Flere lejligheder til salg i København og på Frederiksberg – men priserne stiger alligevel
9.7.2026 07:00:00 CEST | Finans Danmark | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for juni 2026.
- På landsplan er der ved udgangen af juni 5.375 ejerlejligheder til salg - et fald på knap 16,8 pct. sammenlignet med samme tidspunkt sidste år. Udviklingen er bredt funderet rundt i landet, men særligt i Aarhus og Københavns omegn er udbuddet af lejligheder til salg faldet med hhv. 57,6 pct. og 33,5 pct. sammenlignet med samme tidspunkt sidste år.
- Udviklingen i udbuddet i København og på Frederiksberg skiller sig ud fra resten af landet. Her er udbuddet af lejligheder til salg steget med hhv. 24,1 pct. og 20,2 pct.
- På landsplan er udbudspriserne på ejerlejligheder steget med godt 14,2 pct. sammenlignet med for et år siden. Udviklingen er drevet af både København, Frederiksberg og Aarhus, hvor udbudspriserne er steget med 13,2 pct., 20,4 pct. og 24,2 pct. det seneste år.
I København og på Frederiksberg er der kommet flere lejligheder til salg til højere priser. Det adskiller sig fra udviklingen i stort set resten af landet, hvor udviklingen på ejerlejlighedsmarkedet langt de fleste steder er drevet af lavere udbud og højere priser, såsom i Aarhus og Københavns omegn, hvor der er sket store prisstigninger, men hvor der også har været et stort fald i udbuddet.
”Vi ser en tendens til, at tempoet på ejerlejlighedsmarkedet i København og på Frederiksberg er en smule mere roligt, end det har været tilfældet i en længere periode. Det kan være en del af forklaring på, at vi ser et stigende antal ejerligheder til salg. At det samtidig er til højere priser, kan skyldes flere ting. Til trods for, at udbuddet er steget, er det stadig på et lavt niveau, og efterspørgslen har længe været høj. Nu står vi i en ny situation med et roligere tempo, som både købere og sælgere måske skal vænne sig til,” siger Peter Jayaswal, underdirektør for Realkredit og Ejendomsfinansiering i Finans Danmark, og fortsætter:
”I Aahus er historien en anden. Udbuddet af lejligheder til salg er faldet ret markant det seneste år, og det skaber alt andet lige en større konkurrence om boligerne på markedet. Det vil naturligt presse priserne op, hvilket også har været tilfældet i Aarhus det seneste år.”
Læs hele nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Færre danskere indhenter lånetilbud – men niveauet er fortsat højt13.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for juli 2026.
Boligmarkedet holder fast i de høje priser10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligmarkedet for juli 2026.
Boligejernes betalingsevne er fortsat stærk og stabil31.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har netop offentliggjort de nyeste tal for, hvor stor en del af boligejernes ydelser der ikke er blevet betalt senest 3½ måned efter termin. Opgørelsen dækker både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder samt fritidshuse.
Nyt rekordoptag af finansbachelorstuderende - flere unge vælger en karriere i den finansielle sektor28.7.2026 15:40:47 CEST | Pressemeddelelse
Tallene for optaget på de videregående uddannelser er netop offentliggjort.
Nye realkreditlån til ejerboliger og fritidshuse stiger21.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I årets andet kvartal fik boligejerne nye realkreditlån for knap 89 mia. kr. - en stigning på godt 9 pct. i forhold til samme kvartal sidste år. Udviklingen er både drevet af nye lån til boligkøb og til omlægninger og tillægslån. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum