Ny tilskudspulje til dansk deltagelse i EU’s digitalisering
Regeringen ønsker at styrke dansk deltagelse i EU’s digitale programmer, så Danmark kan hjemtage EU-midler til digitale projekter. Det skal en ny tilskudspulje bidrage til.
Som led i digitaliseringsstrategien, har Digitaliserings- og Ligestillingsministeriet i dag offentliggjort en tilskudsfond på 30 mio. kr., til at medfinansiere den danske deltagelse i digitale projekter under Digital Europe-programmet.
”EU investerer massivt i digitalisering frem mod 2027. Med tilskudsfonden styrker vi nu danske virksomheder og vidensinstitutioners mulighed for at hjemtage midler fra EU, og aktivt deltage i den europæiske udvikling af digitale teknologier, infrastrukturer og færdigheder. Som digitalt foregangsland har Danmark og danske aktører et stærkt udgangspunkt for at få danske digitale løsninger og den danske tilgang til digitalisering ud i Europa. Det er vigtigt, at vi griber denne mulighed,” siger digitaliseringsminister Marie Bjerre.
Tilskudsfonden vil blive udmøntet i løbet af 2024 og 2025. Dette års første Digital Europe-ansøgningsrunde lukker allerede i maj 2024. Derfor står Digitaliseringsstyrelsen allerede nu klar til at modtage tilskudsansøgninger for denne runde. Projekter i den kommende ansøgningsrunde prioriteres inden for temaerne: 1) data og grøn omstilling, 2) kunstig intelligens og 3) cybersikkerhed.
Alle interesserede opfordres til at søge.
Tilskudsfonden kan tilgås her: Tilskudsfond for medfinansiering af projekter i Digital Europe-programmet
Om Digital Europe-programmet
Digital Europe-programmet løber fra 2021 til 2027 og har til formål at finansiere fælleseuropæiske digitale projekter inden for bl.a. kunstig intelligens, data, cybersikkerhed og digitale færdigheder. Med et samlet budget på over 55 mia. kr. udrulles EU-midlerne gennem åbne projektindkaldelser, som aktører på tværs af medlemslande og associerede lande kan søge.
I langt de fleste projektindkaldelser er der et krav på 50 pct. national medfinansiering, som kan matche det beløb, der bliver givet i EU-midler. Digitaliserings- og Ligestillingsministeriet stiller i tilskudspuljen midler til rådighed, som danske aktører kan søge gennem Digitaliseringsstyrelsen.
Digitaliserings- og Ligestillingsministeriet har hidtil medfinansieret den danske deltagelse i to projekter under Digital Europe-programmet med i alt 22 millioner kroner. I projekterne blev der etableret test- og forsøgsfaciliteter for kunstig intelligens inden for henholdsvis avanceret produktion og smarte byer.
Kontakter
Michael Højgaard BangPresserådgiver
Tlf:+45 72 28 24 16mihb@digmin.dkFølg pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsministeriet
Ny rapport: Techgiganter viste sidste år reklamer til danske børn og unge for 327 millioner kroner16.12.2025 09:10:30 CET | Pressemeddelelse
Techgiganterne har indtægter for store beløb ved at have børn og unge klistret til deres platforme. Ny rapport viser, hvordan danske børn og unges skærmtid omsættes til flere hundreder millioner kroner i årlige reklameindtægter.
Aftale om tre storskalaprojekter med kunstig intelligens i den offentlige sektor16.12.2025 08:17:23 CET | Pressemeddelelse
Kunstig intelligens i den offentlige sektor kan styrke opgaveløsningen, gøre mødet med det offentlige bedre og frigøre mere tid til det vigtige. Regeringen, KL og Danske Regioner har derfor indgået en aftale om storskalaprojekter med kunstig intelligens, som skal udrulles i den offentlige sektor fra 2026.
Bredbåndspuljen sikrer hurtigt internet til småøer11.12.2025 10:05:01 CET | Pressemeddelelse
851 adresser får tilskud til etableringen af bredbånd, og især småøerne kan nu se frem til hurtigt internet.
Ny rapport giver indblik i techgiganternes maskinrum: Tid, tanker og følelser er råstof i jagten på profit11.12.2025 09:01:54 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport viser, hvordan sociale medier systematisk fastholder brugerne gennem design, data og algoritmer. De mest fastholdte unge i undersøgelsen ser i gennemsnit 895 TikTok-videoer om dagen, hvor hvert klik, ophold og bevægelse registreres og bruges til at fastholde dem.
Ny app til digitale beviser skal hedde AltID28.11.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Til foråret lanceres en ny app fra det offentlige, der vil have et legitimationsbevis og et aldersbevis. På sigt vil appen kunne anvendes i hele EU og indeholde alverdens digitale beviser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum