Rosenhaven på Lillevang åbner dørene: De første beboere er flyttet ind
19.8.2024 15:13:31 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
For at imødekomme behovet for flere plejeboliger i Furesø Kommune, besluttede byrådet i 2020 at udvide Plejehjemmet Lillevang. Nu er de første beboere flyttet ind.

I marts 2020 besluttede Furesø Byråd at udvide Plejehjemmet Lillevang. Nu er den nye afdeling Rosenhaven færdigbygget og har åbnet dørene for de første beboere.
Furesø kommune har af budgettet afsat 26 mio. kr. til byggeriet og 34 mio. kr. årligt til driften af de ekstra 55 plejehjemspladser.
"Jeg glæder mig over, at de første beboere nu er flyttet ind i det nye flotte hus på plejehjemmet Lillevang. Vi har manglet disse plejehjemspladser, og de vil bidrage til at nedbringe ventelisten som i en periode har været lang. Jeg håber, at beboere og medarbejdere vil trives i de nye omgivelser i mange år fremover”, siger Lars Carstensen (C), formand for Ældre og Sundhed.
"Jeg var med til at vedtage udvidelsen på de 55 nye plejeboliger i sidste periode, så det er dejligt at se det færdigt. Og vi har jo virkelig brug for de ekstra pladser. Lillevang ligger jo midt i den skønne natur, og jeg synes, at tilbygningen er blevet vellykket. Det nye byggeri passer fint ind i det gamle, og det er virkelig nogle gode boliger, vi har skabt for vores ældre medborgere”, siger Lene Bang (A), næstformand for Ældre og Sundhed.
Hver enkelt bydes velkommen
Indflytningen går efter planen, og beboerne bliver budt velkommen i nye og hjemlige omgivelser. Indflytningen foregår løbende, hvilket gør det muligt at tage godt imod hver enkelt beboer og sikre en rolig og harmonisk overgang til det nye hjem.
”Medarbejderne gør en stor indsats for at sikre, at beboerne føler sig velkomne og godt tilpas fra første dag. Vi tager os ekstra tid til at lære hver enkelt at kende, så vi kan skabe et trygt og hjemligt miljø,” fortæller Majbritt Jensen, der er daglig leder i Rosenhaven.
De kommende måneder vil flere beboere flytte ind i Rosenhaven, og de sidste beboere forventes at være flyttet ind i starten af 2025. Der er i alt 39 boliger i Rosenhaven. Denne gradvise indflytning giver mulighed for at fokusere på beboernes individuelle behov og trivsel, hvilket er essentielt når man flytter på plejehjem.
Udover de 39 boliger i Rosenhaven, er Magnoliehaven og Blommehaven udvidet med 8 boliger. Også udenomsarealerne er ændret.
Kontakter
Lars Carstensen (C)
2. viceborgmester
Formand for Ældre og Sundhed
Medlem af Økonomiudvalget
Lene Bang (A)
Næstformand for Ældre og Sundhed
Medlem af Plan- og Byudvikling
Majbritt JensenDaglig leder af Rosenhaven på Plejehjemmet Lillevang
Tlf:7216 5125mje@furesoe.dkKatrine BirkVelfærdsdirektør
Center for Sundhed og Seniorliv, Center for Børn og Voksne, Center for Dagtilbud, Skole og Forebyggelse
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Tilsyn konkluderer: Børnene mødes af nærværende og fagligt dygtige voksne3.6.2026 14:01:52 CEST | Pressemeddelelse
I vinteren 2025-2026 blev der gennemført pædagogiske tilsyn i 16 kommunale dagtilbud i Farum og det særlige tilbud SIV. Det samlede billede viser et fagligt stærkt dagtilbudsområde, der understøtter børns trivsel, udvikling, dannelse og læring.
Kom og diskuter dilemmaer med politikere den 9. juni22.5.2026 13:06:45 CEST | Pressemeddelelse
Skal rabat til seniorer fjernes og kanaliseres til skoleområdet? Skal skolerne omlægge arbejdet, så flere børn kan blive en del af de almene fællesskaber? Skal Furesø have flere virksomheder og dermed flere indtægter til velfærd selvom, det kan betyde færre naturarealer? Furesø Byråd inviterer: Kom og diskuter dilemmaer den 9. juni. Det er første skridt i budgetprocessen.
Nyt initiativ skal gøre det lettere at finde vej ind i fællesskaber21.5.2026 11:55:28 CEST | Pressemeddelelse
Furesø er blevet Fællesskabsby. Nu går lokalsamfundet sammen om at gøre det lettere for borgere at finde vej ind i byens mange fællesskaber og sociale netværk – med en Fællesskabsguide til at samle trådene.
Vi fylder de sidste hold. Skal du være med til årets sommerferieaktiviteter?12.5.2026 13:20:14 CEST | Pressemeddelelse
Tilmeldingen til årets sommerferieaktiviteter for børn og unge i Furesø åbnede i søndags, og der har været run på. Nu åbner vi også for restpladser.
Furesøs regnskab for 2025 viser overskud30.4.2026 09:25:09 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommunes regnskab for 2025 viser et overskud på driftsbalancen, der både kan finansiere anlægsudgifter og afdrag på lån. Samtidig kan en mindre kasseopbygning ruste kommunen til planlagt forbrug af de opsparede midler i 2027.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum