INVITATION TIL RUNDTUR PÅ SPROGØ
6.6.2024 13:37:50 CEST | Sund & Bælt | Presseinvitation
Denne sommer fylder Storebæltsforbindelsen 26 år. Samtidig er det et år siden eksperter inden for natur og miljø dystede om at udvikle de bedste forslag til at styrke biodiversiteten på og omkring Sprogø. Tilmeld jer og kom med til en eksklusiv dag på Sprogø onsdag 12. juni kl. 10 til 12, hvor naturansvarlige Ditte Marie Hjort giver en rundvisning og fortæller om de projekter, som er sat i gang.

På workshoppen ’Naturens Døgn’ sidste år mødtes eksperter indenfor natur og miljø – på broens 25 års fødselsdag - for at debattere og udvikle tiltag ved en ambitiøs workshop på Sprogø.
Siden da er flere af tiltagene blevet godkendt af Kystdirektoratet, og er nu klar til at blive søsat. Derfor inviteres I – præcis 1 år senere - til en eksklusiv rundvisning onsdag 12. juni kl. 10 til 12.
Det kan du se og høre om
Turen går bl.a. til den nye del af Sprogø med et stop ved Fladsø, hvor de kommende naturtiltag på Ny Sprogø skal implementeres. Et af tiltagene er etableringen af en ny ø på tippen af Sprogø, der skal skabe flere ynglesteder for beskyttede fuglearter som fjord-, hav- og dværgternen.
Udover øen etableres der også to faunapassager, som skal sikre særligt edderfugleungers passage fra reden på land hen over kystsikringen og ud i havet. Og så skal en ny sø give den sjældne, grønbrogede tudse bedre betingelser til at formere sig.
Under rundvisningen er der mulighed for optagelser af den ikoniske natur med broen som kulisse og interview med Ditte Marie Hjort.
Sådan tilmelder du dig
Tilmelding sker hos Katrine Bager Olesen, på kbo@sbf.dk, mobil +45 20 13 06 86. Når du er tilmeldt modtager du praktisk informationer om adgang om til øen.
Find baggrundsmateriale inkl. fotos i presserummet
Baggrund
14. juni 2024 er det 26 år siden, de første biler kørte over Storebælt og dermed krydsede Sprogø. Øen var blevet fire gange større under anlægsarbejdet, og ved indvielsen af broen i 1998 fremstod de nye områder golde. Derfra startede en proces med naturgenopretning og landskabspleje, som har betydet, at Sprogø i dag fremstår som et frodigt naturområde med en stor variation af dyr og planter.
Men Sund & Bælt vil gøre mere for naturen – både på Sprogø, i havet omkring samt på områderne ved Nyborg og Korsør, hvor broen rammer land.
Sidste år mødtes eksperter indenfor natur og miljø på workshoppen ’Naturens Døgn’ for at debattere og udvikle tiltag på Sprogø.
Her blev en vinder kåret, præmieret af Transportministeren, og nu har Sund & Bælt har afsat 10 millioner kroner til en række naturprojekter, der skal styrke biodiversiteten omkring Storebæltsbroen.
Kontakter
Katrine Bager OlesenKommunikationskonsulent, Sund & Bælt
Tlf:20130686kbo@sbf.dkFølg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Broarbejde påvirker trafikken på Storebælt i næste uge29.5.2026 09:21:41 CEST | Pressemeddelelse
For at holde broen i topform udføres der i næste uge vedligeholdelsesarbejde på Storebæltsbroen i aften- og nattetimerne. I denne periode vil der være dobbeltrettet trafik. Broen lukkes kortvarigt om aftenen og tidligt om morgenen for at omlægge trafikken.
Ny online billet til Storebæltsbroen20.5.2026 16:00:47 CEST | Pressemeddelelse
Langt de fleste danskere benytter en bizz eller automatisk nummerpladebetaling, når de krydser Storebælt, men især udlændinge betaler ofte stadig med kort i betalingsanlægget. En ny billet målrettet udenlandske bilister, skal gøre turen over broen enklere.
Første del af Femern Bælt-tunnelen er sænket ned på havbunden7.5.2026 10:31:09 CEST | Pressemeddelelse
Det første af de enorme tunnelelementer, som Femern Bælt-forbindelsen bygges med, er nu på plads på havbunden.
Første del af Femern Bælt-tunnelen på vej mod havbunden4.5.2026 21:02:46 CEST | Pressemeddelelse
Nu begynder nedsænkningen af det første tunnelelement på Femern Bælt-projektet, der skal forbinde Lolland og Tyskland.
Togtrafikken får flere muskler med udvidelsen af Københavns Lufthavn Station27.4.2026 13:41:38 CEST | Pressemeddelelse
To nye perroner, op til 10 tog mere i timen og direkte adgang fra lufthavnen giver flere muskler til Øresundsbanen – en nøglestrækning i jernbanekorridoren fra Skåne til Sydsjælland og videre ud i Europa.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum