt af grise”6.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter TV 2’s afsløringer af grove svigt af grise på en række landbrugsbesætninger opfordrer Dyrenes Beskyttelse nu regeringen til straks at styrke dokumentationen i dyrevelfærdskontrollen.
Dyrenes Beskyttelse politianmelder landbrugsbosser for overtrædelser af dyrevelfærdsloven27.11.2025 15:06:39 CET | Pressemeddelelse
Ny TV 2-dokumentar afslører en række ulovligheder i grisebesætninger ejet af flere ledende skikkelser i den danske svineindustri. Dyrenes Beskyttelse har valgt at politianmelde samtlige producenter, som indgår i udsendelsen
Dyrenes Beskyttelse: TV 2-dokumentar viser behovet for øjeblikkeligt opgør med svineproduktionen26.11.2025 13:48:47 CET | Pressemeddelelse
Ny TV 2-dokumentar afslører ulovligheder hos toppen af dansk landbrug. Det viser med al tydelighed, at systematiske svigt af grisene først stopper, hvis regeringen sætter foden hårdt ned overfor branchen, mener Dyrenes Beskyttelse. Dyrevelfærdsloven skal trædes igennem nu og her, og der skal sættes gang i en omstilling af svineproduktionen
Dyrenes Beskyttelse glæder sig over, at mange køer kan slippe helt for Bovaer25.11.2025 15:38:58 CET | Pressemeddelelse
Bovaer vil blive sat på pause i langt flere besætninger efter præcisering af lovkrav, vurderer mælkebønder. Det glæder Dyrenes Beskyttelse, der dog stadig efterlyser et reelt stop for foderstoffet.
Regeringen bryder sit løfte: Dropper indsats mod hul i kontrollen af grisetransporter25.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil ikke arbejde for at lukke det hul i kontrollen, som udnyttes til at sende danske grise på ulovligt lange og varme ture ud af landet. Det sker i strid med EU-kommissionens forslag og regeringens eget løfte om en indsats for en mere ambitiøs revision af transportreglerne. Det undrer Dyrenes Beskyttelse, at regeringen vil holde døren åben for den dokumenterede svindel
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

