Ekstra P-dæk på skal sikre parkeringspladser til de handlende på Farum Bytorv
16.1.2024 17:51:26 CET | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Furesø Kommune og ejerne af Farum Bytorv er blevet enige om parkeringsforholdene ved bytorvet. Når butiksudvidelsen og de nye boliger står færdige – formodentlig i slutningen af 2027, er der kommet 50 ekstra parkeringspladser i forhold til i dag. Der vil fra start være plads til 664 biler, og der etableres 270 cykelstativer i tilknytning til centret.

Farum Bytorv blev oprindelig opført som et åbent center i 1978. I 1993 blev det overdækket, som vi kender det i dag. Og til sommer vokser centret igen.
Ved arbejdet med bytorvsudvidelsen har der fra butikkerne og de handlendes side være fokus på, om der også i fremtiden vil være p-pladser nok ved Farum Bytorv. Kommunen har derfor lagt pres på at sikre, at der som en del af byggeriet etableres to p-dæk oven på de nye butikker i stedet for det ene, som ellers var foreslået.
Efter forhandlinger mellem kommunen og NREP lykkedes det lige før jul at nå til enighed om en løsning med flere p-pladser.
Samtidig har kommunen lagt hovedet i blød for at finde plads til de bilister, der i dag parkerer hele dagen ved bytorvet uden egentlig at være kunder der. Ambitionen er op mod 100 p-pladser, der kan frigives på den måde.
Endelig er der enighed om at indføre tidsbegrænset parkering ved bytorvet, så man ikke føler sig fristet til at parkere hele dagen og optage p-pladser fra de handlende. I dagtimerne kan man parkere frit i 2 timer. Ved parkering over 2 timer skal man betale en afgift. Der bliver ikke tale om p-vagter eller p-bøder. I stedet betaler man for den ekstra p-tid ud over de to gratis timer, når man forlader p-pladsen.
Den tidsbegrænsede parkering kommer til at gælde mellem kl. 8 og 18.
Bettina Ugelvig (A) formand for Plan- og Byudvikling glæder sig over løsningen:
”Jeg er overbevist om, at vi er landet på den bedst mulige model for parkering på Farum Bytorv. Med tidsbegrænsningen gør vi op med langtidsparkering nu og her - og med de ekstra parkeringspladser, der kommer når vi er igennem den første byggefase, får vi en velfungerende parkeringsplads fremadrettet. Hertil kommer, at der ligger en aftale med ejerne og en mulighed i lokalplanen for, at vi kan øge antallet af parkeringspladser i fremtiden, hvis behovet opstår”.
Formanden for Centerforeningen på Farum Bytorv, Erik Mørk, glæder sig til, at der bliver taget hul på udvidelsen:
”Parkeringsforholdene bliver en udfordring i byggeperioden, det kan vi ikke komme udenom. Men hvis alle, der kommer i bil til bytorvet mens der bygges, viser lidt ekstra tålmodighed og hensyn, skal vi nok komme helskindet igennem. Og så ser vi ind i rigtige gode parkeringsforhold derefter”.
Furesø Kommune og Dades A/S skal nu indgå en driftsaftale om parkeringen på det sydlige areal, som Furesø Kommune fortsat ejer, før der kan etableres tidsbegrænsning.
Kontakter
Bettina Ugelvig (A)
1. viceborgmester,
Formand for Plan- og Byudvikling
Medlem af Økonomiudvalget
Claus TorpBy- og kulturdirektør
Center for Borgerservice, Kultur og Erhverv, Center for Kommunale ejendomme og Anlæg, Center for By og Miljø.
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkBilleder





Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner20.3.2026 14:35:19 CET | Pressemeddelelse
24 foreningsrepræsentanter mødte op, da Furesø Kommune torsdag den 19. marts inviterede til dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. Spørgelysten var stor, og en følgegruppe er blevet nedsat.
Nyt Folkeoplysningsudvalg på plads i Furesø13.3.2026 15:57:17 CET | Pressemeddelelse
17 nye medlemmer er klar til at indtage rollen som bindeled mellem kommune og foreningsliv, når det gælder vilkår for Furesøs foreninger, klubber og fritidsaktiviteter.
Furesø-virksomheder vil hjælpe ukrainere i job – kommunen styrker indsatsen9.3.2026 16:49:48 CET | Pressemeddelelse
Flere virksomheder i Furesø vil gerne bidrage til, at flere ukrainske flygtninge får fodfæste på arbejdsmarkedet. Derfor har Furesø Kommune netop styrket indsatsen og ansat endnu en virksomhedskonsulent.
Humlehavens arbejde fortsætter4.3.2026 11:11:52 CET | Pressemeddelelse
Humlehaven bliver en del af Stavnsholt Børnehus. Humlehavens børn forbliver i deres vante rammer, og medarbejderne fortsætter deres pædagogiske arbejde i børnenes nærmiljø.
Få indflydelse på dit barns skole – bliv en del af skolebestyrelsen26.2.2026 10:28:37 CET | Pressemeddelelse
Vil du være med til at præge rammerne for elevernes hverdag på Furesøs folkeskoler? I foråret 2026 afholdes der valg til skolebestyrelserne på kommunens syv folkeskoler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum