Høringssvar - forslag om ændring af reglerne om restgældsoplysninger i salgsbudgetter
Finans Danmark har afsendt høringssvar til Erhvervsstyrelsens høring om formidlingsbekendtgørelsen og køberrådgivningsbekendtgørelsen.
Finans Danmark er yderst bekymret for den foreslåede ændring af reglerne om oplysninger om restgæld i salgsbudgetter. Ændringen vil medføre, at ejendomsmæglerne kan vælge at undlade at medtage restgældsoplysninger i beregninger af salgsprovenuet. I stedet pålægges forbrugerne et nyt ansvar for selv at indhente og udregne oplysninger om restgæld.
Forbrugerne vil ikke opnå en bedre retsstilling med forslaget end med de gældende regler – tværtimod stilles forbrugerne dårligere ved selv at skulle indhente oplysningerne. Finans Danmark foreslår i stedet, at der nedsættes en hurtigt arbejdende ekspertgruppe, der kan se nærmere på den problemstilling, der er rejst af ejendomsmæglerne. Ekspertgruppen skal bl.a. se på de sager i Klagenævnet for Ejendomsformidling, som forslaget begrundes med, herunder hvor mange sager det drejer det sig om, og hvad sagerne dækker over. På den baggrund skal ekspertgruppen komme med forslag til løsning på de udfordringer, der afdækkes.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
De danske boligkøbere fortrækker lån med fast rente24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når det kommer til boligkøb, vælger danskerne oftere realkreditlån med fast rente frem for variabel rente. I årets første kvartal valgte knap 3 ud af fem boligkøbere et lån med fast rente. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Finanssektorens klimapartnerskab lancerer fem anbefalinger, der skal få den grønne omstilling op i tempo23.4.2025 08:03:31 CEST | Pressemeddelelse
Statslige garantiordninger for grønne teknologier, sikring af stabile afsætningspriser og hurtigere sagsbehandlingstider. Det er nogle af de vigtigste anbefalinger fra Finanssektorens klimapartnerskab til, hvordan vi får mere kapital og flere investeringer kanaliseret ind i den grønne omstilling. Det er afgørende for at styrke Europas konkurrenceevne og gøre os uafhængige af fossil energi. Anbefalingerne lanceres på baggrund af en ny rapport fra COWI om de barrierer, der i dag spænder ben for Danmarks grønne fremtid.
Nyt sikkerhedstiltag overfor svindel er på vej fra bankerne23.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har etableret fundamentet, der gør det muligt for bankkunder at sikre, at en bankoverførsel faktisk sendes til den person, man ønsker. Det bliver muligt, når de enkelte banker koordineret i sektoren har taget løsningen i brug. Løsningen er et af de 18 konkrete initiativer, Finans Danmarks Svindel Task Force præsenterede i november 2024. Løsningen kan dog først blive til virkelighed efter en lovændring.
Investorer i danske investeringsfonde tog en pause i marts15.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom det samlede nettokøb stort set gik i nul i marts, var der stadig stor interesse for investeringsfonde, der investerer globalt.
Høringssvar - ændringer til RTS om afviklingsdisciplin.14.4.2025 15:06:20 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har afgivet høringssvar vedr. ændringer til RTS om afviklingsdisciplin.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum