Greenpeace i protest imod russisk skyggeflåde, der kan skabe oliekatastrofe i dansk farvand
12.4.2024 13:49:45 CEST | Greenpeace Danmark | Pressemeddelelse
Den russiske skyggeflåde af udtjente og tvivlsomme olietankere, der er eksploderet i omfang siden oliesanktionerne mod Rusland, er til stor fare for miljøet – og de sejler gennem dansk farvand. Både danske og svenske myndigheder må skride ind, før der sker en katastrofe.

Gotland, Sverige, den 12. april 2024 – Aktivister fra Greenpeace Norden har netop sejlet ud i gummibåd ud for den svenske ø Gotland i en fredelig protest imod den store transport af russisk olie, som trods vestlige sanktioner fortsætter uhindret. Danmark er også knudepunkt for den russiske olieeksport, der via Østersøen går gennem dansk farvand.
Aktivisterne har med kæmpe bogstaver malet ”OIL FUELS WAR– PEOPLE WANT PEACE” på siden af en 125 meter lang tanker, Zircone, der sejler under cypriotisk flag. Tidligere i denne uge kunne svenske SVT afsløre, at skibet fungerer som en flydende tankstation og har forsynet skyggeflåden med brændstof på dens vej til verdensmarkedet.
Det er det lettiske selskab Fastbunkering, der står bag operationen ud for Gotland. Selskabet har ligeledes forsynet olietankere fra Rusland med brændstof ud for Skagen tilbage i 2023. Tidligere i april blev Fastbunkering igen inddraget i historier om brændstof til skyggeflåden, hvilket selskabet efterfølgende har afvist.
Find fotos og video HER (opdateres).
Den såkaldte russiske skyggeflåde består af stærkt tvivlsomme olietankere med lige så tvivlsomme forsikringsforhold, der er eksploderet i omfang siden Vesten vedtog sanktioner mod eksport og fragt af russisk olie, hvor man på den ene side har forsøgt at svække finansieringen af Putins krigsmaskine, men samtidig gerne vil have Ruslands olie ud på verdensmarkedet.
“At forsyne skyggeflåden med brændstof bør øjeblikkeligt forbydes, og både svenske og danske myndigheder skal skride ind overfor de rustne skrotbunker, inden der sker en katastrofe, der risikerer at søbe vores kyster og havnatur ind i et tykt lag dræbende olie. Vi har allerede været vidne til alvorlige ulykker med disse olietankere, og eksperter har i lang tid advaret om den meget virkelige trussel mod vores farvande,” siger Sune Scheller, kampagnechef for Greenpeace i Danmark.
“Den russiske skyggeflåde udgør ikke kun en alvorlig trussel mod vores værdifulde have, men er også en smertefuld påmindelse om, at blod og menneskeliv er prisen for vores fortsatte afhængighed af olie. I vores fælles stræben efter en fredelig og bæredygtig verden må vi bryde båndene mellem olie og krig, vende ryggen til dem der modarbejder udfasningen af fossile brændsler og den grådige olieindustri. Langt mere vedvarende energi og adgang til billig og pålidelig offentlig transport er et håb i disse mørke tider og en løsning, vi må kæmpe for,” siger Sune Scheller.
De snævre danske farvande er et knudepunkt for den russiske olieeksport, da en stor del af Ruslands olieeksport går gennem Østersøen. Senest har Finans.dk kunne fortælle, at der i en periode fra oktober til november sidste år i snit sejlede fem skyggeskibe gennem dansk farvand dagligt. Den høje trafik er der ikke noget nyt i. Det nye er, at transporten i langt større omfang sker med de nedslidte olietankere, der skaber stor fare for olieforurening i havet.
Danwatch har afsløret, at en stor del af skyggeflåden går imod internationale organisationers anbefaling om at sejle med lokal lods, hvilket yderligere bidrager til risikoen for ulykker.
Truslen er ekstra alvorlig, fordi Rigsrevisionen tilbage i januar har fundet, at det danske beredskab ikke er tilstrækkeligt til at bekæmpe olieforurening i dansk farvand.
Senest i marts gik det galt, da den 250 meter lange olietanker Andromeda Star kolliderede med et andet fartøj i Øresund. Kollisionen gav kun materielle skader og havde heldigvis ingen konsekvenser for hverken mennesker eller miljøet. Olietankeren var oprindeligt på vej til Primorsk ved Sankt Petersborg, hvor den ifølge Lloyd’s Intelligence skulle hente råolie.
Fotos og video kan hentes HER (opdateres)
Kontakt
Sune Scheller, kampagnchef, Greenpeace i Danmark. Mobil: 27144257
Poul Bonke Justesen, kommunikationansvarlig. Mobil: 33376693
Kontakter
Sune SchellerKampagnechefGreenpeace Danmark
Sune er ansvarlig for og driver kampagnerne på det danske kontor. Han dykker selv og har en særlig interesse for havet og skibstrafikken.
Poul Bonke JustesenPresse- og kommunikationsansvarlig
Primære ansvarsområder: Landbrug og miljø
Billeder
Greenpeace Danmark
Greenpeace er verdens største uafhængige miljøorganisation. Vi konfronterer nogle af verdens største problemer og fremtvinger løsninger. I Danmark arbejder vi primært med problematikker indenfor klima, energi, landbrug, hav og skov. Vi bestræber os på altid at stå til rådighed for kommentarer på aktuelle sager og debatter - store som små, niche som mainstream.

Følg pressemeddelelser fra Greenpeace Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Greenpeace Danmark
“En sejr, der vil kunne mærkes helt ned i grundvandet”2.6.2026 17:05:19 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag den nye regering har netop præsenteret sit regeringsgrundlag. Her følger Greenpeaces kommentarer.
Verdens dybeste protest: Greenpeace leverer klar besked fra den arktiske dybhavsbund27.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Under en igangværende forskningsekspedition i Norskehavet langs den arktiske dybhavsryg har Greenpeace gennemført historiens dybeste protest på et banner. Ved hjælp af en undervandsrobot har organisationen sendt dette direkte budskab til verdens ledere fra 2.315 meter under havoverfladen: LYT TIL VIDENSKABEN!
Energistyrelsen godkender kontroversielt oliefelt - igen21.5.2026 15:33:31 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har endnu engang givet det britiske olieselskab INEOS tilladelse til at hente ny olie og gas op fra det uudnyttede Hejre-felt i Nordsøen. Greenpeace har tidligere fået medhold i en klage over feltet og planlægger at klage igen.
Greenpeace tester for nitrat: Dit postnummer skal ikke afgøre, hvor rent dit postevand er13.5.2026 11:21:37 CEST | Pressemeddelelse
Kun én måling lå under den nye foreslåede grænseværdi for nitrat, da Greenpeace testede drikkevand fra cirka 30 private vandboringer syd for Aalborg og på Djursland – vand der i mange år ikke har været omfattet af myndighedernes tests.
Historisk ekspedition til Arktis: Greenpeace livestreamer fra 3000 meters dybde i det uudforskede arktiske hav6.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 8. maj stævner Greenpeace ud på en månedlang mission til det arktiske dybhav. "Deep Arctic Expedition" bringer en gruppe af verdens førende havforskere sammen for at udforske økosystemer så fjerne og utilgængelige, at de stadig er en gåde for videnskaben. Ekspeditionens mål er at indsamle videnskabelig dokumentation, der styrker argumenterne for at etablere beskyttede havområder i Arktis og stopper alle planer om dybhavsminedrift.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



