Konference: Forskning og erhvervsliv i samarbejde om en bæredygtig fremtid
17.6.2024 12:43:12 CEST | Aarhus Universitet Technical Sciences | Pressemeddelelse
Faculty of Technical Sciences på Aarhus Universitet inviterer til online konference med debat om eksterne samarbejder i forskningen.

Andelen af eksterne midler og samarbejder stiger år for år.
Kernen i Techs strategi er, at forskningen - i samarbejde med eksterne partnere - implementeres i samfundet.
Men hvilke rammer og vilkår er der for eksternt finansieret forskning? Hvordan sikres armslængde til industrien? Og hvorfor overhovedet samarbejde?
Det deler en række eksperter og debattører deres viden om og syn på.
Vært for konferencen er fakultetets prodekan for myndighedsbetjening og erhvervssamarbejde, Ole Hertel.
Stil spørgsmål og del dine synspunkter.
Læs mere og tilmeld dig på www.dca.au.dk
Kontakter
Jesper EmborgKommunikationschefDCA - Nationalt Center for Fødevarer og Jordbrug, Faculty of Technical Sciences
Tlf:61220291je@dca.au.dkIda Brems SørensenDCA
Tlf:93508230ib@dca.au.dkVedhæftede filer
Links
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Forskere fra Aarhus Universitet stiller faglig viden om svineproduktion til rådighed13.5.2026 15:40:46 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med TV2-dokumentaren Hvem passer på grisene og den aktuelle debat om dansk svineproduktion stiller forskere fra Institut for Husdyr- og Veterinærvidenskab ved Aarhus Universitet sig til rådighed for medierne.
Nyt forskningsprojekt skal afdække langsigtede effekter af biokul i dansk landbrug6.5.2026 10:17:12 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 4. maj inviterede Aarhus Universitet indenfor på AU Askov til kick-off event på et nyt projekt, der skal afdække langtidseffekterne af brug af biokul i dansk landbrug.
Dykkere, forskere og droner undersøger kvælstof i Roskilde Fjord4.5.2026 16:49:15 CEST | Pressemeddelelse
Et internationalt forskerhold ledet af AU Risø undersøger i denne uge, hvordan kysten tilbageholder en del af kvælstoffet fra åerne. Det kan ændre vores opfattelse af, hvordan kvælstof ledes ud til dybere områder og forårsager iltsvind.
Aarhus Universitet og VIA går sammen om at styrke erhvervskontakten for ingeniøruddannelser4.5.2026 11:37:17 CEST | Pressemeddelelse
Uddannelsesdekan for VIA’s ingeniøruddannelser i Horsens, Lotte Thøgersen, bliver i en del af sin arbejdstid udlånt til Aarhus Universitet, hvor hun skal styrke samarbejdet om uddannelser med erhvervslivet.
Nyt gennembrud kan ændre, hvordan vi nedbryder “evighedskemikalier”4.5.2026 09:42:16 CEST | Pressemeddelelse
Forskere har identificeret hydrogenradikaler som nøglen til at nedbryde PFAS. Det baner vejen for mere effektive og kemikaliefrie løsninger til vandrensning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum