Ny forpagter til Billund Centrets cafe
Billund Kommune har indgået en aftale med et kendt ansigt fra restaurationsbranchen om forpagtning af Billund Centrets cafe. Det er Saeed Naim Moosavi, som overtager driften af cafeen.

Med en underskrift og et håndtryk blev aftalen nu officiel mellem Billund Centret og Saed Naim Moosavi, som fremover skal drive cafe i det snart nyrenoverede kulturhus.
Said har mange års erfaring inden for restaurationsbranchen og driver i dag Café B i Billund og har tidligere også drevet Raadhus Cafeen i Vejen, så han er altså ikke et ukendt ansigt i byen. Han tilbyder et spændende og inkluderende cafékoncept, som passer rigtig godt til Billund Centrets vision om at blive et samlingssted for alle kommunens borgere og et sted, hvor alle aldersklasser mødes.
"Jeg er begejstret for at blive en del af Billund Centret og ser frem til at skabe caféoplevelser, der komplementerer kulturhusets kulturelle aktiviteter, arrangementer og møder. Vores gæster kan se frem til en menu fyldt med frisklavede autentiske retter, lækre kaffevarianter og kager, alt sammen serveret i en hyggelig og indbydende atmosfære. Vi ønsker at skabe et sted, hvor alle føler sig velkomne og kan nyde god mad og drikke i godt selskab," siger Saed Naim Moosavi.
Billund Centrets café bliver gennemrenoveret i forbindelse med moderniseringen og revitaliseringen af Billund Centret. Den er planlagt til at åbne den 1. september 2024, hvor også Billund Centrets øvrige faciliteter forventes at kunne tages i brug.
"Vi er utrolig glade for at kunne byde Saed velkommen," udtaler Christian Hansen, leder af Billund Centret.
"Hans koncept og engagement vil løfte oplevelsen af at komme i Billund Centret, og vi ser frem til samarbejdet og en masse glade gæster i caféen såvel som i Billund Centret generelt."
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Stil op til Kultur- og Fritidsrådet og gør en forskel8.12.2025 11:30:04 CET | Pressemeddelelse
Brænder du for kultur- og fritidsområdet i Billund Kommune? Så har du nu chancen for at komme helt ind i maskinrummet og være med til at gøre en forskel for alle borgere i vores kommune. Fra i dag og frem til og med den 12. januar er der nemlig mulighed for at melde sit kandidatur til kultur- og fritidsrådsvalget den 29. januar.
Skills for alle 8. klasser: Her er vinderne5.12.2025 16:40:26 CET | Pressemeddelelse
I dag dystede alle kommunens 8. klasser igen til Skills Stafetten på tid og evner i forskellige discipliner fra de lokale erhvervsuddannelser.
Skal dit barn snart starte i skole?4.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forældre til børn, der snart når skolealderen, får i disse dage brev i deres digitale postkasse om skoleindskrivning. Indskrivningen er åben fra den 5. januar til 15. januar 2026.
Her er vinderne af Handicapprisen 2025 i Billund Kommune3.12.2025 20:13:23 CET | Pressemeddelelse
Onsdag aften har Handicaprådet i Billund Kommune kåret vinderne af Handicapprisen 2025. Prisen går i år til hhv. GGIF - Solsikkeholdet og Bofællesskabet Lyngsø.
JYSK Grindsted vinder Den Sociale Virksomhedspris 20253.12.2025 18:10:29 CET | Pressemeddelelse
JYSK Grindsted vinder Den Sociale Virksomhedspris 2025 for deres stærke og vedvarende indsats for at skabe plads til alle på arbejdsmarkedet. I en branche præget af højt tempo og konstante kundestrømme formår JYSK Grindsted at kombinere en effektiv drift med en stor social ansvarlighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum