DI: Gode takter i regeringens grønne løft af erhvervsskolerne
Dansk Industri (DI) bifalder, at at regeringen nu for alvor tager hul på udmøntningen af de afsatte penge til erhvervsuddannelserne.

Regeringen tager med deres udspil 'Forberedt på fremtiden IV' et vigtigt skridt i udmøntningen af de mange lovede millioner til erhvervsskolerne. Det er positivt og længe ventet.
- Vi glæder os over, at der er fokus på grøn omstilling, i det udspil regeringen har præsenteret i dag. Det er helt afgørende, at vi får flere faglærte, til når der f.eks. skal opstilles flere vindmøller og energirenoveres boliger. Derfor haster det med midler til bl.a. udstyr og lærerkvalifikationer i erhvervsuddannelserne, for dygtige faglærte er omdrejningspunktet for mange af Danmarks grønne ambitioner, siger Signe Tychsen Philip, underdirektør for erhvervsuddannelser i Dansk Industri.
- Det er også positivt, at der nu endeligt lægges op til en udmøntning af den tidligere aftale om klimaerhvervsskoler. Det giver rigtigt god mening, at der skabes rammer for specialiserede fyrtårne inden for centrale områder som transport, energi og byggeri. Investeringer, som samles på enkelte skoler men som skal komme hele sektoren til gavn og give nye muligheder for de mange unge og voksne, som ønsker at nørde fag og klimateknologi, siger hun.
Regeringen har med sit udspil lagt op til at afsætte 2,5 millioner kroner årligt i 2024 og 2025 til at gøre 2025 til Erhvervsuddannelsernes år.
- Det er et rigtig godt og sympatisk forslag, regeringen har lavet om Erhvervsuddannelsernes år. Med forslaget kan langt flere børn og unge får indblik i, hvad en erhvervsuddannelse egentligt er for en størrelse. Og for de unge, der vælger en erhvervsuddannelse, lægges der også op til, at flere elever og lærlinge kan få erfaringer i udlandet i løbet af deres erhvervsuddannelse. Det kan give de unge en stor og vigtig oplevelse i livet at prøve kræfter med sig fag uden for landets grænser, siger Signe Tychsen Philip.
- Med udspillet her udmøntes bare en lille del af de afsatte penge, som er afsat til at løfte erhvervsskolerne. Derfor ser vi frem til, at hovedparten af midlerne skal drøftes politisk. Når det sker, ser vi frem til yderligere taxameterforhøjelser til kvalitetsløft af uddannelserne, midler til udvikling af uddannelser og en tiltrængt udbudsrunde, afslutter hun.
Kontakter
Ditte RielandPresserådgiver
Tlf:+4522467822dirh@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling19.11.2025 14:40:00 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en omfattende pakke på det digitale område med bl.a. enklere regler og mindre administrativt bøvl på det digitale område. Formålet er at øge Europas konkurrence, og i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), hilses udspillet fra Kommissionen velkommen.
DI til borgmestre: ”Tillykke med valget. Nu skal der handles!”19.11.2025 10:23:22 CET | Pressemeddelelse
Tillykke med valget til alle nye og genvalgte borgmestre og kommunalbestyrelser, lyder det fra Dansk Industri. Men når konfettien har lagt sig, så er der vigtige dagsordener, der skal handles på.
KV25-analyse: Kæmpe kommunale forskelle i virksomhedernes samfundsbidrag17.11.2025 10:13:49 CET | Pressemeddelelse
Dansk erhvervsliv leverer et rekordhøjt bidrag til samfundet på 754 mia. kr., men hvilke kommuner leverer egentlig mest og mindst? Find din kommune på listen.
DI: Lettelse, at regelforenklingspakke endelig er vedtaget13.11.2025 12:17:57 CET | Pressemeddelelse
Efter ugers politisk drama og forsinkelser har Europa-Parlamentet i dag endelig vedtaget sin position på EU-Kommissionens såkaldte Omnibus 1-pakke om regelforenklinger for bæredygtighed og rapportering. Desværre blev det ikke et flertal over midten i parlamentet.
Dagen før valget: det handler om mere end velfærd13.11.2025 07:45:00 CET | Presseinvitation
Hvordan skaber vi de bedste lokale rammer for en stærk industri og en privat sektor med arbejdspladser til almindelige danskere – og hvor skal pengene til velfærden komme fra? Dagen før valget sætter lønmodtagerne og arbejdsgiverne fra CO-industri og Dansk Industri dette centrale spørgsmål til debat med konkrete eksempler fra landets kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum