Ingen beslutning om nedjustering af dagtilbud
Børne-og Ungdomsudvalget har d. 19. juni 2024 holdt møde om sagen om nedjustering af dagtilbud. Mødet endte med, at sagen blev standset.
Mødets udfald betyder, at der ikke er truffet nogen beslutning om, hvilke daginstitutioner, som skal lukke eller nedjustere og hvilke som skal bevares.
Alternativets medlem af Børne- og Ungdomsudvalget, Emil Sloth Andersen (Å), standsede sagen, og den løftes dermed fra fagudvalg til Borgerrepræsentation.
- Jeg er rigtig ked af sagens udfald. Og jeg forstår faktisk ikke, at Alternativet vælger at kaste børn, forældre og medarbejdere ud i uvished. Jeg synes ikke, at de formår at tage et ansvar for situationen. Vi har 3000 færre børn i byen end for bare fire år siden, så selvfølgelig bliver vi nødt til at nedjustere, og der har været rig lejlighed til både at stille spørgsmål om sagen og tænke sig godt om. Med denne ikke-beslutning skaber vi frustration og usikkerhed hos både forældre og medarbejdere. Det synes jeg ikke, vi kan være bekendt, siger Jakob Næsager (K), børne- og ungdomsborgmester i København.
På udvalgets budgetseminar i februar blev børne- og ungdomsudvalget gjort bekendt med, at der var daginstitutionspladser i overskud, og at udvalget stod overfor at træffe en beslutning.
Forud for mødet i Børne- og Ungdomsudvalget i dag har der været en høringsperiode, hvor berørte daginstitutioner og de relevante faglige organisationer har kunnet indgive et høringssvar, og det er der mange, som har benyttet sig af. Det var et enigt udvalg, der sendte forslag i høring og efterfølgende er der kommet mere end 1.000 høringssvar.
Hvis bare et medlem af et politisk udvalg ønsker, at en sag standses, så stopper udvalgets behandling af sagen og eventuelle beslutninger med tilknytning til sagen bortfalder.
Det er pt. ikke afklaret, hvornår sagen skal behandles i Borgerrepræsentationen.
Kontakter
PressetelefonenBørne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:29 45 40 73presse@buf.kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Københavns vigtigste valg finder sted lige nu – og det er ikke de voksnes8.9.2025 09:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Før de voksne københavnere går til stemmeurnerne i november, er det de unge, der går til valg. Lige nu søger Københavns Ungeråd nemlig kandidater til det kommende ungerådsvalg – unge mellem 12 og 20 år, som vil være med til at give deres generation en stærk stemme i hovedstaden.
Budget 26: Så mange millioner går til Københavns børn og unge4.9.2025 10:31:00 CEST | Pressemeddelelse
To-voksen-undervisning i dansk og matematik i 8. og 9. klasse, videreuddannelse til ledere og medarbejdere i skoler og daginstitutioner, flere skolebøger, bedre skoletoiletter og mere rengøring i daginstitutionerne. Københavns Budget 2026 er et børnebudget.
I morgen starter ny børnehaveklasse, der skal sikre fremtiden for traditionsrig sangskole11.8.2025 13:11:53 CEST | Pressemeddelelse
For første gang kan folkeskoleelever begynde på Sankt Annæ Gymnasium allerede fra børnehaveklassen – et nyt forsøg, der skal sikre sangskolens fremtid. Den nye klasse har tiltrukket mange ansøgere. Børne- og ungdomsborgmesteren, Jakob Næsager (C), håber, at det tidlige optag bliver permanent.
OL-ånden flytter ind på amagerskoler: Skole OL-finalen starter i morgen16.6.2025 14:33:33 CEST | Pressemeddelelse
Skole OL-finalen er igen tilbage i København efter en årrække i Jylland, og næsten 8000 skoleelever fra hele landet skal de kommende fire dage dyste på Sundby Idrætspark på Amager. Frivillige kræfter og to amagerskoler har sikret overnatning for de mange tilrejsende finalister.
Nyt initiativ giver Københavns 7. klasser indblik i fremtidens arbejdspladser10.6.2025 10:48:29 CEST | Pressemeddelelse
Den 11. juni fyldes København af omkring 4.000 nysgerrige 7.-klasseselever, der forlader klasselokalet for at opleve arbejdspladser rundt om i byen. Erhvervsdagen 2025 – inspireret af Kulturnatten og Motionsdagen – skal give eleverne et hands-on indblik i forskellige brancher og styrke koblingen mellem skole og erhvervsliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum