Stor kampagne i hele landet skal advare os mod digital svindel
Digital svindel er et voksende problem. Stadig flere er ofre for det. Landets banker er fra i dag afsendere på en stor, landsdækkende kampagne, der skal advare os alle mod at blive ofre og klæde os på til, at gennemskue de kriminelle. Kampagnen hedder ”Sikker bank – sammen” og kører i hele 2024.
Finans Danmark skyder i dag en stor, landsdækkende kampagne i gang. På TV, i aviser, sociale medier og i bybilledet vil man møde sloganet ”Sikker bank – sammen”. Kampagnens budskab understreger dermed, at digital svindel og de kriminelle bag kun kan stoppes, hvis vi gør det i fællesskab. Samtidig gør den op med forestillingen om, at det er nogle særlige grupper, der udsættes for svindel. Digital svindel kan nemlig ske for alle. Også for dig.
”Baggrunden er jo trist. Tallene taler deres tydelige sprog. Den digitale svindel stiger og flere og flere oplever at blive udsat for forsøg på svindel. Hvis vi skal sikre at færre bliver ofre for de kriminelles forsøg på svindel kræver det også, at vi alle er mere bevidste om de farer, der er for os alle,” siger Ulrik Nødgaard, administrerende direktør i Finans Danmark.
Ud over den store kampagne, der kommer til at køre året ud, har Finans Danmark også nedsat en særlig Svindel Task Force, der skal arbejde på at finde løsninger.
”Der er allerede 500 ansatte i landets banker, der ikke laver andet end at forebygge og bekæmpe svindel. Men vi er også nødt til at prøve at komme et skridt foran de kriminelle og finde løsninger i fællesskab, der kan stoppe den kedelige kriminalitet. Det kræver nytænkning, og det har vi sat os i spidsen for med denne her Task Force,” siger Ulrik Nødgaard.
Svindlen stiger
I 2022 løb svindlen op i 425 mio. kroner. Alene antallet af netbanksvindelsager er mere end fordoblet på et år fra 2022 til 2023. Og selvom bankerne stopper 60 procent af svindelforsøgene, så slipper de kriminelle afsted med millionstore beløb hvert år.
”Det kan vi som samfund ikke leve med. Derfor gør vi alt, hvad vi kan for at stoppe den udvikling. Det er altså både ved at finde nye kreative løsninger, men også ved at sige til befolkningen, at hvis vi skal stoppe mere af denne slags kriminalitet, så kræver det, at vi alle har paraderne oppe,” siger Ulrik Nødgaard.
Læs mere på www.sikkerbank.dk
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Rekord høje priser på ejerlejligheder i Hovedstaden: Udbudspriserne er steget med over 450 kr. pr. kvm om måneden det seneste år9.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for april 2025.
Rådet for Afkastforventninger offentliggør forventninger for 2. halvår 20251.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Rådet for Afkastforventninger har i dag offentliggjort nye halvårlige afkastforventninger for 2. halvår af 2025. Allan Polack afløser Peter Engberg Jensen i Rådet.
Høringssvar - insolvensretssystemet og kriminalitet30.4.2025 14:43:26 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Konkursrådets udtalelse om tiltag for at forebygge, at insolvensretssystemet misbruges i forbindelse med økonomisk kriminalitet.
Statistik for restancer for 4. kvartal 2024 og overtagne ejendomme for 1. kvartal 202530.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort de nyeste tal, som viser, hvor stor en andel af de samlede ydelser der ikke er betalt senest 3½ måned efter terminen. Opgørelsen laves samlet for alle private ejerboliger og indeholder dermed både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder og fritidshuse.
Unge danskere driver fremtidens investorkultur29.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er sket en betydelig forandring af det danske investorlandskab, hvor unge investorer udgør en større andel end nogensinde før. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark, der sætter fokus på den stigende investeringslyst hos de unge investorer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum