Ny økonomiaftale sikrer nødvendigt løft og giver regionerne mulighed for at udvikle sundhedsvæsenet
Regeringen og Danske Regioner har indgået en usædvanlig god økonomiaftale, som med et løft på næsten to milliarder kroner giver regionerne mulighed for at investere i sundhedsvæsenets udvikling. Aftalen giver samtidig regionerne bedre forudsætninger for at styre medicinudgifterne.
Danske Regioner og regeringen har netop indgået aftale om rammerne for næste års økonomi i regionerne. Det blev en usædvanlig god aftale, som samlet set løfter sundhedsområdet med 1,95 mia. kr. i 2025 i forhold til i 2024.
- Det er en den bedste aftale, jeg kan huske. Den betyder, at vi fortsat kan investere i og udvikle vores sundhedsvæsen til gavn for patienterne og deres pårørende. Der er tale om et meget markant – men også et helt nødvendigt – løft af sundhedsvæsenet, siger formanden for Danske Regioner, Anders Kühnau.
Sundhedsvæsnet er blandt andet udfordret af, at der i de kommende år kommer flere patienter, og at sundhedsvæsnet har stigende udgifter til medicin og dyrt avanceret udstyr. Men med den gode aftale er der forudsætninger for at mindske presset, vurderer Anders Kühnau.
- Jeg vil gerne kvittere for, at regeringen med denne aftale har anerkendt, at sundhedsvæsnet har brug for flere penge. Det er helt nødvendigt, både for patienterne og for de mange ansatte, som gør deres yderste hver dag, siger han.
Økonomien løftes allerede i år
Med aftalen giver regeringen også regionerne et tiltrængt løft af økonomien på 600 mio. kr. allerede i år. Det sker som konsekvens af stærkt stigende medicinudgifter, som har udhulet regionernes økonomi. Pengene skal bidrage til at undgå, at det bliver nødvendigt at bremse op i aktiviteten på sygehusene, hvilket ville ramme patienterne.
- De stigende medicinudgifter er en stor udfordring for regionerne, og derfor er jeg naturligvis meget glad for, at regeringen har været lydhøre. Vi har indgået en aftale, som afbøder konsekvenserne af de høje medicinudgifter nu og her i 2024. Det giver os mulighed for at se fremad og fokusere på udvikling, siger næstformand Mads Duedahl.
Med aftalen får regionerne også bedre forudsætninger for at styre de stigende medicinudgifter.
Bl.a. får regionernes indkøbsorganisation Amgros mulighed for at forhandle pris på udvalgte behandlingsområder indenfor tilskudsmedicin. Medicinrådet overtager derudover opgaven med at vejlede praktiserende læger ift. ordinering af receptmedicin fra Sundhedsstyrelsen.
Sundhedsfond til modernisering kommer i 2024
I 2025 stiger regionernes anlægsramme 400 mio. kr. til i alt 3,75 mia. kr., hvilket blev aftalt i forbindelse med økonomiaftalen sidste år.
Derudover noterer Danske Regioner med tilfredshed, at regeringen senere i 2024 vil fremlægge forslag til en sundhedsfond til vedligeholdelse og modernisering af sygehuse samt teknologi og digitalisering.
- Vi er meget tilfredse med, at regeringen har bekræftet sin intention om at fremlægge et forslag til en sundhedsfond. Fonden bliver en stor hjælp i forhold til at imødegå det store behov for modernisering og vedligehold, som vi har på hospitalerne, siger Mads Duedahl.
Regionerne afsætter 100 mio. til ulighedspulje
Som en del af aftalen er regionerne enige om en ulighedspulje, hvor der omfordeles 100 mio. kroner til de regioner, som har færrest læger i forhold til befolkningens størrelse.
Det glæder Anders Kühnau, at ulighedspuljen er blevet en del af økonomiaftalen for 2025.
- Det er vigtigt, at vi fra regionerne bidrager til at løse udfordringerne med lægedækning og dermed bekæmpe ulighed i sundhed. Derfor er jeg glad for, at vi er blevet enige om ulighedspuljen, siger Anders Kühnau.
Nøgleord
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Kræftplan tegner godt - men bør følges op med både penge og forebyggelse15.1.2025 12:49:12 CET | Pressemeddelelse
Kræftområdet har gennemgået en markant udvikling i Danmark, og i dag står vi stærkt. Vi kan dog ikke læne os tilbage. Vi skal fortsætte den gode udvikling og stræbe efter endnu bedre kvalitet, mere helhedsorienterede indsatser og længere overlevelse. Derfor har Sundhedsstyrelsen netop offentliggjort sit faglige oplæg til kræftplan V, og det indeholder gode muligheder for at løfte et allerede stærkt kræftområde, mener Danske Regioner. - Oplægget er et vigtigt skridt til at styrke indsatsen på en klog måde, siger formand for Danske Regioners sundhedsudvalg, Karin Friis Bach.
Reglerne om maksimale ventetider blev overholdt i 99,93 pct. af kræftforløbene9.1.2025 10:50:29 CET | Pressemeddelelse
I 99,93 procent af 59.924 udrednings- og behandlingsforløb på kræftområdet blev reglerne om maksimale ventetider overholdt i tredje kvartal af 2024.
Nye nøgletal skal bruges til at forbedre psykiatrien20.12.2024 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af patienter i børne- og ungdomspsykiatrien er vokset med 20 procent siden 2020. Regionerne har svært ved at overholde udredningsretten. Udviklingen kræver en omstilling. Tallene understreger et stort behov for handling og investeringer, mener Danske Regioner.
Ny aftale sænker priserne på sygehusmedicin19.12.2024 13:01:50 CET | Pressemeddelelse
Indenrigs- og Sundhedsministeriet, Danske Regioner og Lægemiddelindustriforeningen har indgået en ny aftale, der lægger loft over prisen på sygehusmedicin.
Ventetider til behandling er nu som før corona13.12.2024 07:42:05 CET | Pressemeddelelse
Ventetiden til behandling i somatikken er faldet fra 40 til 38 dage. Samtidig bliver flere patienter udredt, og i 79 pct. af alle forløb blev udredningsretten overholdt i 3. kvartal 2024. Dermed er akutplanens målsætninger opfyldt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum