En nyopdaget receptor i hjernen ser ud til at beskytte mod Parkinsons sygdom - men kun hos kvinder
DANDRITE-forskere kan være et skridt tættere på et svar på, hvorfor flere mænd end kvinder får Parkinsons sygdom. En nyopdaget immunreceptor giver delvist et svar.

Flere mænd end kvinder får diagnosticeret Parkinsons sygdom.
Parkinsons sygdom er en progredierende lidelse, der gradvist forværres og manifesterer sig gennem symptomer som rysten, muskelstivhed, langsomme bevægelser og i nogle tilfælde kognitive problemer som blandt andet nedsat overblik og nedsat opmærksomhed.
Årsagen til denne kønsforskel følges stadig af et stort spørgsmålstegn, men er ikke desto mindre et voksende interesseområde for forskere.
Nu har en gruppe forskere fra Aarhus Universitet, ledet af professor Marina Romero-Ramos, måske fundet en af brikkerne til denne gåde. I en nylig artikel offentliggjort i NPJ Parkinson's Disease kaster forskerne lys over en specifik receptor i hjernen kaldet CD163, et protein der primært udtrykkes i blodets immune celler, også kaldet de fagocytiske celler.
Proteinet er involveret i immunresponsen under den nedbrydende proces, der er forbundet med Parkinsons sygdom, og det ser ud til at spille en specifik og beskyttende rolle i kroppens forsvar mod de skader, der er forbundet med sygdommen.
"Vores undersøgelse antyder, at CD163 er involveret i mekanismen, der kontrollerer indtrængen af lymfocytter i hjernen under nervecelledegenerationen," forklarer Romero-Ramos.
Mest interessant ser det ud til, at proteinet udøver en beskyttende rolle, der er særligt relevant hos kvinder.
Resultaterne tilføjer dermed ny indsigt i kønsforskellen i forbindelse med Parkinsons sygdom og antyder, at nogle af svarene måske udtrykkes i kroppens beskyttelsessystem.
"Vi tror, at de kønsforskelle, der observeres i risikoen for at udvikle Parkinsons sygdom, der er højere hos hanner, samt forskellene i sygdomspræsentationen mellem kønnene, kan skyldes forskelle i immunforsvarets respons," forklarer Romero-Ramos.
Denne undersøgelse giver bevis for, at den øgede udtryk af CD163 hos patienter med Parkinsons sygdom muligvis er en kompensatorisk mekanisme med henblik på at beskytte neuroner – i særlig grad hos kvinder.
Marina Romero-Ramos håber, at undersøgelsen vil øge forskningens fokus på både immunsystemet og involveringen af kønsforskelle i sygdommen.
Nøgleord
Kontakter
Professor Marina Romero-Ramos
mrr@biomed.au.dk
60 20 27 49
Kommunikationsansvarlig
Rikke Lindhard
rsl@dandrite.au.dk
20975788
Billeder

Links
Health er det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet, hvis hovedopgaver er forskning og uddannelse. Fakultetet udbyder en lang række sundhedsuddannelser, bl.a. læge, tandlæge, idræt og folkesundhedsvidenskab. Health består af fem institutter, ca. 4.400 studerende, 1.500 ansatte og 600 ph.d.-studerende.
Om DANDRITE
The Danish Research Institute of Translational Neuroscience (DANDRITE) was established by Lundbeckfonden and Aarhus University in 2013 and performs basic and translational research in the brain and the nervous system.

Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Forstadier til knoglemarvskræft kan stoppe sig selv27.6.2025 09:16:50 CEST | Pressemeddelelse
Forskere har opdaget, at nogle celler går i dvale og skaber et forsvar mod kræft – et gennembrud, der kan føre til tidlig behandling.
Supercomputer og AI løfter dansk kræftbehandling – nyt projekt får 53 mio. kr.27.6.2025 08:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en bevilling på over 53 millioner kroner fra Novo Nordisk Fondens Grand AI Challenge til projektet AIM@CANCER får forskere nu mulighed for at udnytte de enorme mængder billeddata, der genereres i forbindelse med strålebehandling af kræftpatienter, til at forbedre behandlingen.
Nu skal flere medicinstuderende læse kandidaten i Herning26.6.2025 15:02:38 CEST | Pressemeddelelse
Først var det 30, nu er det 60 medicinstuderende, som fremover kan læse deres kandidat på Regionshospitalet i Gødstrup. Aarhus Universitet har netop besluttet at styrke studiemiljøet i Herning ved en fordobling af det årlige optag af studerende på kandidatuddannelsen.
Nyt håb for behandling af kranieskader: Immunceller styrker kunstige implantater26.6.2025 09:54:20 CEST | Pressemeddelelse
I stedet for at bruge egen knogle eller titanium til at reparere kraniebrud, arbejder forskere på at bruge kunstige materialer. Ny forskning viser – overraskende – at kroppens immunforsvar hjælper det kunstige materiale med at blive stærkere.
Lektor modtager bevilling til forskning i hjernens musikalske hukommelse24.6.2025 12:21:06 CEST | Pressemeddelelse
Leonardo Bonetti er lektor på Institut for Klinisk Medicin og Center for Music in the Brain. Han forsker i hjernens evne til at genkende musikalske mønstre og er blandt 36 udvalgte forskere, der modtager en Sapere Aude Forskningslederbevilling fra Danmarks Frie Forskningsfond.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum