ROCKWOOL Fonden: Ny politisk aftale om udenlandsk plejepersonale er fornuftig
24.1.2024 12:16:24 CET | ROCKWOOL Fonden | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag landet en ny aftale om rekruttering af udenlandsk arbejdskraft til sundhedsvæsenet. Blandt andet ønsker regeringen at undersøge, om afviste sygeplejersker fra udlandet kan få job som social- og sundhedsassistenter i Danmark.
Hertil har Mia Amalie Holstein, cheføkonom i ROCKWOOL Fonden, følgende kommentarer:
Der kan være gode grunde til at styrke arbejdskraftindvandringen.
”De kommende år stiger antallet af ældre over 70 år betydeligt, hvilket øger behovet for omsorgs- og plejepersonale. Finansministeriet har beregnet, at vi om godt 10 år vil mangle mindst 15.000 SOSU-assistenter og -hjælpere. Det er derfor ganske fornuftigt, hvis udenlandske sygeplejeruddannede, som ikke lever op til danske standarder, i stedet kan autoriseres som social- og sundhedsassistenter. På den baggrund kan der være gode grunde til at styrke arbejdskraftindvandringen.”
Arbejdskraftindvandring fører ofte til permanent indvandring
”Man skal dog være opmærksom på, at arbejdskraftindvandring ofte fører til mere permanent indvandring, og at der derfra kan opstå integrationsudfordringer. Integrationsudfordringer viser sig dels indirekte ved store beskæftigelses- og løngab ift. danskere med samme uddannelse. Flere studier peger på, at ekstra uddannelse og sprogindsatser kan lukke nogle af disse gab.
På 20 år er antallet af arbejdstilladelser til indvandrere steget fra 5.600 til næsten det tidobbelte: 51.300 i 2022, hvoraf omtrent halvdelen er til personer fra lande uden for EU. Og vores undersøgelser i ROCKWOOL Fonden viser, at omkring 30 pct. af den udenlandske arbejdskraft stadig er i Danmark 10 år efter, at de kom hertil. Dertil kommer familiesammenføringer og efterkommere. Det er således vigtigt at holde sig for øje, at arbejdskraftindvandringen fører til store befolkningsmæssige forskydninger og integrationsudfordringer.”
Indere og filippinere klarer sig godt
”Det er væsentligt at fremhæve, at gruppen af arbejdsmigranter generelt klarer sig godt på arbejdsmarkedet, og at deres børn også klarer sig godt i skolen. For de herværende indere og filippinere er beskæftigelsen ganske høj på hhv. 75 og 78 pct. Men der vil være behov for investeringer fx i efteruddannelse og i at lære dem dansk.”
Kontakter
Cheføkonom Mia Amalie Holstein
Tlf:53557177mah@rockwoolfonden.dkOm ROCKWOOL Fonden
ROCKWOOL Fonden er en upartisk og selvfinansieret fond. Vi leverer uafhængig forskning og viden om mulige løsninger på samfundets udfordringer.
ROCKWOOL Fonden blev etableret i december 1981, hvor seks medlemmer af Kähler-familien overdrog hvad der svarer til 25 % af aktierne i ROCKWOOL International. Fra starten var det et erklæret mål at bidrage med uafhængig, troværdig forskning til gavn for brede dele af befolkningen, og dette er siden blevet komplementeret med tilvejebringelse af viden om mulige løsninger på de udfordringer, samfundet står overfor.
For både forskning og interventioner er det overordnede mål at bidrage til en styrkelse af velfærdsstatens sociale og økonomiske bæredygtighed ved at skabe ny og uafhængig viden om og mulige løsninger på samfundsmæssige udfordringer.
Følg pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Grå skilsmisser i vækst: Flere ægteskaber bryder sammen efter 50-årsalderen16.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sandsynligheden for skilsmisse er uændret blandt unge, men er mere end fordoblet for personer over 50 år. Fænomenet skyldes en række faktorer, blandt andet at kvinder i dag står økonomisk stærkere end tidligere, og det medfører en række konsekvenser især for mændene, mener ekspert.
COVID-19-pandemiens babyboom var blot barn nummer to, der kom et år tidligere10.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I 2021 oplevede Danmark et mindre babyboom, men en undersøgelse af flere års fødselstal viser, at coronatidens babyer ikke var ekstra børn – de fleste er nemlig født ind i familier, som blot valgte at få barn nummer to ét år tidligere end ellers.
Velfærdsmedarbejdere går ned i tid og løn, når de forlader det offentlige9.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når SOSU’er, sygeplejersker, fængselsbetjente og politibetjente forlader det offentlige, søger de ofte mod jobs, hvor de går ned i arbejdstid og løn, og mod arbejdspladser, hvor færre ender på sygedagpenge. Det viser et nyt forskningsprojekt fra ROCKWOOL Fonden, der peger på, at der kan være et stort potentiale i at fastholde flere af dem, der forlader deres fag i det offentlige.
Forskningsprojekt kaster nyt lys over PTSD - hænger sammen med højere risiko for fysiske sygdomme5.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Personer, der har været udsat for psykiske traumer, eller som lider af PTSD, oplever i højere grad langvarige betændelsestilstande i kroppen. Det viser ny forskning fra Hvidovre Hospital og Duke University med støtte fra ROCKWOOL Fonden. Resultaterne kan få stor betydning for, hvordan man i fremtiden forstår PTSD - ikke kun som en psykisk men også en fysisk lidelse.
Næsten 6 ud af 10 udviste kriminelle i Danmark er fra MENAPT-landene29.1.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Siden 2016 er antallet af udvisningsdomme til herboende kriminelle udlændinge mere end tredoblet. Over halvdelen af de udvisningsdømte kommer fra MENAPT-landene, dvs. overvejende lande i Mellemøsten og Nordafrika. Hvis alle regler om hensyn til tilknytning blev fjernet, ville det betyde en stigning i antallet af udviste på i omegnen af 34 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum