Pædagogiske assistenters popularitet fortsætter opad
Stadig flere kommuner ansætter pædagogiske assistenter og opretter uddannelsespladser til elever for at få endnu flere af de dygtige, erhvervsuddannede medarbejdere til fremtidens dag- og botilbud. En oplagt del af løsningen på personalemanglen på det pædagogiske område, påpeger FOA-formand.

Tiden er for længst forbi, hvor faglærte pædagogiske assistenter led af høj ledighed, måtte droppe drømmen om at bruge deres uddannelse og finde anden beskæftigelse. I stedet er der i disse år landet over gode jobmuligheder, viser arbejdsmarkedsbalancen hos Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. For de pædagogiske assistenter bliver mere og mere populære at få ind i personalegruppen i dag- og botilbud.
Ser man på, hvor mange pædagogiske assistenter, kommuner og regioner har ansat, taler tallene da også deres eget klare sprog: Mens der i 2018 omregnet til fuldtidspersoner var 5.558,5 pædagogiske assistenter ansat, var tallet i oktober i fjord steget til 7.309,3 – en stigning på 1.750,8 fuldtidspersoner eller 31 procent.
”De unge, som læser til pædagogisk assistent i dag, uddanner sig direkte ind på et arbejdsmarked, der hungrer efter at få fat på dem. En stor del af kommunerne har virkelig fået øjnene op for, hvor stort et potentiale, de udgør, og hvor dygtige medarbejdere de pædagogiske assistenter er, fordi de er uddannet til at håndtere alt fra forældrekontakt til planlægning og igangsættelse af pædagogiske aktiviteter med både børn, unge og andre mennesker med behov for en pædagogisk indsats. I en tid med generel mangel på pædagogisk personale, er de pædagogiske assistenter en helt oplagt del af løsningen,” siger FOAs forbundsformand Mona Striib.
Estimater har hidtil lydt, at vi på grund af stigende børnetal og realiseringen af minimumsnormeringer alene i dagtilbud vil komme til at mangle op mod 14.000 ansatte.
”Det bør vel at mærke være uddannet personale, så der ikke kommer længere mellem ansatte med en pædagogisk uddannelse,” siger Mona Striib.
At stadig flere ser de pædagogiske assistenter som en del af fremtidens pædagogiske personale, fremgår også af, at der mange steder oprettes flere uddannelsespladser. I oktober sidste år var der således beregnet i fuldtidsstillinger 1.872 pædagogisk assistentelever på kommunernes og regionernes lønningslister. Tilbage i 2020 var det samme tal kun 1.586.
En af dem, der følger tendensen og udvider skaren af pædagogiske assistenter, er Høje-Taastrup Kommune. Her opretter man lokalt 20 uddannelsespladser, som unge kan søge ind på til marts med studiestart i august. I kommunens pressemeddelelse om de nye uddannelser siger borgmester Michael Ziegler:
”I Høje-Taastrup Kommune har vi taget et vigtigt skridt for at imødekomme de arbejdskraftsudfordringer, vi oplever på vores pædagogiske arbejdspladser. Faglærte pædagogiske assistenter skal sammen med pædagoger og pædagogmedhjælpere udvikle den pædagogiske kvalitet i vores institutioner. Vi sikrer fremtidens arbejdskraft på det pædagogiske område ved at uddanne eleverne lokalt i samarbejde med SOSU H. Det er rart, at vi gen kan tilbyde vores unge mennesker en erhvervsuddannelse i lokalområdet.”
Også kommuner som Kalundborg, Holstebro og Sønderborg har oprettet flere pladser til at uddanne pædagogiske assistenter.
”Det er virkelig stærkt og den helt rigtige vej at gå. Vi har hårdt brug for pædagogiske assistenter både her og nu til at sikre minimumsnormeringer, men også på sigt til at sikre velfærd for flere. Ikke bare i dagtilbud, men også i SFO’er, i fritidsklubberne og ikke mindst på bosteder,” siger Mona Striib.
Nøgleord
Kontakter
Mona StriibForbundsformand
46 97 23 12
Om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 32 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Maddag bliver orange i år9.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 24. september afholdes Maddag for 12. gang. Sammen fejrer daginstitutioner og plejehjem måltidet, og i år er det kulinariske tema orange mad.
Stærk start på OK-forhandlinger: FOA samler 1.700 tillidsvalgte2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
FOAs startskud til overenskomstforhandlingerne for offentligt ansatte lyder netop nu. Op mod 1.700 tillidsvalgte samles tirsdag til stormøde for at debattere medlemmernes ønsker til hvilke krav, FOA skal stille til arbejdsgiverne ved OK26.
FOA: Ros til regeringen for en finanslov med mange gode nyheder for velfærden29.8.2025 11:03:50 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forslag til finanslov indeholder en række konkrete forbedringer af velfærden, mener FOA, som tager godt imod regeringens udspil.
FOA: Tiltrængt løft af dagtilbud i finanslovsudspil26.8.2025 07:44:37 CEST | Pressemeddelelse
Kvaliteten halter og de voksne står ofte alene med for mange børn i landets dagtilbud. Regeringens finanslovsudspil om flere voksne og nye regler for minimumsnormeringer falder derfor på et knastørt sted.
Ældre Sagen og FOA slår alarm efter ny undersøgelse: Plejehjemmene er presset til bristepunktet26.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at selvom beboerne på landets plejehjem er blevet langt dårligere er normeringen ikke fulgt med. Tallene afslører også store geografiske forskelle på, hvor meget personale der er til de ældre på tværs af kommuner. Navnlig om natten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum