Bevilling til nyt projekt om mindfulness for uddannelseslæger
22.1.2024 07:00:00 CET | Regionshospitalet Horsens | Pressemeddelelse
Kvindesygdomme og Fødsler har modtaget 146.000 kr. fra Region Midtjyllands initiativmidler til projekt om mindfulness for hospitalets uddannelseslæger.

Regionshospitalet Horsens har med afdelingen for Kvindesygdomme og Fødsler i spidsen modtaget 146.000 kr. fra Region Midtjyllands initiativmidler til et projekt om mindfulness for hospitalets uddannelseslæger.
Det nye projekt med mindfulness-træning af sundhedsprofessionelle har fokus på at optimere stresshåndtering og øge trivslen på arbejdspladsen.
- Træningen går ud på at opøve evne for at være bevidst om sig selv og i sin væren og gøren i samspil med omgivelsernes krav. De næste 18 måneder vil hospitalet udbyde tre 8-ugers forløb med plads til 15 uddannelseslæger på hvert. Vi vil samle trivselsdata før og efter for at undersøge effekt, fortæller Susanne Greisen, som er projektleder og uddannelsesansvarlig overlæge på Kvindesygdomme og Fødsler.
Vejlederne på projektet 'Mindfulness-trænings bidrag til stress reduktion og professionel udvikling for uddannelseslæger' er Marie Storkholm, cheflæge, PhD, og Berit Toftegaard, som er PhD og uddannelseskoordinerende overlæge. Hun fortæller at det at være sundhedsprofessionel kræver en særlig situationsbestemt opmærksomhed.
- At være en kompetent læge indebærer håndtering af alle 7 lægeroller - ikke blot den lægefaglige rolle. De mere komplekse er rollen som kommunikator, samarbejder, leder og administrator og professionel. Vi har hver især en rygsæk med os i arbejdet med kolleger og patienter, og vores tidligere erfaringer, værdier og antagelser har betydning for, hvordan vi håndterer vores patienter, forklarer Berit Toftegaard.
- Hvis vi er bevidste herom, er det mere sandsynligt, at betydningen bliver positiv. Det kræver mod og tillid til egen dømmekraft at arbejde med kritisk syge patienter. Man skal kunne bevæge sin opmærksomhed fra det konkrete til en overordnet plan, så man rettidig opdager, når man har brug for hjælp til at løse en opgave.
Marie Storkholm har allerede god erfaring med mindfulness-træning i sin afdeling. Hun fortæller, at Mindfulness har været et tværfagligt tilbud, som har været interventionen i PhD-studerende Randi Karkov Knudsens projekt 'Mindfullness og compassion i en sundhedsfaglig kontekst'.
Fakta om initiativmidlerne
- Initiativmidlerne er rettet mod udvikling af kvaliteten af yngre lægers videreuddannelse i Region Midtjylland.
- Region Midtjylland ønsker aktivt at understøtte den forsatte kvalitetsudvikling af yngre lægers videreuddannelse.
- Regionen afsætter derfor initiativmidler med en årlig finansiering på 1 mio. kr.
- Pengene er øremærket initiativer, forskning og projekter inden for området mhp. at udvikle kvaliteten indenfor lægers videreuddannelse.
Kontakter
Susanne GreisenUdannelsesansvarlig overlægeKvindesygdomme og Fødsler
susagrei@rm.dkMarie Højriis StorkholmCheflæge, Kvindesygdomme og Fødsler
Tlf:61 26 38 49marie.storkholm@rm.dkBerit Skjødeberg ToftegaardUddannelseskoordinerende overlæge, Akutafdelingen
Tlf:78 42 52 92bertof@rm.dkRegionshospitalet Horsens
Regionshospitalet Horsens er et af fem akuthospitaler i Region Midtjylland og områdehospital for ca. 233.000 indbyggere i Horsens, Hedensted, Skanderborg og Odder. Hospitalet varetager akut og planlagt behandling samt uddannelse, udvikling og forskning og omfatter desuden Skanderborg Sundhedshus og Livsstilscenter Brædstrup.
Regionshospitalet Horsens har hvad der svarer til 1.628 fuldtidsstillinger.
Følg pressemeddelelser fra Regionshospitalet Horsens
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Regionshospitalet Horsens
Patienter giver Regionshospitalet Horsens et meget positivt skudsmål18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Patienterne på Regionshospitalet Horsens er generelt meget tilfredse med deres behandling, og især den måde, hvorpå de bliver mødt af hospitalets medarbejdere. Det viser ny tal fra den Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser (LUP) 2025.
Regionshospitalet Horsens er klar til at lave endnu flere børn – og søskende2.2.2026 16:07:52 CET | Pressemeddelelse
Fertilitetsklinikken på Regionshospitalet Horsens er blevet udvidet og ombygget, så klinikken nu kan hjælpe endnu flere med at blive gravide med både første og andet barn. De nye rammer blev officielt indviet den 2. februar.
Medicinsk Afsnit i Horsens vinder praktikpris30.1.2026 10:09:54 CET | Pressemeddelelse
Medicinsk Sengeafsnit 1 på Regionshospitalet Horsens er årets vinder af de sygeplejestuderendes pris for bedste praktiksted i Region Midtjylland.
Nu kan du donere blodplasma på Regionshospitalet Horsens12.1.2026 13:48:20 CET | Pressemeddelelse
Regionshospitalet Horsens har i dag slået dørene op for de første donorer af plasma. Hospitalet bliver dermed det andet af fire decentrale plasmatappesteder i Region Midtjylland.
Flotte bevillinger til hospitalets forskere9.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Region Midtjyllands Sundhedsvidenskabelige Forskningsfond har netop uddelt midler. Fire af dem blev tildelt til forskere fra Regionshospitalet Horsens.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum