Gylle.dk

Overlever danske friluftsspil klimaforandringerne?

Del

Hvad angår frivilligheden i alt fra fodboldklubber til friluftsteater, er Danmark ret enestående. Den unikke kultur skaber lokalt sammenhold og lokal stolthed. Og så øger det omsætningen i den lokale turist- og oplevelsesindustri – til gavn for os alle. Men det danske sommervejr udfordrer...

Stevns Sommerspil viser ”Cabaret” i slotsgården på Gjorslev Slot i dagene 23. juli – 3. august
Stevns Sommerspil viser ”Cabaret” i slotsgården på Gjorslev Slot i dagene 23. juli – 3. august

Juli måned står for døren, og det betyder et glædeligt gensyn med de traditionsrige danske friluftsspil, der f.eks. i Nyborg kan dateres helt tilbage til 1930’erne – og yngste skud på stammen er Stevns Sommerspil på Gjorslev Slot, hvor vi i år spiller ”Cabaret”.

Fælles for friluftsspillene er, at de først og fremmest er drevet af egnens mange frivillige, og så en håndfuld professionelle kræfter. Og flere steder er friluftsspillene blevet byens vartegn.


REGN OG KULDE
Men det danske sommervejr kan være ustadigt, og det gør disse udendørsforestillinger yderst skrøbelige.

På internettet kan man læse, at der i 2018 var registreret 71 sommerdage, mens vi i 2023 kun have 41!

Det er jo forståeligt, at publikum ønsker at afvente vejrudsigten, før de køber billetter, men hvis denne lover regn og ustadigt vejr, og de derfor bliver væk, så står friluftsspillene meget kritisk økonomisk!

Det kræver et benarbejde uden lige at skaffe sponsorer og ikke mindst at få fondsmidler til at støtte denne form for scenekunst, og der er stor forskel fra kommune til kommune på hvor mange penge, der gives i tilskud til årets forestilling.

Spørgsmålet melder sig derfor: kan friluftsspillene overleve klimaforandringerne?

STOR SUCCES TRODS VOLDSOM NEDBØR

Stevns Sommerspil er det nyeste i friluftsspils-familien, og blev som alle andre hårdt ramt af den voldsomme nedbør sidste sommer, der medvirkede til at mange publikummer blev hjemme af frygt for regnen.

Forestillingen blev dog en stor succes med femstjernede anmeldelser og lutter positive publikumsanmeldelser – også den ene aften, hvor regnen silede ned hele i 2. akt.
I år er det tydeligt at se og høre, at publikum venter med billetbestillingen til, hvis det bliver godt vejr.

Det er selvfølgelig ikke kun det danske sommervejr, der truer friluftsspillene. De konstant stigende priser er også en udfordring. Materialer til scenen og kostumerne, leje af scenegulv, leje af teknik, husleje, forestillingsrettigheder – det hele koster. Og skønt der hos os er søgt over 50 fonde, søgt kommunestøtte, jagtet sponsorstøtte m.m. så er udfaldet, at det er ganske få penge, der er blevet os givet og udgifterne skal derfor dækkes af billetindtægterne.

Skal friluftsspillene bestå med deres enestående kultur og deres bidrag til både lokalsamfundet og publikummer, så har de brug for et sikkerhedsnet. Kan Meteorologisk Institut ikke garantere masser af sol og sommer, så kan Kulturministeriet måske træde til som sikkerhedsnettet for friluftsspillene?

Nærmere information om spilleplan og billetter fås på www.stevnssommerspil.dk

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Nicolaj Cornelius. Direktør og kunstnerisk leder
Nicolaj Cornelius. Direktør og kunstnerisk leder
Download
Over 100 frivillige er trukket i arbejdstøjet, og har skabt Sjællands smukkeste udendørs musicalteater, Stevns Sommerspil, med professionelle kunstnere i de bærende roller og i det kreative team. Det hele foregår i slotsgården til det mere end 600 år gamle Gjorslev Slot.
Over 100 frivillige er trukket i arbejdstøjet, og har skabt Sjællands smukkeste udendørs musicalteater, Stevns Sommerspil, med professionelle kunstnere i de bærende roller og i det kreative team. Det hele foregår i slotsgården til det mere end 600 år gamle Gjorslev Slot.
Download
I år viser Stevns Sommerspil ”Cabaret” i slotsgården på Gjorslev Slot i dagene 23. juli – 3. august
I år viser Stevns Sommerspil ”Cabaret” i slotsgården på Gjorslev Slot i dagene 23. juli – 3. august
Download
Forestillingsbilleder fra åbningsforestillingen ”Mød mig på Cassiopeia”, som Stevns Sommerspil opførte i sommeren 2023 med bl.a. Susanne Breuning, Nicolaj Cornelius, Bjarne Antonisen og Sune Svanekier. Foto: Jan Christensen
Forestillingsbilleder fra åbningsforestillingen ”Mød mig på Cassiopeia”, som Stevns Sommerspil opførte i sommeren 2023 med bl.a. Susanne Breuning, Nicolaj Cornelius, Bjarne Antonisen og Sune Svanekier. Foto: Jan Christensen
Download

Om Gylle.dk

Foreningen GYLLE.DK er en nonprofit, uafhængig sammenslutning, der udgiver et journalistisk nyhedsmedie med kritisk journalistik om natur, klima og landbrug. Mediet bringer nyheder, baggrundsartikler og analyser, der tilbyder engagerede borgere, beslutningstagere, lobbyister og andre indsigt med et præcist fokus på emner og årsagssammenhænge, der sjældent eller aldrig publiceres af traditionelle medier.

Publiceringen følger den amerikanske metode: "Tell the Facts, Name the Names".

Da agroproduktion beslaglægger 63 procent af det yndige land, undgås det næppe, at der af og til vil optræde indlæg, som beskæftiger sig med den omdiskuterede industri og dens stadig færre udøvere. Sådan er det bare!

GYLLE.dk anbefaler, at du abonnerer på bloggens RSS-feed, så du løbende orienteres om nye indlæg.

Velkommen til en verden af viden om alt det, der betyder noget for livet omkring os!

Følg pressemeddelelser fra Gylle.dk

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Gylle.dk

Landbruget overholder hverken aftalerne om mindre kvælstof eller regelret brug af sprøjtegifte - eller beskyttelse af drikkevandet1.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse

Hvad betyder det for den grønne trepart, at beskyttelsen drikkevandet er kuldsejlet? Den vigtigste del af aftalen handler om at gøre 140.000 hektar landbrugsjord til ny natur og plante skov på 250.000 hektar, men redder det drikkevandet? Hvis vi ikke har nået det mål til tiden, og der ikke er en plan B, vil det virkelig få folk til at miste troen på sådanne grønne aftaler - og på Landbrug & Fødevarer - i fremtiden

Sig det med blomster, men hvor køber man buketter uden giftrester?27.2.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse

Danmark opretholder nidkært et miljøværn for borgerne, når det gælder rester af ulovlige pesticider på fødevarer fra både EU og især fra lande udenfor fællesskabet, men hvor der gælder skrappe regler for giftrester på frugt og grønt, så er der frit slag, når det gælder arbejdsmiljøet for de blomsterhandlere, der håndterer afskårne blomster som roser fra Kenya og Etiopien eller prydplanter fra Malaysia og Filippinerne

Landmandens ansvar for din kræftsygdom er ikke længere til diskussion27.2.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse

Med Danmarks topplacering som det værst kræftramte land i verden sættes der et stort spørgsmålstegn ved landbrugets udstrakte anvendelse af kraftige sprøjtegifte, der kan fremkalde kræftsygdomme. Myndighedernes godkendelser af disse midler tenderer en overtrædelse af menneskerettighedernes helt basale påbud, om statens pligt til at sikre borgerne gode fundamentale livsvilkår herunder retten til sundhed

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye