Erhvervsminister: Mere life science produktion til Danmark
For at fremme life science som dansk styrkeposition skal der i fremtiden være endnu mere produktion og flere udenlandske investeringer, der finder vej til Danmark.
Danmark har en stærk life science-industri, der bidrager med arbejdspladser og vækst til hele samfundet. For at fremme den styrkeposition er det regeringens ambition, at der i fremtiden skal tiltrækkes flere udenlandske investeringer for at få mere produktion til Danmark.
Erhvervsministeren er i disse dage i Irland, hvor han bl.a. skal besøge virksomheden Leo Pharma og det Irske agentur IDA, der hjælper udenlandske virksomheder med at etablere og udvide deres aktiviteter i Irland.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Hvis vi fortsat skal have et stærk, dansk life science sektor skal sørge for, at Danmark er et attraktivt sted at placere ny produktion. For selvom de danske produktionsfaciliteter allerede er moderne og højteknologiske, står vi i en tid med skarp international konkurrence. Her må vi ikke hænge i bremsen. Derfor arbejder regeringen målrettet med en ny life science-strategi. Et vigtigt skridt på vejen er at tiltrække mere produktion til Danmark og sørge for, at gode investeringsmuligheder ikke bremses af langsommelige godkendelsesprocesser. På den måde kan vi udvikle og understøtte life science i Danmark i årene frem.”
I december 2023 kom Life Science Rådet med deres 12 anbefalinger til regeringen. Her lød anbefaling 10 på, at rammerne for Danmark som produktionsland ift. life science skal styrkes.
Rådet peger på, at det kan ske gennem udpegning af industrizoner egnet til life science-produktion og mere effektive godkendelsesprocesser for tilladelser.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Briller før brag: Nye tiltag skal mindske antallet af fyrværkeriulykker28.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beskyttelsesbriller er en vigtig tilføjelse til nytårsklæderne. Tal fra seneste nytårsaften viser, at 73 procent af de alvorligt tilskadekomne ikke bar beskyttelsesbriller. Derfor vil der i år være ekstra fokus på at bære briller.
Erhvervsministeren ansætter Thomas Schjødt midlertidigt som særlig rådgiver19.12.2025 12:05:11 CET | Pressemeddelelse
Thomas Schjødt er ansat midlertidigt som særlig rådgiver for erhvervsministeren, mens nuværende særlig rådgiver, Søren Andersen, er på forældreorlov. Thomas Schjødt kommer fra en stilling som chefrådgiver hos Radius CPH. Thomas har været særlig rådgiver for bl.a. tidligere minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, samt særlig rådgiver for tidligere indenrigs- og boligminister, Christian Rabjerg Madsen. Thomas Schjødt er uddannet cand.scient.pol. og har første arbejdsdag i Erhvervsministeriet den 5. januar 2026.
Nu banes vejen for at styrke butikslivet og udviklingen i Danmarks lokalsamfund19.12.2025 09:10:49 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget en modernisering af lukkeloven, som bl.a. giver butikker i mindre byer lov til at holde åbent på lukkedage som f.eks. årets helligdage.
Nu bliver det langt nemmere og hurtigere for forbrugerne at finde benzinpriser online18.12.2025 12:00:05 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. januar forpligtes brændstofselskaberne til at offentliggøre pumpepriserne online. Med Google Maps bliver det hurtigt og nemt for forbrugerne at finde den bedste pris på benzin og diesel.
Dansk EU-formandskab lander aftale, der gør investeringer nemmere og billigere for europæerne18.12.2025 07:54:57 CET | Pressemeddelelse
Mange vælger at lade deres opsparing arbejde i stedet for bare at lade pengene stå i banken. Nu har EU-Parlamentet og Rådet lavet en ny aftale, der skal gøre det nemmere for helt almindelige mennesker at investere i fonde og andre investeringsprodukter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum