Succesfuld indsats på genbrugspladserne i Varde Kommune
Hele 417 tons genanvendelige materialer undgik forbrænding efter ’Småt brændbart’ blev sløjfet.

Da genbrugspladserne i Varde Kommune i slutningen af august lukkede containerne til ’Småt brændbart’ var det med et mål om at reducere mængden af affald, der bliver brændt med 25%. Nu er selve projektet afsluttet, og tallene taler deres tydelige sprog: Der er blevet brændt 35% mindre affald siden genbrugspladserne i Nørre Nebel, Oksbøl, Varde, Vrenderup og Ølgod fjernede den kendte affaldstype.
”Det er virkelig imponerende. Jeg er meget glad for, at vi sammen er nået et så flot resultat. Det fortæller historien om, hvor lidt vi hver især skal flytte for at det batter. Mange bække små… Så jeg har stor ros til både alle borgerne og de dygtige genbrugsvejledere på pladserne,” siger Søren Laulund, der er næstformand i DIN Forsyning.
Hvor er de 417 tons blevet af?
Samtidig med at containerne til ’Småt brændbart’ blev fjernet, fik kunderne mulighed for at aflevere en ny affaldstype i form af hullede sokker, slidte underbukser og udtjente håndklæder – nemlig tekstilaffald. Der har siden været fyldt godt op i de bure, hvor kunderne kan indlevere tekstilaffaldet. Det fortæller driftsleder Jens Stræde Bondesen:
”Vi får rigtig store mængder tekstiler, som ikke længere kan bruges, men som i stedet kan genanvendes til isolering, fyld i bilsæder eller til ny tråd, som så igen kan blive til nye tekstiler. Vi skulle faktisk lige indstille os på det i starten i forhold til, hvor tit burene skulle tømmes. Men vi kan også se en generel stigning i andre affaldstyper, som ellers ville være blevet brændt. Det er da godt tosset, når nu både pap, papir, glas og metal kan genanvendes igen og igen. Det samme gælder for fx legetøj, som kan genbruges direkte af andre børn eller en træbjælke, man har i overskud og som ikke fejler noget som helst”.
Sidstnævnte kan som det seneste nye på genbrugspladserne i Varde nu afleveres i et bytteområde, ’Kunde til kunde’: Her kan andre kunder kvit og frit hente ting og materialer, som kan genbruges. Bytteområdet er endnu et tiltag i retning mod kun at brænde det absolut mest nødvendige.
De gode vaner gør en forskel 
Udover den åbenlyse gevinst ved at brænde mindre og genanvende mere, er der en ekstra bonus: ”Besparelsen på CO2-udledning er endnu ikke gjort op, men jeg tror godt, at jeg tør love, at indsatsen har en positiv påvirkning på klimaregnskabet.
Så alt i alt er det en rigtig succeshistorie, men det er nu, vi skal holde fast i de gode vaner. Og måske kan vi fremover blive endnu bedre til at sortere. På genbrugspladserne vil vi i hvert fald gøre vores ypperste for at hjælpe kunderne med at sortere alt det genanvendelige fra, så vi ikke brænder mere end højst nødvendigt”, slutter Jens Stræde Bondesen.
Kontakter
Anja Helene JensenKommunikationskonsulent
Tlf:74747187Tlf:91165685anj@dinforsyning.dkBilleder
Om DIN Forsyning
DIN Forsyning er et af Danmarks største multiforsyningsselskaber. Forsyningsselskabet leverer varme og rent vand og håndterer spildevand for tusindvis af kunder i Esbjerg og Varde kommuner. I Varde Kommune står DIN Forsyning for affald og genbrug.
Følg pressemeddelelser fra DIN Forsyning
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DIN Forsyning
Ny Krone er hjertet i Fremtidens Fjernvarme4.11.2025 10:11:35 CET | Pressemeddelelse
DIN Forsynings produktionsanlæg til fjernvarme på Esbjerg Havn består af en række produktionsenheder, der supplerer hinanden. Det hele kobles sammen af fordelercentralen, Ny Krone, der sender fjernvarmevand i forskellige temperaturer og med forskelligt tryk ud til fjernvarmekunderne i Esbjerg og Varde. På den måde bruger forsyningsselskabet kun de absolut mest nødvendige ressourcer på fjernvarmen.
Overdimensioneret dyppekoger producerer fjernvarme, som vinden blæser29.10.2025 09:16:25 CET | Pressemeddelelse
DIN Forsyning har de seneste år omstillet fjernvarmen fra kul til vedvarende energi, og en produktionsenhed baseret på vedvarende energi og en lagringsenhed har de sidste tre år været i drift. En elkedel på 40 MW producerer fjernvarme, når strømmen er grøn, billig og rigelig og bidrager samtidig med balance i elnettet med hjælp fra en stor lagringsenhed, som gør det muligt at gemme varmen.
Forbrugervalget i DIN Forsyning rykker ud i gadebilledet24.10.2025 13:14:51 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalvalget nærmer sig, og mange gør sig klar til at sætte kryds på stemmesedlen. Men i Esbjerg og Varde kommuner kan borgerne faktisk sætte to – for der er også forbrugervalg i DIN Forsyning.
DIN Forsyning udvider bestyrelsen16.10.2025 14:57:46 CEST | Pressemeddelelse
To eksterne medlemmer til bestyrelserne i det kommunalt ejede forsyningsselskab skal styrke professionalisering og udvikling i de kommende år
KORN180 giver DIN Forsynings slidte arbejdstøj nyt liv14.10.2025 09:09:50 CEST | Pressemeddelelse
I DIN Forsyning ryger der en del af arbejdstøj gennem systemet. Nu giver KORN180 det slidte arbejdstøj nyt liv, så Bennys bukser bliver til Torkilds taske, mens tøj, der stadig er brugbart, bliver genbrugt, som det er.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

