Den Grønne Ungdomsbevægelse

No future uden Fridays For Future

14.4.2026 10:03:53 CEST | Den Grønne Ungdomsbevægelse | Pressemeddelelse

Del

Danske skoleelever vil igen strejke for klimaet, efter at Fridays For Future officielt genopstår i dag kl. 16 med deres første møde på Store Kongensgade 40C. I en verden i opbrud og kaos træder fremtidens generation til og viser os vejen til en grønnere og fredligere fremtid.

Med det første intromøde i dag kl. 16 på Store Kongensgade 40C genopstår Fridays For Future officielt igen i Danmark. En organisation med unge klimaaktivister, som vil skolestrejke hver fredag imod manglende klimahandling og for en grøn retfærdig omstilling. 

I en tid hvor klimaminister Lars Aagaard snakker om at Danmark skal forlænge deres olielicenser til 2050 og Klimarådet har dumpet regerings plan for at nå 2030 klimamålet, så har Danmark aldrig som nu haft brug for den unge generations nye og klare stemmer i klimakampen  

"Vi børn og unge ved godt, at det, politikerne gør nu, vil få store konsekvenser for vores fremtid. Derfor vil vi skabe et hyggeligt og trygt fælleskab og kæmpe for mere grøn handling“ udtaler Maja Jønsson Geist, en af initiativtagerne til genoprettelse af Fridays For Future i Danmark

Internationalt startede organisation Fridays For Future som en forlængelse af Greta Thunbergs skolestrejke for klimaet ude foran det svenske parlament tilbage i august 2018.

Kontakter

Om Den Grønne Ungdomsbevægelse

Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.

Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

"Guerrilla" lysprojektioner i Aarhus i weekenden23.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Guerrilla-projektioner med grønne budskaber kunne spottes forskellige steder i Aarhus i løbet af weekenden. Projektionerne er lavet af Den Grønne Ungdomsbevægelse og baseret på deres fem krav til folketingskandidaterne. “Det er en måde at tage noget magt over gadebilledet. Vi har ikke lige så mange penge som f. eks erhvervslivet under valgkampen, men derfor er vores budskab jo stadig vigtige”, siger Sara Arvidsson Corneliussen fra bevægelsen. Mandag aften kl 20, dagen før folketingsvalget, vil den sidste projektorvisning ske på demokratihuset Sager Der Samler, hvor alle er velkomne til at se på. Aktivisterne håber at projektionerne kan være med til at vække noget i dem, der ser dem: “Vi vil med projektionerne gerne sætte fokus på de fem krav vi har til politikerne, som alle handler om grøn velfærd og en retfærdig grøn omstilling. Motiverne viser problemerne, der er i dag, men vi forsøger også at vise håbet og alternativerne frem. Grundlæggende er vores krav jo mere håb for fremtiden. V

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye