Invitation til doorstep om overenskomst mellem regionerne og sundhedskartellet
Det er indgået en overenskomst mellem Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN) og Sundhedskartellet, som præsenteres i Regionernes Hus kl. 09.45.
Pressen er velkommen fra kl. 09.30 mandag 26. februar 2024 i Regionernes Hus, Dampfærgevej 22, 2100 Kbh. Ø.
Tilmelding til doorstep er ikke nødvendig.
Kontakter
Pressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Regionerne prioriterer det nære sundhedsvæsen og hurtigere behandling i budgetaftaler18.9.2025 11:51:40 CEST | Pressemeddelelse
Alle fem regioner har budgetaftaler på plads for 2026. Regionerne afsætter ekstra penge til at styrke almen praksis samt den øvrige praksissektor og det nære sundhedsvæsen. Derudover afsætter regionerne midler til kortere ventetid og bedre behandling på hospitalerne.
Vaccination mod influenza og covid-19 begynder den 1. oktober10.9.2025 10:56:37 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 1. oktober kan danskere over 65 år og borgere i øget risiko for alvorligt sygdomsforløb blive vaccineret mod influenza og covid-19. Vaccinationerne tilbydes i hele landet i regionale vaccinationscentre og hos Danske Lægers Vaccinations Service.
Regionernes Åbent Hospital 2025 fik søndag besøgsrekord med over 21.000 gæster7.9.2025 18:05:25 CEST | Pressemeddelelse
Søndag afholdt de fem regioner til Åbent Hospital på 25 hospitaler, byggerier og ambulancestationer landet rundt. 21.214 danskere kiggede forbi, og det er besøgsrekord.
Regionerne inviterer til Åbent Hospital på søndag 7. september3.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På søndag kan alle nysgerrige komme indenfor på udvalgte hospitaler, byggerier og ambulancestationer, når de fem regioner holder Åbent Hospital. I 2025 byder 25 steder velkommen landet rundt. Det er ny rekord.
Danske Regioner: Giv direkte adgang til fysioterapi med tilskud2.9.2025 12:05:02 CEST | Pressemeddelelse
Det bør ikke være nødvendigt, at man først skal forbi egen læge for at blive henvist til en fysioterapeut, mener Danske Regioner. Danskerne bør i stedet have direkte adgang til almen fysioterapi med tilskud.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum