Den Grønne Ungdomsbevægelse

Fødebrug & Landvarer ser frem til en høj CO2-afgift på landbruget.

Del

Landbrugslobby-organisationen Fødebrug & Landvarer ser frem til Svarer-udvalgets længe ventede anbefalinger til en CO2-afgift på landbruget. Derfor står organisationen parat foran Eigtveds Pakhus kl. 10 i dag med croissainter, kaffe og smagsprøver på det som lobbyorganisationen ser som fremtiden for dansk landbrug: flækærter. 

“I dag står landbruget for mere end en tredjedel af Danmarks samlede CO2-udledninger og 80% af vores opdyrkede areal bruges på at dyrke dyrefoder. Vi ser gerne et landbrug, der i højere grad producerer mad til mennesker. Dyrker vi flere planteproteiner til mennesker, kan vi skabe mere mad på færre kvadratmeter, give mere plads tilbage til naturen og forsyningssikre Danmark for fremtiden.” udtaler Christian Hansen fra Fødebrug & Landvarer.

Når Svarer-gruppens anbefalinger offentliggøres kl 11 her til formiddag forventer Fødebrug & Landvarer et bud på en ambitiøs CO2-afgift, der som et led i en grøn omstilling af landbruget kan være med til at fremtidssikre dansk fødevareproduktion.

“Jeg holder rigtig meget af dansk landbrug, og jeg tror fuldt og fast på, at de rette politiske rammer kan skabe en sektor med nok hænder og sunde, grønne madvarer i verdensklasse.” Udtaler Rebecca Borch Hisseldahl fra Fødebrug og Landvarer.

Nøgleord

Kontakter

Christian Hansen
42 52 05 05
cghprivat@gmail.com

Billeder

Om Den Grønne Ungdomsbevægelse

Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.

Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

Unge over hele skandinavien går på gaden mod norsk olie16.1.2025 09:05:46 CET | Pressemeddelelse

Over hele Skandinavien demonstrerer unge torsdag formiddag mod de 53 nye olielicenser, som den norske regering tirsdag uddelte til olieindustrien på en konference i den norske by Sandefjord. Konferencen blev blokeret af aktivister, som krævede en akut udfasningsplan for olie. Dette budskab bliver nu støttet op af unge i Stockholm, Oslo og København, som kritiserer, at Norge ekspanderer olieproduktionen alt imens klimakrisen eskalerer, Californien står i flammer og Norden desperat har brug for grøn og pålidelig energi i en europæisk energikrise.

Danske unge, bedsteforældre og Greta Thunberg blokerer norsk oliekonference14.1.2025 11:39:45 CET | Pressemeddelelse

Danske unge har her til formiddag tilsluttet sig norske aktivister og bedsteforældre samt Greta Thunberg i at blokere en oliekonference i Norge. Mens Los Angeles brænder, mødes norske oliechefer og politikere for at fejre offentliggørelsen af dusinvis af nye olielicenser. Licenser der endnu engang skal udvide den norske fossile produktion. De unge vil stoppe oliechefernes skåltaler og blokerer tirsdag hele konferencen med et krav om en udfasningsplan.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye