Hvem skal vinde årets Anders Bording Priser 2024?
Du kan nu indstille dit bidrag til Anders Bording Priserne 2024. Bording-priserne er Danske Mediers hæderspris for fag- og specialmedier, som uddeles hvert år. I år afholdes prisuddelingen torsdag den 12. september 2024 i Altingets gård.
Juryen, der i år skal bedømme indstillingerne, består af:
Bille Sterll, selvstændig journalist og kommunikatør
Marianne Søndergaard, kommunikationschef på Hotel- og Restaurantskolen, tidligere redaktionschef
Magnus Bredsdorff, journalist og klimaredaktør hos Politiken
Morten Jest, chefredaktør på Gymnasieskolen
Adm. direktør i Danske Medier, Dicle Duran Nielsen, glæder sig til at fejre fag- og specialmedierne til prisuddelingen den 12. september.
”Fag- og specialmediernes adelsmærke er journalistik til niche-målgrupper. Denne type journalistik er i stigende efterspørgsel og er fundamental for et mangfoldigt mediemarked. Særkendet er at levere journalistik, der går i dybden med komplekse emner og formidle det til forskellige målgrupper. I en tid, hvor informationer flyder og hvor misinformation er udbredt, er fag- og specialmedierne med til at kvalificere den offentlige debat. Det er derfor vigtigt, at vi anerkender dem for deres bidrag og hylder deres indsats,” lyder det fra Dicle Duran Nielsen.
Ved sidste års prisuddeling blev fagbladet 3F’s Asger Westh og Morten Halskov uddelt ’Årets Journalistpris’ for deres længerevarende journalistiske tema ’Livsfarlig asbest’ med deres veldokumenterede arbejde, som også førte til politisk handling med strammere og bedre lovgivning til følge.
”Vi er meget glade og stolte over, at vi vandt Anders Bordings Journalistpris i 2023. Især fordi det skete i et stærkt felt med meget dygtige kolleger, som havde lavet nogle flotte journalistiske projekter på andre fag- og specialmedier,” fortæller Morten Halskov.
Man kan indsende bidrag via linket nedenfor indtil 5. maj kl. 12.00.
Nøgleord
Kontakter
Nanna Nim ChristensenKommunikations– og eventkonsulentDanske Medier
Tlf:+4592822767nnc@danskemedier.dkLinks
Om Danske Medier
Danske Medier er en brancheorganisation for private medievirksomheder. Vores medlemmer tæller 250 lokale og regionale medier, niche- og fagmedier samt landsdækkende dagblade, aviser og netmedier. Vi arbejder for det frie ord, den uafhængige presse og sunde rammevilkår for en pluralistisk mediebranche.
Følg pressemeddelelser fra Danske Medier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Medier
Ukrainian Media Fund relocates to the Nordics and becomes Ukrainian Media Fund Nordic18.12.2024 11:00:34 CET | Pressemeddelelse
The Ukrainian Media Fund is transitioning from the German Marshall Fund to Nordic leadership. The fund will operate under the new name Ukrainian Media Fund Nordic, which has headquarters in Denmark.
Dansk Online Index udvider med 95 sites og introducerer Netværksliste2.12.2024 11:37:11 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag indeholder Dansk Online Index 95 nye sites og en helt ny Topliste kaldet Netværkslisten, som skal tilbyde udbydere af digitale annoncesalgsnetværk at optræde aggregeret. STEP Network fra JFM er indtil videre det første digitale annoncesalgsnetværk på listen.
Medierne besvarer spørgsmål, mens Googles eksperiment fortsætter2.12.2024 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Google har udvalgt Danmark til et eksperiment, som skjuler danske nyheder og medieindhold hos én procent af brugerne. Mens eksperimentet er i gang på dansk jord, får Danske Medier og de danske pressepublikationers kollektive forvaltningsorganisation, DPCMO, løbende spørgsmål og henvendelser, som organisationerne nu besvarer samlet.
Otte principper for fremtidens mediestøtte21.11.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Mediers bestyrelse har netop vedtaget otte principper for fremtidens mediestøtte. Principperne er Danske Mediers bidrag til det igangværende arbejde i Kulturministeriets udvalg for fremtidens mediestøtte, som skal komme med anbefalinger til, hvordan det nuværende mediestøttesystem kan moderniseres.
Dagspressens Fond støtter ny specialepris og uddeler 325.000 kroner14.11.2024 11:30:33 CET | Pressemeddelelse
Dagspressens Fond har netop givet bevillinger til projekter på i alt 325.400 kroner. Blandt andet til en ny årlig pris for bedste speciale inden for journalistik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum