Morten Remar - Et liv med musik og mord
Kom og vær i godt selskab med musiker og krimiforfatter Morten Remar, når han d. 12. marts er gæst på Hovedbiblioteket i Viborg, hvor han engageret vil fortælle om sin omtumlede barndom, de vilde år med Back to Back, samt om sin beslutning om at flytte til Viborg og hvorfor han fik lyst til at skrive krimier om mord.

Vi kommer til at høre om de mere end 35 år, hvor Morten Remar som sanger, sangskriver, musiker og producer, har været en del af den etablerede danske musikscene, både som solist og ikke mindst som den ene del af duoen Back To Back.
Med over 200 udgivne sange, er Morten en erfaren sangskriver, og åbner blandt andet op om processen med at skrive personlige sange, der favner bredt, om tilfredsstillelsen ved at få et hit og hvordan han har kæmpet med at stå på en scene og lært at værdsætte succesen.
Forfatterdrømmen
Hør også om, hvordan han sent i livet gjorde en gammel forfatterdrøm til virkelighed, en proces han sammenligner med at bestige Mount Everest uden nogen erfaring. Nu, otte år efter debuten og med syv bøger bag sig, tør han godt kalde sig forfatter og dele ud af sine erfaringer og hvordan han arbejder med en roman.
Måske vil du også høre om, at Morten Remar som ung ville være tegneserietegner, har deltaget som sangskriver i Dansk Melodi Grand Prix to gange, vundet internationale racerløb i en Ferrari 360 Challenge, været en del af P3’s Monkey Business med Adam Duvå Hall og Mads Vangsø, læst Astronomi på et engelsk universitet, haft sit eget videnskabsprogram på DR P1, lavet tv-børneprogrammet Dig og Mig og Vito på DR1, udgivet 11 album, har eget pladelabel PopGun Records, og haft et internationalt hit som musikproducer.
Vennen, mediemanden og podcastværten Niels Sønderby vil forsøge at guide os alle igennem en god aften.
Det er tirsdag d. 12. marts kl. 19.00 på Hovedbiblioteket i Viborg og billetter à 75 kr. købes via viborgbib.dk. Arrangementet er støttet af Statens Kunstfond.
Kontakter
Merete Breinhild Johansen, Viborg Bibliotekerne
mejoh@viborg.dk, 20 45 66 39
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Varsler og myter om vejret – foredrag med meteorolog Jesper Theilgaard på Hovedbiblioteket i Viborg7.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med mere end 40 års erfaring som vejrformidler, herunder sin tid som tv-meteorolog på DR, har Jesper Theilgaard en unik indsigt i klimaets udvikling
Funk, reggae og afrorytmer for børnefamilier i Viborg Kommune3.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I samarbejde med Levende Musik i Skolen, inviterer Viborg Bibliotekerne til en forrygende familiekoncert med det erfarne orkester ”Drums Across”.
Børnekunst og H.C. Andersen-hyldest i Gudenåhuset2.4.2025 13:59:37 CEST | Pressemeddelelse
”H.C. Andersens liv og eventyr – fra fattig skomagersøn til verdensberømt eventyrdigter”. Sådan lyder temaet for dette års børnekunstudstilling i Gudenåhuset i anledning af, at det i år er 150 år siden den berømte eventyrdigter døde - kig forbi og se de skønne værker, som børnene har fremstillet
Forårskoncert med Sing4fun og Viborg Big Band27.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev kulminationen på et spændende samarbejde mellem Viborg Big Band og Viborg-koret Sing4Fun til en forrygende og energisk koncert d. 9. april på Hovedbiblioteket i Viborg
Grønlands og kongerigets fremtid - hvad vil der ske? Foredrag på Hovedbiblioteket i Viborg d. 8. april26.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sjældent har diskussionen om Grønlands fremtid, Grønlands plads i det danske kongerige og Grønlands forhold til resten af verden været så omdiskuteret
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum