Vinder million i Lotto og bruger det meste på lån og luksus-ferie: ”Resten skal vi klatte væk!”
Bare fordi man er fornuftig behøver man jo ikke være kedelig! En vestsjællandsk mand i 40’erne vinder 1.000.000 i Lotto og har pludselig råd til både låne-afdrag og ekstra luksus til hverdag og fest.

”Hvis man flotter sig lidt ekstra, så løber pengene altså hurtigt!”
Sådan siger en vestsjællandsk mand midt i 40’erne, som for nyligt var så heldig at vinde 1.000.000 skattefrie kroner, da han havde spillet Lotto via sin mobiltelefon.
Hans kupon blev udtrukket i ekstratrækningen Millionærchancen, og så stod der pludselig en million på kontoen – og hvad gør man så?
”Jeg gik totalt i praktisk mode for at finde ud af, hvordan vi kunne få mest muligt ud af gevinsten. For hvis man ikke passer på, så klatter man dem jo bare væk!” siger han.
Det ’mest praktiske’, som manden kunne komme frem til, var at bruge en stor sum på at afbetale på gælden, hvilket helt konkret betyder, at manden og hans kone nu har 7.000 kroners ekstra luft i budgettet til tant og fjas, hver eneste måned.
Derudover, så blev der også lige råd til lidt – eller meget – ekstra luksus på en charterferie sydpå. Ferien, en ’kærestetur’ med konen, var allerede booket og betalt, før gevinsten kom i hus, men:
”Med gevinsten så kunne vi rigtigt flotte os dernede. Den fik lige lidt ekstra på det hele. Vi kørte lidt mere taxa, vi fik opgraderet vores all inclusive, så der også var ekstra roomservice, og så blev det nogle lidt dyrere solbriller, jeg købte. Du ved, ikke dem der, man køber af en mand, nede på stranden, men nogle ordentlige nogen. Det var lækkert,” fortæller manden, som fortæller, at langt størstedelen af gevinsten dermed allerede er væk igen. Men ikke den hele.
”Vi har jo stadig lidt ekstra på bufferen. Jeg har efterladt 100.000 kroner på bufferkontoen. Så kan vi gå og klatte det væk. Man skal jo også kunne mærke det, når man har vundet en million, ik?” slutter han.
Om Millionærchancen
Millionærchancen gik fra 2015 til og med august 2023 under navnet Millionærgarantien, men den gør stadig det samme: Garanterer, at der hver eneste uge findes to heldige danskere, der vinder 1.000.000 kroner. De to millionærer findes ved lodtrækning blandt samtlige ugens spillede rækker - uanset om der er gevinst på rækken. Derudover så trækkes der sidste lørdag i måneden lod om 5 x 1.000.000 på alle månedens spillede rækker - så husk at gemme din kupon, også selv om der ikke skulle være gevinst i første omgang.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Uhyggelig stor gevinst i Lotto: Dansker løber med 20 mio. kr.2.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Weekenden bød ikke kun på halloween og uhyggelige kostumer, men også på en Lotto gevinst, der fik hårene til at rejse sig – af glæde! I hvert fald for en heldig dansker fra Tårnby Kommune, som ramte plet på de syv vindertal og nu kan se frem til at indkassere 20 millioner skattefrie kroner.
”Goddag, det er Danske Spil – sidder du ned?”1.11.2025 09:31:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan ville du reagere, hvis du blev ringet op og fik at vide, at du havde vundet årets største gevinst i Lotto? Her kan du læse ægte reaktioner fra heldige vindere – og måske få inspiration til den dag, telefonen ringer hos dig…
Danske Spil skyder valgkamp i gang med borgmesterodds: Enhedslisten og Barfod er favorit i København31.10.2025 11:50:00 CET | Pressemeddelelse
Den 18. november skal du huske at stemme til kommunalvalget - ifølge Danske Spils odds på borgmesterposterne er der lagt op til et spændende valg i flere kommuner.
Gustav i frit fald på dansegulvet: Danske Spil forudser exit Salinas31.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Spils forhåndsfavorit spås at skulle forlade konkurrencen fredag aften – men overraskelsen lurer i omdansen.
Vandt millioner i Eurojackpot: ”Lægen troede, den var helt gal med mig!”30.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Esbjerg fik million-opkald fra Danske Spil kort før lægeaftale. Det fik pulsen helt i vejret, så lægen var bekymret for kvindens helbred.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum