Det rigtige studiejob er en god investering
Nyuddannede, som har haft et studierelevant arbejde som tilskud til SU’en, får en højere startløn. Det viser nye tal fra fagforeningen IDA.

Nyuddannede ingeniører og naturvidenskabelige kandidater, der har haft et studierelevant arbejde, får en højere startløn sammenlignet med deres medstuderende, der ikke har haft et studierelevant job. Det viser en ny opgørelse baseret på IDAs lønstatistik for 2023.
IDA har fulgt 157 medlemmer, der alle færdiggjorde deres uddannelse som civilingeniør, diplomingeniør eller naturvidenskabelig kandidat i 2023, og sammenlignet deres startlønninger med de dimittender, der ikke har haft studierelevant arbejde.
I kroner og øre scorer en nyuddannet cand.scient. med et studierelevant arbejde i gennemsnit en månedlig startløn, der er knap 4.000 kr. højere end dem, der ikke har haft et studierelevant arbejde. Der er også pæne forskelle i startlønnen for de nyuddannede civilingeniører og diplomingeniører. Her får de, som har haft et studierelevant arbejde, henholdsvis 2.704 kr. og 1.537 kr. mere i månedsløn i gennemsnit.
”Et studierelevant job er en god investering. Begynder du din karriere med et lønefterslæb, så kan det være vanskeligt at rette på med tiden. Her har vi at gøre med noget, der kan give dig en lønmæssig forlomme,” siger Malene Matthison-Hansen, formand for Ansattes Råd i IDA.
”Vi ved, at nyuddannede, som har haft et studierelevant arbejde, ofte også er dem, der hurtigst lander et job. Et studierelevant arbejde er kort og godt en af de allerbedste anbefalinger, du kan skrive på dit cv som nyuddannet. Dermed dokumenterer du, at du har relevant erhvervserfaring. Du viser, at du både har teoretisk og praktisk viden at tilbyde en kommende arbejdsgiver. Og det bliver belønnet,” siger hun.
Pointen bakkes op af en nyere undersøgelse, som IDA har foretaget blandt omtrent 1.000 ledere, som har ansvar for at ansætte nyuddannede ingeniører og cand.scient.er. Undersøgelsen viser, at relevant erhvervserfaring fra et studiejob eller praktikophold er det tungestvejende kriterie, når de som ansættende ledere udvælger nyuddannede kandidater til et ledigt job.
IDAs seneste studieundersøgelse fra 2023 viser, at 40 pct. af IDAs studiemedlemmer har et studierelevant arbejde ved siden studierne.
Nøgleord
Kontakter
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf. 51 85 17 64
Malene Matthison-Hansen, formand for Ansattes Råd i IDA, tlf. 40 58 70 72
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Danskerne er afhængige af sociale medier9.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af den danske befolkning benytter mindst tre sociale medier, men mange har sagt farvel til X og TikTok i løbet af de seneste to år, viser undersøgelse.
Trump giver danske ingeniører hjemve1.6.2025 09:16:53 CEST | Pressemeddelelse
Over hver fjerde danske ingeniør i USA overvejer at finde job uden for landets grænser eller vende hjem til Danmark.
Ny politisk direktør i Ingeniørforeningen, IDA30.5.2025 13:56:01 CEST | Pressemeddelelse
IDA henter politisk direktør fra DI Rådgiverne.
Lad kommission undersøge masseovervågning24.5.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Beslutningsforslag om at nedsætte en privatlivskommission bør få opbakning fra alle Folketingets partier, mener Ingeniørforeningen IDA og Justitia.
Mandlige ingeniører har taget øremærket barsel til sig19.5.2025 13:55:13 CEST | Pressemeddelelse
Øremærket barsel har løftet de mandlige IDA-medlemmers brug af barsel markant. Nu tager næsten 9 ud af 10 af IDA's privatansatte medlemmer længere barsel end øremærkningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum