Dansk life science står stærkt trods global uro
24.8.2026 13:54:23 CEST | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt, viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark.
Dansk life science-industri er en motor for vækst, beskæftigelse og velstand i Danmark. Trods krig, konflikt og høje energipriser fortsætter industrien med at imponere. Det viser Erhvervsministeriets årlige temperaturmåling af industrien, Life science-industriens økonomiske fodaftryk.
I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark. Det svarer til 22 procent af den samlede danske vareeksport fra Danmark. Samtidig viser analysen fortsat fremgang i lægemiddelindustriens produktion og en stigning i beholdningen af direkte udenlandske investeringer i dansk life science, der nåede 102 mia. kr. i slutningen af 2025.
Analysen viser også, at industrien står overfor en række udfordringer. Den globale konkurrence spidser til. Og selvom Danmark fortsat ligger i front i EU målt på kliniske forsøg relativt til indbyggertal, taber EU terræn, særligt til Kina. Derudover dominerer USA fortsat markedet, idet størstedelen af de mest værdifulde lægemiddelvirksomheder er amerikanske.
Erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard siger:
“Life science er en dansk styrkeposition, der bygger på årtiers samarbejde mellem virksomheder, forskere og sundhedsvæsenet. Tallene viser, at industrien leverer – også i en urolig tid. Men succesen kan ikke tages for givet. Konkurrencen fra Kina og USA skærpes. Derfor er det en helt central ambition for mig, at vi styrker rammerne for adgang til behandling, flere kliniske forsøg og lettere vej fra forskning til forretning. Vi skal styrke rammerne for life-science industrien, så vi kan indfri målet om 350 mia. kr. i eksport i 2030 – til gavn for patienter, sundhedsvæsen og dansk økonomi”
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu åbner støtte til investeringer i flere grønne industrier2.10.2026 12:41:49 CEST | Pressemeddelelse
Der åbnes nu for, at virksomheder kan søge om midler fra Grøn Investeringsordning. Ordningen skal i 2026 med 629 mio. kr. i målrettet støtte styrke danske grønne styrkepositioner og gøre det mere attraktivt at producere grøn teknologi i Danmark.
Nye regler skal styrke tilliden til grønne valg28.9.2026 09:01:01 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag skal virksomheder kunne dokumentere de grønne budskaber, de bruger i deres markedsføring. Samtidig skal reglerne bidrage til fair konkurrence for de virksomheder, der reelt investerer i den grønne omstilling.
1,3 millioner ulovlige varer fjernet fra onlineplatform24.9.2026 15:04:18 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsstyrelsen har netop fået fjernet 1,3 mio. ulovlige varer fra en online markedsplads. Varerne er både farlige for forbrugere og fair konkurrence. Erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard vil stramme grebet om platformene.
Endeligt bekræftet: Lolland Kommune får industripark23.9.2026 11:53:37 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og aftalepartierne bag Aftale om Rød løber for produktionsvirksomheder er blevet enige om at udpege et areal i Lolland Kommune som en statslig industripark sammen med de øvrige industriparker.
Ændring af eksportkontrolloven skal sikre danske virksomheders fortsatte drift27.8.2026 10:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være muligt for danske virksomheder at køre videre, selvom de er ejet eller kontrolleret af personer, der havner på EU’s sanktionsliste. Tiltaget skal sikre beskyttelse af danske arbejdspladser og dansk produktion.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum