Akademikerne: Sektordimensionering rammer samfundsøkonomien voldsomt hårdt
19.4.2024 11:20:48 CEST | Akademikerne | Pressemeddelelse
Regeringen og partierne bag sidste års kandidatreform, SF, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance og Konservative er netop blevet enige om en sektordimensionering, der kommer til at koster det danske samfund mange milliarder kroner hvert år i tabt velstand. Det er et ufatteligt dyrt og umådelig ineffektivt politisk greb, advarer Hovedorganisationen Akademikerne.
Finansministeriet og De Økonomiske Råd har således begge dokumenteret, at en sektordimensionering på 8 pct. vil give et varigt velstandstab på 13 mia. kr. årligt. Med sektordimensioneringen på godt 10 pct. bliver velstandstabet endnu større. Konkret betyder aftalen, at bacheloroptaget på universiteterne allerede fra 2025 skal begrænses med hele 10 pct. og ikke 8 pct som forventet. En teknisk finte betyder, at dimensioneringen allerede nu skal følge den demografiske udvikling og dermed de faldende ungdomsårgange. Beregninger viser derfor også, at bacheloroptaget i 2030 vil blive reduceret med 13 pct. og igen i 2035 med 18 pct. Det er voldsomt.
Skulle der være behov for at dimensionere, bør det være, fordi der ikke er behov for så mange fra universiteterne. Men det her indgreb er ren politisk vilje. Ikke noget, der gør Danmark rigere eller bedre uddannet.
Sandheden er, at der er stor mangel på højtuddannede i alle brancher, ikke mindst dem i allerstørst vækst. Der er derfor brug for en langsigtet plan for vores videregående uddannelser. Hvordan vi sikrer fundamentet for fremtiden velstand og velfærd. Hvordan vi sikrer den rette arbejdskraft. Og nok så vigtigt, et attraktivt og fleksibelt uddannelsessystem. Det arbejde haster.
Den politiske forhåbning er, at sektordimensioneringen vil sende uddannelsessøgende over på de fire store velfærdsuddannelser, sygeplejerske, lærer, pædagog og socialrådgiver, i stedet for universiteterne. Analyse fra Akademikerne baseret på registerdata fra Danmarks Statistik viser ikke desto mindre en yderst begrænset effekt, idet kun 4,3 pct. af de afviste ansøgere til en universitetsuddannelse begynder på en af de fire store velfærdsuddannelser.
Lisbeth Lintz, formand for Akademikerne, udtaler:
"Jeg er helt ærligt rystet over politikernes usvækkede vilje til, med sektordimensioneringen, at svinge den store hammer over universiteterne, når nu de negative konsekvenser for samfundsøkonomien er så store. Det skaber et stort hul i statskassen og risikerer at efterlade ubetalte regninger for fremtidens velfærd.
Tilmed kan vi, med blik på unges studieadfærd, forvente en yderst begrænset effekt i forhold til at få sluset flere unge over på en af de fire velfærdsuddannelser. Altså ufattelig dyrt og umådelig ineffektivt.
Jeg er enig i, at de fire store velfærdsuddannelser, sygeplejerske, lærer, pædagog og socialrådgiver, i disse år befinder sig i en rekrutterings- og fastholdelseskrise. Men jeg er uforstående overfor, at man i ramme alvor mener, at uddannelserne bliver mere attraktive ved at begrænse unges adgang til universitetet.
Mit bud er, at rekrutterings- og fastholdelseskrise i høj grad handler om udfordringer med arbejdsmiljø og arbejdsvilkår på de fire store velfærdsområder. Men gang på gang ser vi desværre politikerne bruger den uddannelsespolitiske værktøjskasse til at løse problemer, der handler om alt muligt andet end uddannelse. Og det ser vi desværre også nu med sektordimensioneringen."
For yderligere kommentarer
kontakt Akademikernes formand Lisbeth Lintz på 2488 8442.
Kontakter
Jens AlkjærChefkonsulent
Presse, kommunikation
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 28 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2024 ca. 500.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Ny undersøgelse: Halvdelen af privatansatte akademikere oplever nej til arbejdsgiverbetalt kompetenceudvikling – en stigning på 25 procent på fire år29.9.2026 16:40:26 CEST | Pressemeddelelse
Stadig flere privatansatte akademikere oplever, at arbejdsgiveren ikke finansierer deres kompetenceudvikling. Det viser en ny undersøgelse fra hovedorganisationen Akademikerne, der repræsenterer 28 fagforbund og en halv million akademikere.
Akademikerne: ”Regeringens beskæftigelseskrav kan ramme skævt og afholde unge fra at melde sig ind i fagbevægelsen”29.9.2026 00:07:02 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forslag om et beskæftigelseskrav til arbejdsløse dimittender risikerer at være så svært at leve op til, at flere unge ikke bliver medlem af en a-kasse og et fagforbund. ”Det er en virkelig ærgerlig og uhensigtsmæssig slagside”, siger formand for Akademikerne.
Bekymret formand: PISA-problemet rækker langt ud over folkeskolen10.9.2026 15:22:27 CEST | Pressemeddelelse
Akademikerne bakker regeringens nye initiativer op, der skal ændre på den negative udvikling hos skoleelevers faglighed. ”Det er et alarmsignal for hele det danske videnssamfund”, siger formand for den samlede akademiske fagbevægelse, Tomas Kepler.
Modsvar: Derfor skal ledere uddannes i psykisk arbejdsmiljø28.8.2026 10:33:50 CEST | Pressemeddelelse
Et forslag om obligatorisk uddannelse af ledere i psykisk arbejdsmiljø er ikke “curlingledelse”. Det er kompetent ledelse. Sådan lyder meldingen fra Tomas Kepler, formanden for Akademikerne, efter Linda Nordstrøm Nissen, underdirektør i arbejdsgiverorganisationen TEKNIQ, i Børsen har kritiseret forslaget om, at alle ledere skal have obligatorisk uddannelse i psykisk arbejdsmiljø.
Akademikere: Bomstærk økonomi skal også være stærk i fremtiden27.8.2026 15:10:49 CEST | Pressemeddelelse
Dansk økonomi buldrer derudaf takket være en tårnhøj beskæftigelse. Men festen fortsætter kun, hvis vi nedbringer stress og skaber et mere fleksibelt pensionssystem, siger Tomas Kepler, formand for Akademikerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum