Greenpeace: Politisk akutpakke for Vejle Fjord er en tåre i havet
8.5.2024 18:05:08 CEST | Greenpeace Danmark | Pressemeddelelse
Greenpeace er glade for det politiske fokus på Vejle Fjord, men er stærkt kritiske over for aftalen, der ikke sikrer en genoplivning af Vejle Fjord eller resten af Danmarks havmiljø.

Godt en måned efter at Greenpeace og Danmarks Sportsfiskerforbund stod for en begravelse af Vejle Fjord, er der indgået en bred politisk aftale, hvoraf der som en “akutpakke” øremærkes 71 millioner kroner til at få kvælstofudledningen ned i Vejle Fjord og Limfjorden.
Midlerne giver mulighed for at opkøbe 400 hektar landbrugsjord ved Vejle Fjord, hvilket ifølge Miljøministeriet kan sænke 24 tons af kvælstoudledningen fra land.
Greenpeace er glade for, at der er politisk fokus på Vejle Fjord, men er stærkt kritiske over for aftalen, der ikke sikrer en genoplivning af Vejle Fjord eller resten af Danmarks havmiljø.
Kommentarer fra Christian Fromberg, kampagneleder for landbrug, natur og skov, Greenpeace (mobil: 29294875):
“For en måned siden begravede vi Vejle Fjord. Nu bliver der givet en håndsrækning til både Vejle Fjord og Limfjorden. Det er dejligt, og det viser at det folkelige pres virker. Men det sikrer desværre langt fra genoplivningen af Vejle Fjord.”
“Akutpakken er i det store billede en tåre i havet. Den her aftale løser ikke engang en hundrededel af den reduktion, der skal til for at få livet tilbage i Danmarks fjorde og søer. Vores hav har ikke brug for symbolske akutpakker, men at vi stiller krav til, hvor meget landbruget må forurene."
Fakta:
1) Aftalen lever ifølge Miløministeriet en årlig effekt på 24 tons kvælstof til Vejle Fjord. En analyse fra SDU fra 2022 viser at der skal ske en reduktion i kvælstofudledningen på ca. 280 ton. Dermed leverer aftalen cirka 8,5% af den nødvendige reduktion.
2) Af aftaleteksten fremgår reduktioner med en årlig effekt på op til 93 ton kvælstof. Derudover afsættes der penge til helhedsprojekter til opkøb af arealer og anlæg på i alt 184 mio kr. Reduktionsbehovet frem mod 2027 er ca. 20.000 tons.
Ifølge Greenpeaces beregninger kan aftalen i alt levere 0,25% af de nødvendige reduktioner.
Fotos fra begravelsen af Vejle Fjord kan hentes HER
Nøgleord
Kontakter
Christian FrombergKampagneleder for landbrug, natur og skovGreenpeace Danmark
Christian leder arbejdet for et grønt landbrug i balance med klimaet og naturen. Han er kandidat i Klimaforandringer og har tidligere været med til at skabe dagsordensættende kampagner i Den Grønne Ungdomsbevægelse.
Poul Bonke JustesenPresse- og kommunikationsansvarlig
Primære ansvarsområder: Landbrug og miljø
Greenpeace Danmark
Greenpeace er verdens største uafhængige miljøorganisation. Vi konfronterer nogle af verdens største problemer og fremtvinger løsninger. I Danmark arbejder vi primært med problematikker indenfor klima, energi, landbrug, hav og skov. Vi bestræber os på altid at stå til rådighed for kommentarer på aktuelle sager og debatter - store som små, niche som mainstream.

Følg pressemeddelelser fra Greenpeace Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Greenpeace Danmark
Verdens dybeste protest: Greenpeace leverer klar besked fra den arktiske dybhavsbund27.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Under en igangværende forskningsekspedition i Norskehavet langs den arktiske dybhavsryg har Greenpeace gennemført historiens dybeste protest på et banner. Ved hjælp af en undervandsrobot har organisationen sendt dette direkte budskab til verdens ledere fra 2.315 meter under havoverfladen: LYT TIL VIDENSKABEN!
Energistyrelsen godkender kontroversielt oliefelt - igen21.5.2026 15:33:31 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har endnu engang givet det britiske olieselskab INEOS tilladelse til at hente ny olie og gas op fra det uudnyttede Hejre-felt i Nordsøen. Greenpeace har tidligere fået medhold i en klage over feltet og planlægger at klage igen.
Greenpeace tester for nitrat: Dit postnummer skal ikke afgøre, hvor rent dit postevand er13.5.2026 11:21:37 CEST | Pressemeddelelse
Kun én måling lå under den nye foreslåede grænseværdi for nitrat, da Greenpeace testede drikkevand fra cirka 30 private vandboringer syd for Aalborg og på Djursland – vand der i mange år ikke har været omfattet af myndighedernes tests.
Historisk ekspedition til Arktis: Greenpeace livestreamer fra 3000 meters dybde i det uudforskede arktiske hav6.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 8. maj stævner Greenpeace ud på en månedlang mission til det arktiske dybhav. "Deep Arctic Expedition" bringer en gruppe af verdens førende havforskere sammen for at udforske økosystemer så fjerne og utilgængelige, at de stadig er en gåde for videnskaben. Ekspeditionens mål er at indsamle videnskabelig dokumentation, der styrker argumenterne for at etablere beskyttede havområder i Arktis og stopper alle planer om dybhavsminedrift.
Nordjylland: Greenpeace tilbyder gratis test af nitrat i dit drikkevand5.5.2026 10:22:22 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag og torsdag i denne uge kan borgere i områderne omkring Aalestrup og Svenstrup få testet nitratniveauet i deres drikkevand gratis, når Greenpeace sætter teststationer op på de lokale biblioteker. Testen skal især give lokale med private vandboringer et fingerpeg om kvaliteten af deres drikkevand. Deres vand testes nemlig ikke af myndighederne i dag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum