Permanent forskningsfradrag sikrer væksten
Regeringens forslag om et fast fradrag til forskning og udvikling rammer plet
Erhvervslivets motivation til at investere i forskning og udvikling ser nu ud til at få yderligere styrke, efter at regeringen lægger op til at sikre et permanent fradrag for udgifter til forskning og udvikling på 120 procent.
Det mener Laura Klitgaard, der er formand for Ingeniørforeningen, IDA som længe har efterlyst, at fradraget gøres permanent.
”Set fra vores side vil et permanent fradrag til forskning og udvikling, være et vigtigt element i fremtidssikringen af vores hjemlige velstand. Dansk økonomi og danske arbejdspladser er i den grad afhængig af virksomheder, der bygger deres forretningsgrundlag på forskning og udvikling, og netop her er fradraget vigtigt,” siger hun.
IDAs formand mener, at fradraget vil være med til at understøtte, at både danske virksomheder og samfundet generelt vil blive mere teknologisk robust, hvis erhvervslivet vil forske og udvikle endnu mere inden for de teknologiske områder.
”Der er ingen tvivl om, at fradraget vil have en positiv effekt på den hjemlige innovation. Det er også mere tiltrængt end nogensinde før. Danmark og EU er nemlig under pres fra Kina og andre nationer i det teknologiske kapløb, og derfor skal vi op i tempo,” siger hun.
Danske virksomheders udgifter til forskning og udvikling er over de senere år stagneret i forhold til BNP, og meget peger desuden på, at forskningsudgifterne koncentreres på færre og færre virksomheder.
”Nu ser det ud til, at det permanente fradrag skrues sammen, så det også kommer til gavn for små og mellemstore virksomheder. Det er selvfølgelig vigtigt, hvis vi skal se danske teknologivirksomheder vokse sig større,” siger Laura Klitgaard
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Styrk din it-sikkerhed med digitale nytårsforsæt30.12.2024 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med nogle få digitale leveregler er du bedre stillet, hvis du vil undgå at miste dine personlige data eller at få hacket dine passwords af it-kriminelle, som hele tiden er på jagt efter nye ofre.
Julen er højsæson for digital hjælp i familien23.12.2024 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fire ud ti danskere har haft brug for hjælp fra familie og venner til at anvende digitale løsninger, viser ny undersøgelse.
Manglen på ingeniører vil stige med ny reform19.12.2024 16:35:06 CET | Pressemeddelelse
Trods tiltrængte og positive justeringer på STEM-uddannelserne vil den endelige universitetsreform fortsat forværre erhvervslivets muligheder for at rekruttere ingeniører de kommende mange år.
Beredskab er kun moderat gearet til nedbrud18.12.2024 17:15:16 CET | Pressemeddelelse
Der er plads til forbedring, især når det kommer til kommunikation og koordinering i forbindelse med nedbrud i samfundets kritiske infrastruktur.
Danmark præget af middelmådig modstandskraft10.12.2024 06:17:39 CET | Pressemeddelelse
Modstandskraften i Danmarks kritiske infrastruktur får lunkne karakterer fra fagfolk
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum