Stort ja til OK24 fra IDA's medlemmer
Flere end 94 pct. af fagforeningen IDA's medlemmer stemmer ja til OK24.

IDA's medlemmer i staten, kommunerne og regionerne har afgivet deres stemmer nu, og resultatet er et klart og tydeligt ja til OK24-aftalerne. Sammenlagt har 94,3 pct. stemt ja, og 5,7 pct. har stemt nej. Den samlede stemmeprocent landede på 45,8 pct.
Malene Matthison-Hansen, politisk forhandlingsleder og formand for Ansattes Råd i IDA, er glad for afstemningsresultatet.
”Jeg sætter stor pris på den store opbakning til de aftaler, vi har forhandlet på plads med de offentlige arbejdsgivere. Løn var vores hovedkrav og den altoverskyggende topprioritet for IDA's medlemmer under forhandlingerne. Derfor er jeg også tilfreds med, at vi har fået et resultat med en fornuftig ramme, som sikrer, at alle offentligt ansatte medlemmer opnår en reallønsforbedring i perioden,” siger Malene Matthison-Hansen, som særligt er tilfreds med, at størstedelen af de generelle lønstigninger udmøntes i starten af overenskomstperioden.
Malene Matthison-Hansen peger også på den del af aftalerne, som åbner op for yderligere fleksibilitet for de offentligt ansatte medlemmer.
Der er både en mulighed for at udskyde optjent frihed til senere brug som fravær på enkeltdage eller mere sammenhængende frihed. Men også en helt ny mulighed for at sætte en del af pensionsmidlerne ind på en konto, der kan benyttes inden pensionen til fx pauser i arbejdslivet eller sporskifte.
”Vi er kommet i gang på fleksibilitetsdagsordenen. Det er et lovende nybrud. Fleksibilitet er en megatrend på arbejdsmarkedet, og hvis den offentlige sektor fortsat skal kunne tiltrække de rette specialister til at sikre den grønne omstilling og fortsatte digitalisering, er det nødvendigt, at der kommer tilbud på fleksibilitet for medarbejderne. Det er vigtigt i en tid med mangel på arbejdskraft,” siger hun.
Fagforeningen IDA har flere end 17.000 medlemmer, der arbejder i staten, i regionerne eller i kommunerne.
Stemmefordelingen blandt IDAs medlemmer:
Ja: 94,3 pct. (7.417 stemmer)
Nej: 5,7 pct. (446 stemmer)
Kontakter
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf. 51 85 17 64
Links
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Organisationer i opråb mod ny PET-lov7.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
25 organisationer er gået sammen om at stoppe regeringens lovforslag, der giver PET hidtil usete beføjelser til at masseovervåge borgerne. Der er brug for en privatlivskommission.
Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA5.5.2025 14:23:35 CEST | Pressemeddelelse
39-årige Laura Klitgaard er genvalgt til ny treårig periode som formand for de 170.000 medlemmer i Ingeniørforeningen IDA.
Flere vil beskytte deres privatliv på nettet21.4.2025 09:23:59 CEST | Pressemeddelelse
Frygten for at blive narret af it-kriminelle får syv ud af ti danskere til at ønske sig større beskyttelse, når de færdes på nettet.
IDA: Skrot forslag om øget PET-overvågning10.4.2025 09:41:48 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil give Politiets Efterretningstjeneste uhindret adgang til at overvåge danskerne. ”Det er opskriften på et overvågningssamfund, når PET ved alt om den enkelte borger”, mener IDA.
Erhvervslivets bidrag sikrer at forskningsmål bliver indfriet1.4.2025 08:43:10 CEST | Pressemeddelelse
De private midler til forskning og udvikling er med til, at Danmark lever op til egne og europæiske målsætninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum