To nye millionærer i Klasselotteriet – her bor de
20.10.2026 08:45:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Danske Spil havde travlt ved kasseapparatet i sidste uge. Udover millionærer på Lotto og Eurojackpot, var der også to danskere, der blev millionærer på den månedlige trækning i Klasselotteriet.

De To Millionærer fra Klasselotteriet… det lyder næsten som titlen på en sommerhus-krimi, men det handler i virkeligheden bare om de to danskere, der i sidste uge var overordentligt heldige, da der blev trukket lod i Klasselotteriet.
De sad nemlig med de helt rigtige lodnumre og delte derfor lige over 2,5 millioner kroner.
Den heldigste af de to kommer fra Frederikshavn Kommune. Vedkommende vandt ikke mindre end 1.504.530 kroner.
Nummer to på listen vandt 1.003.030 kroner, og den milliongevinst landede i Lyngby-Taarbæk Kommune.
Trækningen i Klasselotteriet finder sted den 15. i hver måned. Der er 46 millioner kroner i puljen og op til 15 milliongevinster, men da man kan nøjes med at spille med på halve, kvarte og ottendedelslodder, bliver flere milliongevinster som regel også delt op i mindre bidder.
“Vi glæder os altid over at kunne give flere danskere en rigtig god grund til at smile ekstra bredt, når vi udbetaler store eller rigtig store milliongevinster. Det er vigtigt for os, at vinderne føler sig godt hjulpet på vej med deres nye tilværelse, og derfor står vores erfarne rådgivere klar fra første dag. Vi rådgiver hundredvis af heldige million-vindere hvert eneste år, og derudover inviterer vi alle vindere af mindst 1 million kroner med til en særlig millionærfrokost hos Danske Spil, hvor de kan mødes og udveksle erfaringer med andre, der er i samme situation,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, der står bag både Lotto, Vikinglotto, Eurojackpot og Klasselotteriet.
Nøgleord
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Millioner vundet i supermarkedet – har du spillet Lotto?19.10.2026 08:54:06 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil venter stadig på at høre fra to heldige danskere, der har spillet Lotto i henholdsvis Meny og Brugsen.
Dansker vinder knap 19 millioner kroner i Eurojackpot14.10.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom førstepræmien gik til Tyskland efter tirsdagens Eurojackpot trækning, var der også god grund til at juble i Danmark. En dansker var nemlig én af syv europæere, der løb med en ganske udemærket andenpræmie.
Eurojackpot - 750 millioner og evig efterårsferie13.10.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er efterårsferie, og man kan endelig slappe lidt af. Og måske drømme lidt om de 750.000.000 kroner i Eurojackpots førstepræmiepulje, som ville kunne forlænge ferien i det uendelige?
Her landede weekendens millioner: Tjek din kupon12.10.2026 12:07:52 CEST | Pressemeddelelse
Selvom førstepræmierne udeblev i weekendens trækninger, gjorde milliongevinsterne ikke. Hele fem blev det til, nemlig tre danske tredjepræmier i Eurojackpot og to vindere af Millionærchancen i Lotto. Se her, hvordan millionerne fordeler sig.
Folk spørger stadig: ’Var det ikke her, der blev vundet i Eurojackpot?’9.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarkshistoriens største gevinst blev vundet i Eurojackpot i Trianglen på Østerbro – og det er stadig noget, kunderne snakker om, når de kommer for at spille Eurojackpot eller Lotto.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum