Mere forskning for de fleste
Det skal være lettere for alle faggrupper at forske i Region Sjælland, og regionens forskere skal være eksperter i det, som flest fejler. Det er nogle af elementerne i en ny forskningsstrategi.
Forskning fra Region Sjælland skal gøre en forskel for flest mulige borgere.
Derfor skal forskerne fremover lægge endnu mere vægt på at forske og blive førende specialister i de sygdomme, som flest fejler for eksempel diabetes, KOL, kræft og psykiatriske lidelser. Det skal blandt andet ske gennem et øget fokus på den borgernære forskning.
Det er et af de centrale elementer i en ny forskningsstrategi, som Regionsrådet netop har vedtaget.
- Vi mener det alvorligt, når vi siger, at Region Sjælland er til for borgerne. Vi skal ikke forske for forskningens skyld, men for borgernes, udtaler regionsrådsformand Heino Knudsen og fortsætter:
- Vores dygtige, modige og nysgerrige forskere skal udøve endnu mere forskning tæt på og med udgangspunkt i borgerne, og forskningen skal kunne bruges meget hurtigt til mere forebyggelse, bedre behandling og flere sunde leveår for flest muligt.
Forskning bekæmper ulighed
Region Sjælland har på mange områder færre medarbejdere til at tage sig af borgerne sammenlignet med resten af landet.
Og den borgernære forskning bliver derfor endnu vigtigere i de kommende år, hvor regionen samtidig får flere ældre og flere borgere med kroniske sygdomme og multisygdomme.
- Det er afgørende, at forskningen kan medvirke til at udvikle regionens sundhedsvæsen som helhed med blik for, hvordan vi kan tilbyde bedre og mere bæredygtige behandlinger til flere, så tæt på som muligt. Derfor er det også vigtigt, at vores forskningsprojekter rækker ud over sygehusene og inddrager andre sektorer for eksempel det nære sundhedsvæsen i kommunerne, hvilket der allerede er en række gode eksempler på, siger Jens Ravn, formand for Udvalget for forebyggelse, det præhospitale område, forskning og innovation.
For eksempel forskes der lige nu på Sjællands Universitetshospital i, hvordan overgangene fra hospital til hjem kan blive bedre for borgere over 65 år (Bridging Safe Elderly Care). Blandt andet med henblik på at undgå unødige genindlæggelser.
Den tværfaglige og tværsektorielle forskning er desuden helt central på det nyåbnede Center for Sundhedsforskning i Nykøbing Falster, som har et særligt fokus på netop ulighed.
Lettere at forske for alle faggrupper
Et andet element i den nye forskningsstrategi er at gøre det nemmere for regionens medarbejdere at udøve forskning. Det er blandt andet planen, at der skal oprettes flere delestillinger, hvor arbejdstiden deles mellem forskning og klinisk arbejde.
Som noget nyt vil der blive endnu større fokus på at oprette delestillinger for sygeplejersker, fysioterapeuter og andet sundheds- og socialfagligt personale.
- Muligheden for at udøve forskning er en væsentlig faktor i forhold til at tiltrække og holde fast i dygtige medarbejdere inden for alle faggrupper, siger lægefaglig koncerndirektør Jesper Gyllenborg og fortsætter:
- Vi vil derfor blandt andet skabe mere tid til, at flere ansatte kan komme til at forske. Flere delestillinger skal, udover at gøre det mere attraktivt at arbejde i Region Sjælland, også sikre, at forskningen har tæt tilknytning til den kliniske hverdag og dermed til borgernes reelle problemstillinger.
FAKTA: Forskningsstrategiens fem temaer
Strategien har fem temaer og de underliggende indsatser er valgt på baggrund af en række workshops med borgere, forskere og politikere.
Strategien vil nu blive omsat til konkrete handlinger.
 
1. Forskning for de fleste
Vi forsker i det, de fleste fejler, og det der kommer flest borgere til gavn. Den borgernære forskning skal give borgerne endnu bedre behandlinger, mere lighed i sundhed og flere sunde leveår.
2. Partnerskaber for mere lighed i sundhed
Samarbejde gør Region Sjællands forskning stærkere. Vores forskning går på tværs af
sygehuse, sociale institutioner, sektorer og faggrupper og underbygger et helhedsorienteret
sundhedsvæsen. Vi indgår partnerskaber med forskningsinstitutioner, erhvervsliv og
patientforeninger, så vi kan skabe mere lighed i sundhed og gøre sundhedsvæsenet bæredygtigt.
3. Mere inddragelse, anvendelse og formidling
Borgerne er med i alle faser af forskningen i Region Sjælland. Det sikrer, at vores forskning er
relevant og giver værdi for borgerne. Vi vil arbejde for, at de gode resultater fra forskningen
implementeres og spredes.
4. Forskerkarrierer tæt på borgerne
Vi skaber attraktive forskningsmiljøer i alle dele af social- og sundhedsvæsenet i Region Sjælland.
Borgernær forskning og flere delestillinger skal give gode karrieremuligheder og være med til at
tiltrække og tilknytte dygtige medarbejdere, der drives af ønsket om at forske tæt på og sammen med vores borgere.
5. Et solidt fundament for vækst i forskningen
Region Sjælland tilbyder en stærk og sammenhængende forskningsstøtte og en solid
forskningsfinansiering, så forskerne kan fokusere på deres forskning, og så flere medarbejdere
motiveres til at forske. Forskning skal have høj prioritet overalt i organisationen.
Hele den nye forskningsstrategi kan læses i vedhæftede.
Kontakter
Heino Knudsen, regionsrådsformand, 51 14 54 96
Jens Ravn, udvalgsformand, 51 54 08 82
Jesper Gyllenborg, koncerndirektør, 60 77 06 07
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Lægemangel: Region Sjælland sætter turbo på29.10.2025 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Jobopslagene bliver flere og flere, og aldrig har der været så mange læger ansat i Region Sjælland. Men virkeligheden er samtidig, at der fortsat er færre læger end i andre dele af landet. Ny kampagne skal hjælpe med at få flere læger til regionens sygehuse og gøre det nemmere at søge en stilling.
Region Sjælland tilbyder nu bustransport til praktiserende læger29.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Region Sjælland åbner som noget nyt faste busruter til praktiserende læger. Det skal være med til at gøre det mere attraktivt at arbejde i de lægedækningstruede områder. Den første af de nye busser kører i dag – 29. oktober – sin første tur mellem Hovedstaden og Maribo.
Genbrug og lokale materialer sparer CO2 og knappe råstoffer på Femern-baneprojekt28.10.2025 14:06:03 CET | Pressemeddelelse
Ved at erstatte grus og sten med moræneler og genanvende skærver har renoveringen af Ringsted-Femern banen reduceret klimaaftryk og sikret bæredygtig råstofforsyning. Region Sjælland arbejder for at mindske brugen af primære råstoffer med 20 % inden 2032 – og projektet er et godt eksempel på, hvordan målet kan nås.
Unges topprioritet bliver til virkelighed - natbetjening ved Østbanen og Odsherredbanen24.10.2025 14:36:07 CEST | Pressemeddelelse
Da de unge fik spørgsmålet om ønsker til forbedring af den kollektive trafik, var svaret klart ”Mulighed for at tage tog og bus om natten”. Fra sommeren 2026 bliver ønsket opfyldt med natbetjening langs Østbanen og Odsherredbanen natten til lørdag og søndag.
Region Sjælland åbner første af 12 faste screeningsteder for brystkræft23.10.2025 16:00:16 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland tager et vigtigt skridt i forebyggelsen af brystkræft. Det første nye af i alt 12 faste screeningssteder for brystkræft er åbnet på Slagelse Sygehus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum