Giv sælerne ro i vinterferien
Sæler, der ligger alene på stranden, giver ofte anledning til bekymring blandt danskerne, men sælerne er sjældent i nød. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at give sælerne ro i vinterferien.

I skoleferierne kommer telefonerne ved Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812 ofte på overarbejde, men det er ikke nødvendigvis fordi, at der er flere dyr i nød. I vinterferien kommer der ofte en stigning i opkald om sæler. Det skyldes, at folk har fri og derfor er mere ude i naturen.
- Det kan mærkes hos Vagtcentralen, når folk går på ferie. Mange familier nyder at kunne tage en tur på stranden, og her ser de måske en sæl ligge alene i vandkanten. Det er de fleste mennesker ikke vant til, så de tror, at sælerne er i nød. Men det er de sjældent, siger Peter Gravlund Nielsen, Biolog ved Dyrenes Beskyttelse. Han fortsætter:
- Sælerne har også behov for at hvile sig på land en gang i mellem. De kan ikke opholde sig i vandet hele tiden, og derfor søger de op på land.
Enlige sæler er ikke i nød
Sæler er vilde dyr, så det er vigtigt at holde god afstand til dem, så de ikke føler sig truet af mennesker. Ser man en sæl ligge alene på stranden, er det ikke nødvendigvis et tegn på, at den er i nød – den hviler sig højst sandsynlig bare.
Hvis sælen har tydelige skader, såsom sår eller andre tegn på sygdom, er det vigtigt at ringe til Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral på 1812, der ud fra sælens tilstand kan vejlede om, hvorvidt den er i nød eller ej. Hvis man bare ser en enlig sæl, skal man blot lade den ligge i fred, så den kan få ro til at hvile sig, siger Peter Gravlund Nielsen.
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse roser regeringen: Hævet strafferamme er vigtigt våben mod dyremishandling10.9.2025 06:01:31 CEST | Pressemeddelelse
Der venter hårdere straffe og flere efterforskningsmuligheder i sager om dyremishandling. Det glæder Dyrenes Beskyttelse, der håber, at den hævede strafferamme gælder alle de groveste sager.
Dyrenes Beskyttelse kræver politisk handling: Bekymrende mange flytter fra deres kæledyr26.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hundredvis af katte og hunde bliver efterladt alene til en uvis skæbne, fordi deres ejere flytter fra dem. På ét år har Dyrenes Beskyttelse modtaget henvendelser om 773 dyr, der er blevet efterladt i en flytning, og det får nu organisationen til at kræve politisk handling.
90 på 3 dage: Internat drukner i kattekillinger22.8.2025 13:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Kattekillingerne vælter ind hos Dyrenes Beskyttelse i Århus som aldrig før. Nu skal killingerne have et nyt hjem
Det Dyreetiske Råds udtalelse peger på massivt svigt af dyrene i svineproduktionen21.8.2025 09:23:07 CEST | Pressemeddelelse
Skadelig avl, fikserede søer, minimal plads i staldene og halekupering som modsvar til de ringe forhold. Alle forhold bliver fremhævet som uacceptable for grisene af Det Dyreetiske Råd.
Rekordmange udrykninger til dyr i sommerknibe18.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren står på afslapning for de fleste danskere. Men for landets dyrereddere er ferieperioden den travleste. Denne sommer slog alle rekorder med 9014 udrykninger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum