
Nul-emissionszoner er et stort fremskridt for klima, støj og luftkvalitet
9.2.2024 14:57:24 CET | Rådet for Grøn Omstilling | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale vil gøre det muligt for de større byer i Danmark at lave nul-emissionszoner, hvor der som udgangspunkt kun må køre elkøretøjer. Miljøorganisationen Rådet for Grøn Omstilling er glade for den nye mulighed, men mener at der er underlige undtagelser.

En ny aftale indgået mellem regeringen og SF, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet giver kommunerne mulighed for at indføre nulemissionszoner.
”Det er rigtigt glædeligt at staten ikke længere vil forhindre de større byer i Danmark i at lave nul-emmissionszoner, men det er besynderligt at man ikke vil give mulighed for at regulere den tunge trafik og kun vil tillade det i meget begrænsede områder”, siger Jeppe Juul Transportpolitisk chef i Rådet for Grøn Omstilling.
I aftalen lægges der op til at nulemissionszonerne ikke skal omfatte lastbiler og busser, hvilket Rådet for Grøn Omstilling finder helt misforstået.
”Der er ingen grund til at, undtage busser og lastbiler – tværtimod. Det er et besynderligt og misforstået hensyn at tage i tætbefolkede byområder, hvor vi netop har brug for den fulde effekt af nul-emmissionszoner i form af mindre støj og luftforurening”, siger Jeppe Juul.
Nysalget af el-lastbiler i Danmark var allerede på 6,3% i 2023, og de fleste bybusser er allerede omstillet til el i 2025. Jeppe Juul understreger at der derfor ikke er nogen tekniske grunde til at undtage disse køretøjer. Nulemissionszoner kunne i stedet bruges til at få de sidste bybusser med. Samtidig henviser han til hvad der sker i andre lande.
”I Holland vil man til næste år have minimum 30 byer med nul-emmissionszoner, der netop gælder varebiler og lastbiler. Så det vil være absurd at lade som om det ikke kan lade sig gøre, og vi håber det er en fejl, der bliver rettet inden loven skal vedtages”, siger Jeppe Juul.
Den politiske aftale skal til efteråret fremsættes som lovforslag.
Kontakter
Jeppe JuulTransportpolitisk chefRådet for Grøn Omstilling
Tlf:30299982jeppe@rgo.dkOm os
Rådet for Grøn Omstilling er en uafhængig miljøorganisation, der arbejder for at fremme en grøn og bæredygtig omstilling af samfundet. Det gør vi ved at skabe og formidle viden om grønne løsninger og ved at påvirke politikere, virksomheder og borgere til at træffe grønne valg.
Følg pressemeddelelser fra Rådet for Grøn Omstilling
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rådet for Grøn Omstilling
Stor kortlægning af PFAS i byggeriet på vej10.9.2026 08:55:48 CEST | Pressemeddelelse
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer. Et nyt projekt skal derfor skabe den viden og de konkrete værktøjer, som byggebranchen har brug for til at identificere og udfase disse evighedskemikalier
Bilers vokseværk kan fjerne 10.000 p-pladser i København24.6.2026 09:39:49 CEST | Pressemeddelelse
Nye biler bliver 1,2 cm længere hvert år, viser ny analyse København kan miste op mod 10.000 parkeringspladser som følge af bilernes voksende størrelse Tendensen mod stadig større biler kan føre til 400 flere trafikdræbte om året i 2040 sammenlignet med et scenarie med mindre biler I 2040 kan 40 % flere gående børn blive dræbt i trafikulykker sammenlignet med et scenarie med mindre biler
Ny grøn regering starter godt!2.6.2026 19:31:55 CEST | Pressemeddelelse
Præsentationen af regeringsgrundlaget for den nye regering vækker glæde hos miljøorganisationen Rådet for Grøn Omstilling. Der kalder regeringen ’den grønneste vi har haft.
Bred alliance advarer: EU-forslag kan svække beskyttelsen af dansk miljø, drikkevand og sundhed1.6.2026 13:41:13 CEST | Pressemeddelelse
En række danske organisationer opfordrer regeringen til at afvise centrale dele af et nyt EU-forslag, der kan holde farlige pesticider længere på markedet og begrænse Danmarks mulighed for at beskytte borgere og miljø
Løsning i sigte for forurenede havnebyer: Sæt strøm til færgerne10.3.2026 09:10:17 CET | Pressemeddelelse
Mere end halvdelen af Europas færger kan skifte fra diesel til elektricitet inden for det næste årti og samtidig forblive økonomisk konkurrencedygtige. Danske færgeruter er blandt de mest klimatunge i Europa